Jump to content

Recomandare lichid spalare parbriz iarna


rafa6
 Share

Postare recomandată

Eu asa  cumpar mai mereu. In ultimii ani de la Sonax am luat si l-am diluat 50:50 cu apa distilata, nu cu apa de la robinet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/10/2021 at 3:21 PM, georgstelsib said:

Muale,pentru mine,care din cele 2 lichide de spalat parbriz iarna omv sau petrom -25 grade recomanzi? Multumesc

trebuie sa recomand ceva special pt tine?

 

On 12/12/2021 at 10:17 AM, Nenciu Victor said:

Asa pui antigel daca vrei :P 

Prefer sa nu, ingheata mai greu, adevarat dar nu curata la fel de bine, este (mai) toxic si nu e indicat sa il stropesti pe masina si apoi pe asfalt si posibil sa sterice mai repede stergatoarele.

 

Daca schimbati lamelele stergatoarelor inainte de sezonul rece si le aruncati dupa, nu ar trebui sa fie probleme :) 

eu le schimb cam 1/an

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax-ul e bun. Am luat 4L din Cora gata amestecat la -20*C. Stergatoarele nu suna si parbrizul ramane fara urme. Cu Stropgel -20*C aceleasi stergatoare sunau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu suport parbrizul murdar, asa incat, pe vreme ploioasa si  in conditii de trafic intens, ajung sa consum lichid de parbriz de valoare apropiata cat carburantul. Consuma mult lichd  si instalatia de spalare a farurilor.

 

Sa dau ~10 lei/litru de lichid  de parbriz mi se pare ca-mi bat joc de banii mei.

 

Acum, cand a ajuns sa coste si Stropgel aproape cat Pro X, vanez oferte si cumpar cateva bidoane odata.

 

Ultima achizitie din noiembrie, cateva bidoane de My Project - 30 grade de la Kaufland, cred ca era aprox. 14 lei/5  litri (redus de pe la vreo 39 lei, asta ca idee ce adaosuri sunt la produsele de nisa  pentru care exista cerere).

Pare ok.

 

In general, pun ProX.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc si vara si iarna Prox, il achizitionez din Dedeman .De asemenea folosesc si Sonax...oricare dintre ele le gasesc, cumpar, mi se pare ca isi fac treaba bine.Sunt la indemana ca si locatie pt achizitie, pret bun...etc

 

 

Modificat de Bogdan.TM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumpărat RAVENOL Solutie Parbriz BIO IARNA Concentrat 5L. L-am turnat asa nediluat, s-a amestecat cu ce mai era pe fundul rezervorului de lichid, de vara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!