Jump to content

Crafter fara istoric, modificari dubioase


NOSPHERATU
 Share

Postare recomandată

Yeeeee!!! Tocmai ce mi-am luat un Crafter, fetis mai vechi, 2016, Euro5, 2.0/134cp. Destul de neingrijita masina dar stanca, nu picura, nu musteste, trage de rupe, elastica fara troncaneli in plus, fara rugina. Modelul 'nalt si lung. Cam prea lung... nevermind. Acum ca am inceput sa ne imprietenim, mi-a mirosit slabiciunea si a inceput sa vina cu pretentii... ca orice ea (masina) la inceput. Printre multe maruntisuri, neesentiale dar multe, cea mai dubioasa problema vine din electrica (de fapt electronica)... Povestea vanzatorului este cam asa: masina avea o problema in bord si nu arata kilometri, cand a trecut pe la RAR nu au vrut sa i-l acorde fara sa vada cat s-a plimbat si cineva a facut o modificare: 3 fire ies din bord si duc la un intrerupator hidos. Daca apesi intrerupatorul on, bordul se stinge dar surpriza, cand apesi off se aprinde si arata cat km are la activ, dar numai cateva secunde... mai piuie si un mesaj, un fault code  LA: 16 apoi toate ca n-ainte, arata tot, mai putin km parcursi. Investigand masina, culmea este ca sunt reali km deci nu s-a facut ceva pentru a arata mai mici.... (gasit referinte prin service-uri in afara tarii pe unde a mai umblat si se leaga,  corespund). So, intrebarea mea, vreun iscusit VW-electronist are idee despre care era mobilul crimei, logica manufacturii si cum se poate remedia? In sensul de a o face sa-si spuna singura km si sa scape de hidosu' intrerupator montat in bord ca pestele de sticla pe Telecolor (generatia mea stie). Practic vreau s-o refac asa cu a fatat-o fabrica-sa.

Acu' ca mi-a intrat in curte mi-e draga si ea, intre un Smart de fun, un Rav4 de zi cu zi si Yarisu' ei, nah, Crafteru' da o nota de agressive raw...

Seara buna!

WhatsApp Image 2020-10-22 at 20.26.20.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update - scos ceasurile din bord:

Deci, ceasurile sunt schimbate, butonu' ala urat de fapt taie alimentarea bordului, e un plus care e controlat prin buton
Daca tai alimentarea din buton (sau scotand mufa din ceasuri), practic dau un restart la bord si cand acesta re-primeste alimentare,  citeste km (183k), precum in poze, apoi in  3 secunde dispare valoarea inlocuita de liniute plus eroarea LA 16, ca in poza...
Daca nu ii tai alimentarea, la urmatorul contact intra direct in liniute in loc de km plus  eroare LA16...
Pe placa nu pare umblat (pe spate), pe fata nu am insistat ca trebuia sa scot fizic acele de la vitezometru si turometru si mi-a fost putin ....

Vreo parere? (cat de mica)

WhatsApp Image 2020-10-25 at 11.22.26.jpeg

WhatsApp Image 2020-10-25 at 11.22.26 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-25 at 11.22.26 (2).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-25 at 11.22.26 (3).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-25 at 11.22.26 (4).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-25 at 11.22.26 (5).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-25 at 11.22.26 (6).jpeg

WhatsApp Image 2020-10-25 at 11.22.26 (7).jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil @Florin sau @Al Bundy te ajute. Daca au fost schimbate, nu cumva trebuiau codate/adaptate pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, dydu_kuf said:

Posibil @Florin sau @Al Bundy te ajute. Daca au fost schimbate, nu cumva trebuiau codate/adaptate pe masina?

Asta ma gandesc si eu, din ce am mai citit prin forumuri ar fi trebuit sincronizat calculatorul cu ceasurile, problema e ca nu oricine stie sa scrie in eprom-ul ala... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!