Jump to content

VW Touareg 7P - my new ride


alxrro

Postare recomandată

Touareg 7P, V6, 262 CP

- full piele

- trapa

- navi

- suspensie pneumatica

- scaune ventilate/incalzite

- incalzire stationara cu telecomanda (webasto)

- keyless

- cruise control (ACC)

- senzori de parcare + camera video + area view

 

 

338D8E33-0C32-4C11-ADF1-B0B6E750A89F.jpeg

7F66832E-82AA-4137-AEBE-C89E6307137C.jpeg

68A872C7-402A-42EF-9BF0-AA4B3C22557B.jpeg

AE644BC3-FA26-4057-B062-7A8BB2559790.jpeg

BE53E370-EFE9-4E1E-BE1F-47C44F983573.jpeg

EF70A8B4-446F-48CE-B990-E81ACA8F4F64.jpeg

387E07CE-E344-4EF9-BED9-D73986F08AB2.jpeg

Link către comentariu

Salut! Arata foarte bine si are multe dotari premium, sa o stapanesti sanatos! Totusi, uita'te si tu la celelalte topic-uri din sectiunea "Masina mea" si incearca sa te inspiri de la ceilalti colegi, astfel incat sa ii faci o prezentare demna de o masina precum aceasta.

Link către comentariu

Mă tentează și pe mine exact modelul ăsta, sunt curios de mai multe detalii. 

 

De la ce mașină ai avut înainte eventual, cum ți se pare prin comparație, cum se descurcă la drum lung sau prin oraș, nu ți se pare prea mare pentru parcări, etc.

 

Se simte vreo diferență între sport și confort la setarea suspensiei? 

 

Cum merge ACC, dacă ai avut ocazia să îl testezi, merge cum te așteptai sau dă rateuri, frâne aiurea sau altele? 

Link către comentariu

@manu144x Inainte am avut un Q7, model 2012. 3.0 TDI, 240 cp. Fata de el trebuie sa recunosc ca Touareg-ul nu are scaune la fel de comfortabile si se vede ca e un pic mai mic. In rest, ca dotari este mult peste Q7 pe care l-am avut si avand o greutate un pic mai mica si ceva mai multi cai se misca un pic mai bine. 
In rest sunt super-multumit de el, atat in oras, cat si in afara. Cu parcarea nu am probleme. Venind de pe Q7 sunt obisnuit 😊 si cu toti senzorii, camera video si area view nu ai cum sa nu te descurci. 
Despre diferenta intre Comfort si Sport se simte mai ales pe drumuri proaste. In rest eu o tin aproape mereu in Sport, numai daca dau peste vreun drum cu probleme o pun in Comfort. Si eu zic ca se simte. 
ACC-ul merge foarte bine, eu sunt multumit de el. Nu am avut probleme, cel putin pana acum. 

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament, foloseste tag-uri, cum am facut eu
Link către comentariu
On 22.01.2021 at 8:36 PM, alxrro said:

ca dotari este mult peste Q7

Q7 platforma de Touareg vechi 7L, normal ca 7P este peste.

Am avut si eu un 7P cu dotari similare cu ce ai tu, l-am vandut acum vreo 2 ani. O masina foarte ok, nu foarte fasneata, dar ok.

Sa te bucuri de ea, e foarte frumoasa! 

Link către comentariu

Cu 262 cp si 580 Nm eu o simt destul de fasneata. Daca o pun in sport si o calc se duce binisor 😁

Multumesc! 

Link către comentariu

Se duce....dar fasnet insemna altceva. Iar touareg iti spun ca nu este. Da, trage la un moment dat,.dar nu exceleaza la plecarea de pe loc, etc. Nu motorul ci cutia, ii confera acest caracter.

Dar nu asta e relevant,nu pt asta e acesta masina... principalele avantaje ale ei sunt confortul,  siguranta, etc.

Am avut 4 ani 7P, deci stiu ce si cat poate. Nu m-a dezamăgit niciodata.

 

 

Link către comentariu

@alxrro Mulțumesc de informații și de fotografii.

 

Intr-adevăr nu e o sportivă dar mie mi se pare echilibrul perfect între performanță capabilități și preț. Mai ales sh.

 

Mă tenta și Cayenne dar orice Cayenne găsesc cu an/km/dotări similare e în medie cu 10-15k mai scump. 

 

Iar să iau un Cayenne chel cu 250k km nu mă încălzește cu nimic. 

 

De asta sunt oarecum convins de Touareg 7P. 

Costurile de întreținere mă gândesc că la fel, sunt mai mici la Touareg. Ai făcut ceva operațiuni de întreținere?

 

În rest numai bine și mulți km fără incidente.

Link către comentariu

I-am schimbat uleiul la motor si filtrele, plus uleiul la cutie. Dar pretul nu cred ca e relevant, le-am facut in Italia

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!