Jump to content

Parere despre scaunele Passat B8


svimp
 Share

Postare recomandată

eu sint in partea cealalta, am trecut de pe passat pe golf si ma doare spatele de la golf

 

si evident ma gandeam sa schimb scaunul cu unul de passat :) poate ne combinam cumva :)

 

Eu am 184 si vreo 96kg deci poate de asta? nu stiu exact, dar ma simteam mai bine cu spatele in passat (probleme lombare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Passat B8 comfortline si acum am highline si in ambele cazuri mi se par foarte ok scaunele. Am o constitutie alungita: slab si inalt si de la 25-26 de ani am probleme cu spatele : discopatie lombara-2 vertebre care taseaza coloana.

Am facut drumuri lungi cu ambele si nu am avut probleme sau dureri , fata de masina sotiei , un Megane III hatchback care ma chinuie la drumuri lungi. De altfel ma si feresc sa plec cu ea la drumuri lungi.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comfortline si highline nu au aceleasi scaune, adica Ergoconfort?

 

Doar pe la Advance/Trendline am vazut scaune non-ergoconfort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comfortline si Highline au scaune diferite.

Cele de pe Highline sunt mai bine profilate si au o sustinere mai buna. In plus vin doar in combinatie se Alcantara + piele daca bine retin, sau full piele ( adica nu pot fi din material textil )

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ambele tipuri de scaune.

Mai comode sunt cele de pe CL.

Adevarat, cele de pe HL au piele si cu toate reglajele el. posibile, degeaba insa...

Ambele sunt si ergocomfort.

Constitutie robusta, cu probleme lombare si un disc scos...

 

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Ma poate ajuta vreunul dintre colegii care au B8 cu urmatoarele: am nevoie de distanta dintre cele doua tije ale tetierelor fata (presupun ca sunt identice pt sofer si pasager...) cat si de diametrul acestora. Ma gandesc sa iau doua de la dezmembrari pentru a le pune pe scaunele de la Octavia mea - avantajul lor principal fiind posibilitatea de reglare in profunzime, care nu exista pe cele de pe octavia. Multumesc frumos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare,

Oare se potrivesc scaunele fata de la b8 la b7?

Mi-as pune un Ergocomfort.

Nu am probleme cu scaunul dar îmi doresc o susținere laterala și a pulpele mai buna. Acum am scaune textile pe Comfortline.

Mersi.

 

PS. Pentru cei cu dureri de spate, este recomandata o poziție cât mai dreapta la volan și ajustat corespunzător suportul lombar.

Eu am probleme lombare și merg 8-10 ore fără probleme în B7.

Succese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot monta. Daca ai si incalzire scaune pe masina, trebuie modificata instalatia de sub scaune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ironic ca se numeste echiparea Comfortline, dupa un drum de 2000+ km scaunele sunt clar HardLine :) 

 

A facut cineva comparatie directa reala cu scaunele de Highline si R-line, au sezutul la fel de dur? 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele sport sunt mai tari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Northman eu am fost foarte multumit de scaunele din Passat/Comfortline. Ale mele erau Ergo/Comfort, si n-am avut nicio problema nici la drumuri de 2000+km. Mi-a placut ca erau mai late si stateam bine in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut scaune cu certificare AGR pe masina precedenta, si da pentru spate erau excelente, dar pentru sezut nu m-au coafat deloc, pentru ca aveau sezutul foarte ingust ( pe latime ), si marginile de sustinere laterale a sezutului erau destul de inalte, ceea ce facea pozitia picioarelor foarte nasoala, pentru ca erau foarte "lipite" sa zic asa, scaunele de la Passat fiind mult mai late la sezut, oferindu-ti o pozitie mai lejera pentru picioate. La spate nu am avut nicio problema, singurul repros fiind o sustinere laterala a spatelui cam deficitara pe curbe, aici scaunele de pe echiparea Highline fiind mult mai ok.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua,

Detin un passat B8 facelift, an 2020, 60.000 km. Am o problema la scaunul pasagerului si anume se aude un bazait foarte enervant in el la turatii de peste 1500 rpm. Am dat tetiera jos crezand ca e din ea, dar nu e. Am bagat spray anti greierasi pe suportii unde vine fixata tetiera si nimic. Ceva idei aveti ce ar putea fi? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!