Jump to content

The Electric Revolution – Al Bundy’s ID.3 1st PRO PLUS


Al Bundy

Postare recomandată

Am incercat, doar ca nu am asteptat deloc, ma grabeam si am plecat cu cealalta masina.

Acum, 2 ore mai tarziu, totul merge ca si cum nu s-a intamplat nimic. Trebuia asteptat cam 5 minute.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Marti am fost la Avia, s-au gasit erori legate de selector . S-a comandat piesa. Termen livrare 10 zile. Joi sunt sunat de la Avia ca a venit piesa. Am facut programare pentru 30 August sa schimbe piesa. 
 

in alta ordine de idei, sa incarcam acasa cu 11 kw. 

B245ED95-28C6-4FE5-8BD7-C2D41FEEAE3E.jpeg

Link către comentariu

LA statia de 75Kw, astazi masina a incarcat cu 75KW, deci se poate si mai bine. O sa incerc si la o statie mei potenta, sa vedem, obtinem cei 100KW ?

 

Link către comentariu

asta inseamna ca in 42 minute ar trebui sa ai plinul de la 0 la cei 58 Kwh? cu 100...o sa ai un pic peste 30 minute. Not bad... :D

 

Link către comentariu

Incarcarea fast este intre 0 si 80%. Peste 80% scade mult viteza de incarcare. 

Link către comentariu
On 8/20/2021 at 8:04 PM, Al Bundy said:

 sa incerc si la o statie mei potenta

inclin sa cred ca incarcam cu 100 aici.

locatia

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
On 8/28/2021 at 1:14 PM, Johnny Bravo said:

Pentru jantele de tabla ai luat si prezoane dedicate?

NU. Fiind jante originale se potrivesc aceleasi prezoane.

Link către comentariu

Ieri am fost cu masina la AVIA. A intrat la ora programata. S-a adus piesa din depozit, este grupul de manete impreuna cu spira de volan si cu carcasa afisajului ce contine si selectorul.

S-a trecut la demontarea urmatoarelor:

airbag volan, volan, carcasa superioara mica , carcasa superioara mare, carcasa inferioara, capac spate afisaj.

Dupa asta s-a scos ansamblul cu totul de pe coloana de volan. S-a demontat afisajul de pe subansamblul vechi, s-a montat pe cel nou, suruburile au fost stranse cu surubelnita dinamometrica.

S-a montat totul in ordine inversa.

 

Cu toate ca s-a lucrat cu atentie la demontare, s-au rupt urechile de prindere de la cele 2 carcase superioare, plasticul este de calitate slaba.

S-au comandat cele 2 carcase, urmeaza sa vina si sa fiu chemat pentru schimbarea lor. 

Sistemul de prindere nu mai este la fel ca la masinile anterioare si plasticul nu mai este asa de rezistent.

 

Am rezolvat, nu la reprezentanta si cu unzgomot ce aparea in dreapta spate cand rulam pe drumuri neasfaltate, era de vina sistemul de fixare al banchetei rabatabile. Solutia: banda textila infasurata peste inelul de fixare de pe stalpul dreapta C.

Link către comentariu
3 minutes ago, Al Bundy said:

 Sistemul de prindere nu mai este la fel ca la masinile anterioare si plasticul nu mai este asa de rezistent.


Vesti proaste pentru amatorii de retrofit-uri…

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Azi la Avia mi -au schimbat lampa stop stanga spate. Nu mai mergea dinamic. Fata de piesa veche codul este schimbat. Astept acum sa apara erori si pe celalalt stop si pe faruri. Sa le schimb si pe astea. 

Link către comentariu
On 6/18/2021 at 8:44 PM, Al Bundy said:

Azi am montat aparatorile de noroi pentru rotile din fata.

IMG_6721.jpg

 

IMG_6723.jpg

 

 

 

Cum se scot niturile alea care tin carenajul?

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Eu tot nu inteleg cum ai montat aparatorile fara sa mai dai gauri. 
In carenaj sunt 3 verticale, aparatorile mai au inca doua in partea de jos, spre interior, plus una de jos in sus, pe urechea care vine sub masina. 
Si asta si pe fata si pe spate. 

Link către comentariu

Am dat gauri in carenajul de plastic conform instructiunilor de montaj. Nu in tabla masinii sau in alta parte.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

1. La 10 luni de la achiziționarea mașinii ești mulțumit de pasul făcut?

 

2. Diversele probleme de soft/fabricație/mecanice/electrice te-au făcut să regreți achiziția sau sunt lucruri la care te-ai așteptat și nu te-au surprins neplăcut prea mult?

 

3. Dacă ai lua mâine o mașină electrică, ce mașină ar fi?

 

4. Cât este media km la un plin făcuți în oraș și cât este cea în exterior?

 

5. Diferența de preț de achiziție plus diferența la consumabile/roți comparativ cu mașina cu motor termic se justifică în aproximativ 10 ani de deținere al unei mașini?

 

Mulțumesc pentru răspunsuri și îți urez mulți km fără incidente!

Link către comentariu

1.Da

2.Nu

3. Cred ca tot un ID.3 sau poate un ID.4

4.Nu am stat sa calculez, dar consumul in oras este mai mic decat in afara. In afara te bazezi pe ea la un 300-320 km in conditii normale de mers. in oras mai mult. Primavara si toamna are range-ul cel mai mare. Iarna scade din cauza folosirii caldurii si vara din cauza utilizarii AC

5. Inca nu stiu, nu a trecut decat 1 an.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Asta masina a downloadat si instalat cu succes prima parte OTA a lui ME 2.3.

In timpul instalarii se auzea muzica de la radio in boxe dar afisajele erau stinse.

 

9535.JPEG

9532.JPEG

9537.JPEG

9539.JPEG

9542.JPEG

9544.JPEG

9546.JPEG

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu

Inca nu a venit partea 2-a, dar am un buton in plus pe volan. 

C227D90A-40DF-4CE5-94B4-68DA0545A471.jpeg

Link către comentariu

Confirm functionarea , singura chestie e ca dupa 12-13 secunde imi spune sa pun mana pe vola, apare cu alb, si dupa inca 3 secunde apare mesajul cu rosu. Nu stiu ce se intampla dupa mesaj, ca eram in trafic si ma gandeam ca franeaza si trage pe dreapta. Dar daca tin mana pe volan se simte cum ajusteaza directia. Daca misc eu usor de volan la cateva secunde nu mai apare mesajul.

Link către comentariu
On 12/4/2021 at 6:35 PM, Al Bundy said:

 

 

9542.JPEG

 

 

astia nici in service la schimb de ulei dar nici la update-uri OTA nu te lasa sa asisti :)si precum la spalatoriile de cartier, asculta muzica pe boxele clientului

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!