Jump to content

Crampoane/cuie montate in anvelopele de iarna


zebrocksky
 Share

Postare recomandată

Salut!In eventualitatea ca nu se repeta topicul,vreau sa va intreb despre legalitatea utilizarii pe teritoriul tarii noastre a cauciucurilor cu tepi(in special pentru iarna).Stie cineva ceva?

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, sunt interzise. Se tocesc si apoi risti sa sara tintele in caroserie, in alte masini sau mai rau, in pietoni. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu,in Italia si Austria mi'au confirmat cativa prieteni ca sunt legale.Au venit cu masinile incaltate asa de acolo.Ma gandeam mai degraba,sa nu cumva sa se ia ARR de "utilizator",ca vezi-Doamne,deteriorezi drumurile "impecabile" ale patriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa cele spuse de colegul mai sus iti spun din proprie experienta , am mers cu asa ceva pe un mercedes e-clase cu ele pe spate montate si pot sa zic ca era jale prin oras cand era ud jos daca acceleram in curba ma intorcea imediat.Aderenta 0 ,frana 0 noroc ca pe fata era anvelope fara tinte ca nu stiu daca ma mai opream.La pecare in forta scoateau scantei.Au fost inlocuite in scurt timp.Asadar nu recomand , eu unu nu as cumpara asa ceva niciodata , numai daca masina pe timp de iarna nu vede asfaltul asa poate as cumpara dar alfel nu. Si nu zic ca m-am chinuit sa scot cu patentul tintele dar fara succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In Codul Rutier din Romania nu exista nicio prevedere care sa interzica circulatia autovehiculelor echipate cu astfel de anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La manevrabilitate si tinuta pe asfalt era de asteptat sa fie Jale(cu j mare :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea se folosesc mult la raliulrile de iarna sin ce am vazut eu pe la tv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In tarile nordice se folosesc asa ceva unde zapada e la ea acasa 1/2an :))

Si intradevar e ceva standard la raliurile de prin nord, aia le fac pe zapada si gheata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor e o MINCIUNA SFRUNTATA ca aceste tinte se tocesc, sar, etc. Am avut asa ceva acum 2 ani si erau niste cauciucuri Sava Eskimo S3 Ice. Am umblat timp de o iarna cu ele dar zapada mai deloc, doar asfalt si vreau sa va spun ca nu s-au tocit si nici nu au zburat de la locul lor. Adevarul e ca nu sunt bune pe zapada dar sunt excelente pe gheata. Aceste tinte se pot monta pe orice tip de cauciuc, se trag cu pistol special in carnea cauciucului, binenteles dupa ce faci rost de aceste tinte.

PS: Au fost aduse din Suedia si ca sa arat prientenilor cum sunt ma chinuiam sa le scot cu surubelnita. Au un cap asemeni holsurubului care sta fixat in carnea anvelopei iar aceasta fiind moale la contactul cu asfaltul "culiseaza" in interiorul anvelopei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o prietena finlandeza si a venit in romania acum 2 ierni, si nu stiu ce discutam noi de caucicurile de iarna si ii le-am aratat e ale mele... si zice ea pe engleza "Astea nu is cauciucuri de iarna, noi nu asa avea, si imi arata o poza pe net ce anvelope are ea, cu alea puteai sa urci pe partia de ski la ce cuie aveau. Cica is obligatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e ce ziceam eu :))

Pe la nordici tre' sa faci din masina echivalentu' senilatului :))

Sint bune si pe zapada batatorita si pe gheata...iar asa ceva e din belsug pe acolo o perioada lunga al dracu'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna seara, tuturor!

Am pneuri de iarna Yokohama. Sunt ok, mai au profil de cca 5-6 mm.

Am gasit pe un site un set de pneuri de iarna cu tinte (vanzatorul nu scrie marca si DOT-ul), insa il pot intreba.

Inainte de a-l contacta, ma intreb daca este legal acest tip de anvelope.

Ma mai duc pe la tara. Pe asfalt nu am probleme cu ale mele, nici pe drumuri normale acoperite cu zapada.

Insa unde trebuie sa ajung eu drumul este dificil, dupa ce ies de pe asfalt.

Pot merge cu ele pe drumuri nationale daca asfaltul este curatat?

Precizez faptul ca la modelul gasit pe acel site, tintele sunt ingropate, nu iesite in afara suprafetei de rulare.

Daca cineva vrea, pot posta link-ul respectiv.

Stie cineva unde este reglementata folosirea pneurilor cu tinte ? Nu am prea vazut masini mici care sa le foloseasca.

Poate ca se folosesc numai in afara drumurilor nationale ?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am cautat informatii in acest sens la un moment dat..n am reusit sa ma lamuresc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Stie cineva unde este reglementata folosirea pneurilor cu tinte ?

In Codul Rutier din Romania nu exista nicio prevedere care sa interzica circulatia autovehiculelor echipate cu astfel de anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt prea sigur, insa din amintiri, stiu urmatoarele:

-Pneurile cu tinte sunt interzise pe asfaltul uscat.

Datorita zgomotului facut de acest tip de pneuri si cica (!) se uzeaza carosabilul. Nu stiu cum pot uza carosabilul pneurile cu tinte ingropate. (Sunt si modele de pneuri ale caror tinte sunt iesite in exteriorul caii de rulare).

Bine ca TIR-urile cu lanturi pe roti nu fac asta, nu uzeaza carosabilul. Lor le sunt permise lanturile. Si atunci ?!

-Ca ar fi valabile doar in afara DN, in statiuni montane, de ex.

-Daca e asa, de ce in alte tari sunt acceptate?! Cele la care ma refer provin din Finlanda. A vazut cineva in Finlanda asfalt uzat de

tintele pneurilor ?

-Ce-ar trebui sa fac?! Sa merg cu ale mele 25 km si la iesirea de pe asfalt sa ma opresc si apoi sa le montez pe cele cu tinte, ca asa ajung unde am nevoie? Sa-mi cumpar remorca si se la car dupa mine pe cele cu tinte?

------------

Last Edit:

Tks, Admine, pentru unificarea topicurilor, mea culpa!

Modificat de Topp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Ce parere aveti despre cuie de zăpadă (crampoane) montate in anvelope? 

http://www.fmracing.ro/anvelope/cuie-zapada-best-grip--469/surub-zapada-best-grip-1000-road-car--road-motorcycle--mountain-bike--106562.htm

 

Legal, pot fi montate crampoane pe anvelope de iarna? Adică sa circul doar pe zăpadă cu ele. Le pun doar pe cauciucurile de pe puntea fata.

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

“Crampoanele sunt stifturi de metal sau otel introduse in profilul anvelopelor ramanand in afara profilului circa 1,5-2,2 mm. Acestea redau autovehiculului aderenta pe un carosabil acoperit cu gheata dar, aderenta scade semnificativ comparativ cu anvelopele normale, cand aceste anvelope ating carosabil uscat. Pe deasupra, si carosabilul este deformat mai repede datorita acestor crampoane. Datorita acestor motive, folosirea acestor anvelope este permisa numai in anumite perioade a anului. In unele state, folosirea acestor anvelope este strict interzisa si se impun si unele limitari de viteza. Viteza maxima este de 80 km/h pe drumuri nationale si 100 km/h pe autobande. Anvelopele cu crampoane sunt permise numai pentru autovehicule de pana la 3,5 tone si este de retinut faptul ca aceste anvelope produc un zgomot puternic la rulare si distanta de franare este mai mare pe carosabil uscat.” 
 

Nu am gasit un raspuns clar in legislatie. 
Personal mi se par o prostie pt Romania, daca nu stai undeva in munti si chiar nu poti circula. 


Le montezi 2 saptamani si apoi le dai jos?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rafa6 @bebeee  circulatia pe drumurile publice cu anvelope cu crampoane/cuie, in Romania, este interzisa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/11/2020 at 11:12 PM, Bebeee said:

“Crampoanele sunt stifturi de metal sau otel introduse in profilul anvelopelor ramanand in afara profilului circa 1,5-2,2 mm. 
... 

Nu am gasit un raspuns clar in legislatie. 
Personal mi se par o prostie pt Romania, daca nu stai undeva in munti si chiar nu poti circula. 


Le montezi 2 saptamani si apoi le dai jos?
 

Da, asa ma gândeam. Doar pentru zăpadă și gheata. Nu carosabil uscat, deoarece se tocesc foarte repede acele crampoane. 

Multumesc de info. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne poti sa ne indici, te rog, articolul din codul rutier unde se mentioneaza ca sunt interzise anvelopele cu cuie/tinte ?

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!