Jump to content

MOD OFF ROAD Probleme & Mod Functionare (Touareg 7P)


Malcea Ionut
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Touareg 7P 2011

ON ROAD stă stins (înainte era aprins când era selectat) iar OFF ROAD se aprinde (când îl selectez).
Am schimbat și respectivul buton dar este la fel (de la cine l-am cumpărat mi-a zis că la el se aprindea ... trebuie să-l cred, l-am primit prin curier).

Aveți idee de ce?

IMG_20201211_212708.jpg

IMG_20201211_212652.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am uitat niciodata daca e aprins , verific maine si eu

Nici nu stiu daca ajuta la ceva setarea aia Off Road la masina asta fara perne

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Doomy changed the title to MOD OFF ROAD Probleme & Mod Functionare (Touareg 7P)

@Malcea Ionut Conform manualului nu este lampa in switch la modul On Road ->  Doar la Off Road este.  Ciudat ... si eu tin minte ca la switchul acesta se aprinde si butonul de On Road , asa am gasit alte poze

Touareg17-AWD2-960x600_c.thumb.jpg.7779e74bd2a0ac218eba2a1b9518dea9.jpg

 

Dar in manual nu arata ca ar fi lampa in interior  -  ciudat... :scratch:     -  Fa o scanare si vezi daca ai erori stocate. 

image.thumb.png.b4300b7ee30aa20a0fb2674fee91eb09.png

 

@tavitara Ajuta chiar mult activand cele 4 functii conform manualului ( imagine de mai sus) , cel mai important este ca nu ai Hill descent fara modul acesta activat, soft diferit pentru ABS  ->ABSplus  , adaptari diferite la cutia tiptronic pentru a schimba mai eficient.... nu este doar de forma :)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dommy, poza asta e de la facelift,  are altfel butoanele. El are non facelift. Am avut si eu,  nu era aprins la on road.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Malcea Ionut  Raspunsul corect il ai din partea lui Florin  , concluzia este ca nu trebuie sa se aprinda la modelul  Non Facelift. 

 

Topicul ramane in continuare pentru discutii legate de acest subiect pentru ambele variante  facelift/non-facelift. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , e stins , m-am uitat si eu azi de curiozitate

Cine l-a vandut colegului @Malcea Ionut i-a spus ca se aprindea la el de frica sa nu spuna ca i l-a trimis defect , in realitate nu a verificat nici respectivul

La al meu asfalt explorer , nu am actionat niciodata acel buton ptr ca nu a fost nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La  mine ON ROAD e aprins pe rosu, cand trec in modul OFFROAD acesta se face galben si ONROAD ramane rosu.

 

 

Photo 15.12.2020, 21 17 27.jpg

 

Photo 15.12.2020, 21 16 20.jpg

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este rosu....cand aprinzi pozitia, ca orice alt buton iluminat. On road, nu are doua culori, vs cel de off road

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14.12.2020 at 21:30, tavitara a scris:

Nu m-am uitat niciodata daca e aprins , verific maine si eu

Nici nu stiu daca ajuta la ceva setarea aia Off Road la masina asta fara perne

Eu am cu perne sigan afara de faptul ca ma ajuta la coborâre nu prea știu ce altceva face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, Doomy said:

@Malcea Ionut Conform manualului nu este lampa in switch la modul On Road ->  Doar la Off Road este.  Ciudat ... si eu tin minte ca la switchul acesta se aprinde si butonul de On Road , asa am gasit alte poze

Touareg17-AWD2-960x600_c.thumb.jpg.7779e74bd2a0ac218eba2a1b9518dea9.jpg

 

Dar in manual nu arata ca ar fi lampa in interior  -  ciudat... :scratch:     -  Fa o scanare si vezi daca ai erori stocate. 

image.thumb.png.b4300b7ee30aa20a0fb2674fee91eb09.png

 

@tavitara Ajuta chiar mult activand cele 4 functii conform manualului ( imagine de mai sus) , cel mai important este ca nu ai Hill descent fara modul acesta activat, soft diferit pentru ABS  ->ABSplus  , adaptari diferite la cutia tiptronic pentru a schimba mai eficient.... nu este doar de forma :)  

Este scris mai sus.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erori nu am deloc, am verificat. De aprins la mine sigura era aprins... Sunt foarte tipicar sa funcționeze totul pe mașină 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, eu am avut un astfel de touareg de prin 2014 pana in 2019. Nu s-a aprins, nu se aprinde.

Mai studiaza un pic, cauta....si vei vedea ca la 7P non facelift, nu se aprinde. 

 

Ca sa te linistesti.....desfa butoanele scoase de pe masina, fa poze la placa si pune aici 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da quote la postul anterior , este impotriva regulamentului ! 

 

Uite poza la butonul primit prin curier.

IMG_20201215_224404.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și atunci de ce are led pe placa de bază? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of mama , ce discutii si Quote inutile , citeste atent acest topic

Putin mai sus vezi cum butoanele sunt luminate rosu - lumina aia vine de undeva = de la led-uri => 3 led-uri = 3 zone luminate

Cand isi schimba culoarea dreapta sus la OFF-ROAD , led-ul respectiv este alimentat diferit si genereaza lumina diferita

Nu este cazul celui din stanga

End

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facelift - se aprinde galben, on road

 

Non facelift - nu se aprinde galben, on road

 

20201216_061357.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ceea ce spune Florin, asa este și la mine.
Legat de utilizarea acestui mod OFF ROAD, am citit puțin prin manual dar nu am găsit ceva concret sau am omis eu...este nevoie sa pui cutia in N și pe modul manual inainte sa îl activezi?

aici discut doar despre mașinile care NU au diferențial blocabil. Eu de exemplu l-am folosit iarna trecută la coborâre pe un drum forestier plin cu zăpada, l-am activat simplu rotind butonul, cutia era in D.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge liniștit din D. Eu m-am jucat de cateva ori cu el, nicio problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit intr-adevar un comment pe fb, evit sa "culeg" informatii de pe acolo pt. ca 90% bat campii dar recunosc ca totusi mi-am pus un semn de intrebare si am zis sa ma informez mai bine.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este....in general. Foarte bine ca doresti sa te informezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am recitit manualul si nu am gasit niciunde sa se mentioneze ceea ce am intrebat mai sus, concluzia pt mine cel putin este ca acest mod se poate folosi fara probleme fiind cu cutia in D sau chiar P. Eu am considerat inainte ca acet mod poate fii folosit pe drumuri de munte, neasfaltate, cu zpada sau namol dar intr-o stare nu foarte rea, acuma sunt de parere ca cel mai corect mod de a utiliza aceasta functie este pe terenuri dificile, cu multe gropi, pante, rampe...adica adevaratul off-road :)

 

Inca odata precizez ca aduc in discutie doar modelele fara diferential blocabil, probabil ca acolo sa fie diferita situatia cu toate ca nu cred.

 

 

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca la modelul NFL cu opțiunea de diferențial blocabil ,terrain tech, butonul se aprinde pe galben.

 

 

1CC8784A-D40B-43C1-9F0E-5069E316C5CD.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la cea cu diferential blocabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Acuma am ajuns la topic, vă pot lămuri și eu cu al meu:

Poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!