Jump to content

Audi Q3 40 TFSI Quattro S-line Turbo Blue


Sterescugabriel

Postare recomandată

Sterescugabriel

Multumesc.

 

Spatiul este suficient din cate am observat fara sa culisez bancheta spate. Nu am apucat sa umplu porbagajul. O sa vedem la prima iesire cu familia. 

 

Masa proprie este de 1695 kg conform omologarii iar masina a venit cu cutie DQ500 ?. Per total sunt foarte multumit, am 2 reprosuri, puteau sa schimbe maneta la schimbator cu una mai mica si sa faca ceva cu cheia aia tip briceag daca masina are cheie confort. 

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! imi place foarte mult culoarea, iese in evidenta pe strada :D 

Motorul e acelasi 2.0 tsi pus pe passat, superb, a4 ultra adica cel cu ciclu Budack sau e doar o varianta limitata din soft a motorului de 230 de cai? Pe internet apare ca ar fi doar o varianta limitata din soft a motorului de 230 de cai, ambele obtinand 300 de cai cu stage 1, consumurile de combustibil declarate fiind aproape identice intre 190 si 230, la fel si raportul de compresie (cel ultra are raportul mai mare).

Link către comentariu
Sterescugabriel

Multumesc.

 

Da e limitat din soft din cate am inteles. Codul motor este DKTC 2.0 ltr. TFSI engine EA 888 G3. 

 

1842277836_DKTCEngine.PNG.18adc86f0e9874489e3e9f2f88249ee0.PNG

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu

Cam asa pare si din datele puse de tine, ca e limitat din soft. Pierzi un pic la consum dar castigi mult pe partea de performanta, mai ales ca ai si dq500. 

Link către comentariu

Foarte misto masina.. si motorizarea + cutia ar trebui sa fie un deliciu (nu mai vbesc daca le vei resofta.. merita din plin).

Peste ce nu as putea sa trec eu este acel schimbator in forma de dildau :)) pe cat de hi-tech etc e interiorul.. pe atat de banal si vechi este schimbatorul. 

Un joystick cum au mai toate audi 2020+ ar fi fost perfect fit, tind sa cred ca este mai mult o treaba de marketing, sa nu o faca prea luxoasa/aratoasa.

Sa o stapanesti sanatos, asteptam mai multe impresii si povesti :D 

Link către comentariu
Sterescugabriel

Am achizitionat 4 anvelope de iarna 235/55/R18 AO Goodyear Ultragrip Performance SUV Gen-1 DOT3520.

 

Masina a venit cu anvelope 235/55/18 Hankook Ventus S1 Evo 2 SUV DOT3420

 

Am ales sa iau anvelope de iarna pe 18 iar cand se vor duce cele de vara poate voi trece pe 235/50/19. 

 


 

image.thumb.png.10c8b11b183d5dc7b03ae112db6bce8f.png

 


 

Link către comentariu
  • Administrator

Frumoasă masina, iar culoarea este o alegere bună.  Mulți km să aveți!

Link către comentariu
Sterescugabriel

Avand in vedere ca sezonul rece se aproprie , am schimbat anvelopele si am montat si suporturile de numar fara rama. Pe bara fata cei de la Porsche Romania aveau gauri de prindere suport de la producator dar ei au ales sa faca altele. Suportul standard se potrivea si pe acele gauri. Nu inteleg de ce a trebuit sa faca altele.  ?

 

IMG_8803.thumb.JPG.0e3a885a7a35ac4496d034b6f42409ef.JPG

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu
  • 5 months later...

Salut ! Cu Q3 40TFSI am reusit 6.8 l/100. Am mers la consum si nu am depasit 120km/h. In oras poti obtine 9.8. 

 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!