Jump to content

Volkswagen, Diesel, Combi, Negru


Lotg

Postare recomandată

Din cate stiu in CJ este service ce se ocupa cu reparat/reconditionat cutii de viteza, poti sa o dai pe a ta la schimb pt una gata reconditionata si diferenta.

Probabil ceva de genul ar fi solutia cea mai buna in cazul tau.

Personal nu as merge pe SH la anumite componente, cutia ar fi una din ele.

Link către comentariu

Intre timp am analizat mult situatia si bugetul si vineri sunt programat la Gilau. Sper sa intru in buget. 

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

In buget am intrat, dar nu cutia a fost problema. Am schimbat volant si rulment fata stanga. Acum ma seaca throttle body. Dar ii dau eu de capat.

Link către comentariu

Cum aia ajuns de la contatare cutie la doar volant? Nu si-a dat nici un mecanic seama? volant o cam auzi din curte,vorba aia.

 

Ai problema cu clapeta acceleratie?

Link către comentariu

De volant stiam. 

Huruitul era de la rulment, dar cum sunt tot felul de mecanici, eu am dat de unul cu lipsuri. Eu, nefiind de meserie, l-am crezut si am dus cutia la Gilau, unde dupa demontare, am fost intrebat "ce are cutia Domnule? Nu are nimic!" asa ca am mers la alt mecanic, care mi-a schimbat rulmentul la roata. Problema rezolvata.

Legat de clapeta, am spirala aprinsa in bord, imi da cod de eroare P2101 si pe un Elm cu bluetooth imi arata 94.9%, oricum o accelerez si nu se misca deloc. Mecanic arata foarte bine, am curatat-o de poti lua masa pe ea. Motorul functioneaza ok, doar ca la oprire nu inchide si motorul se opreste cu o mica trepidatie.

Am masurat voltajul la Pinii 4 si 5 si la ambele am 4.29V. In schema gasita pe net, la pinul 5 zice doar + si nu stiu cat ar trebui sa fie.... 

Inainte de a cauta alta clapeta, as vrea sa stiu daca am fir intrerupt, sau alta problema (motorasul).

Link către comentariu

Sunt 2 senzori acolo daca nu ma insel, G187 si G188, daca e curata, incearca o adaptare cu VAGCOM ca si aici

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

A venit azi prietenul meu cu vagcom si foarte interesant, canalul 060 e gol. Am mers pe toate canalele, dar nu am gasit unde sa facem adaptare. 😔

Elm ul cu bluetooth imi da P2101, vagcomul P3101.

Modificat de Lotg
Link către comentariu

Foarte interesant. Duminica mi-a disparut check engine si spirala, Asta dupa 2 saptamani in care non stop aveam eroare. 

Cu elm-ul am verificat si Throtlle body imi arata valori normale in cei 5 km parcursi pana sa opresc motorul, dupa care am mers 145 km fara erori, dar cu throttle blocat la 94.9, azi la fel, fara erori dar 94.9%. O fi vreun senzor de pozitie care nu citeste bine... 

Link către comentariu
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!