Jump to content

Vw Passat B8 2.0 smunceste pe accelerare


DariusBN
 Share

Postare recomandată

Am un Passat B8 2015 cu motor 2.0 cutie manuala... De ceva vreme se întâmplă un fenomen ciudat, de obicei în treapta 2 la 1900-2100 rpm, pe accelerare  are o smancitura  de parca te pune in cap.. dupa care totul merge normal...(am schimbat si filtrul de motorina, dar problema nu a disparut)... A mai patit cineva aceasta problema?  Pe net nu am gasit nimic concludent.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. changed the title to Vw Passat B8 2.0 smunceste pe accelerare

Nu are si cand iei rapid piciorul de pe ambreiaj la turatii mari in trapta 1/2-a?
Eu am problema asta de cateva luni. Cred ca e de la uzura ambreiaj.

Nu am reusit sa ajung in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treaba cu ambreajul.... doar cand accelerez si ajunge in jur de 2000 rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patesc eu un fenomen asemanator in prima si a doua treapta cam la 1800-1900 rpm.

Doar ca la mine nu e smucitura ci mai degraba un mic soc.

E detectabil doar pe accelerare lina, daca accelerez mai brusc nu se simte.

Si e aleator, am observat ca se intampla mai degraba cu motorul rece.

La VW mi s-a zis ca ar fi de la momentul in care intra turbina, ca e normal si sa nu-mi bat capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice sa incepi cu verificare suporti motor si cutie (bucsele de pe jug),daca ai peste 100 mii km ,calitatea lor este destul de slaba .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu inclin sa cred ca e ceva pe la turbina .. atunci isi intra in rol...,  daca acelerez lin totul e perfect , dar daca accelezez mai tare .. uneori apare acea smucitura.. dupa care parca puterea motorului creste...

10 hours ago, lukitza said:

Patesc eu un fenomen asemanator in prima si a doua treapta cam la 1800-1900 rpm.

Doar ca la mine nu e smucitura ci mai degraba un mic soc.

E detectabil doar pe accelerare lina, daca accelerez mai brusc nu se simte.

Si e aleator, am observat ca se intampla mai degraba cu motorul rece.

La VW mi s-a zis ca ar fi de la momentul in care intra turbina, ca e normal si sa nu-mi bat capul.

E enervant , deoarece nu stii cand te pune in cap :d ... accelerez doar cu simt....

Modificat de DariusBN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
Ovidiu Nasaudeanu

Cu aceiași problema ma confrunt și eu, a găsit careva rezolvarea ? 

Modificat de Manuel N.
Descrie si problema ta!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calingurghiu

Salutare...poate cineva imi poate explica un lucru. Am trecut de la B7 140 cp dsg la B8 19o cp 4motion dsg...E o diferenta pe care nu o pot pricepe la accelerare. La B7 acceleratia era constanta de sus pana la podea...la B8 daca accelerez rapid, are o pauza de 1...1.5 secunde pana intra acceleratia si trece intr-o treapta inferioara...Se poate regla accereratia prin vcds sau care ar fi solutia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa codezi ecu motor pe Audi si vezi cum se simte. Nu ai specificat ce cod motor ai, cilindree, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calingurghiu

Cod motor DFCA..2.0 190 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 19.10.2020 at 12:25, lukitza a scris:

Patesc eu un fenomen asemanator in prima si a doua treapta cam la 1800-1900 rpm.

Doar ca la mine nu e smucitura ci mai degraba un mic soc.

E detectabil doar pe accelerare lina, daca accelerez mai brusc nu se simte.

Si e aleator, am observat ca se intampla mai degraba cu motorul rece.

La VW mi s-a zis ca ar fi de la momentul in care intra turbina, ca e normal si sa nu-mi bat capul.

Salut la fel e si la mine si are 120.000 km am schimbat suport cutie si motor si face la fel , din câte am înțeles pare a fii din cauza la bucșa din mijlocul axei față! Nu stiu ce sa mai zic daca aflati ceva sa ma anunțați!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema este de la senzorul de turatie P0322

IMG_20210827_192441.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut . Am fost la VW si nu apare pe tester , nu l-au găsit defect ! Uneori cand las accelerația vad ca turometrul scade asa sacadat atât nu mereu de exemplu de la 2000 rpm la 1800 direct.  Nu inteleg ce se intampla, la mine dupa ce este cald motorul se simte tare smuncitura..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Am un B8, 2018, diesel, 2000 cc, 150 cp, cv automata. Am observat ca la accelerare lina, cand schimba din treapta 2 in 3 are o mica intarziere, ca un soc. Mai accentuat este acest soc atunci cand trece din viteza 4 in 3. Se simte ca si cum ar pune frana brusc. Trecerea dintre celelalte viteze este aproape insesizabila. S-a mai confruntat cineva cu o asemenea situatie?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 6/29/2021 at 12:26 AM, Ovidiu Nasaudeanu said:

Cu aceiași problema ma confrunt și eu, a găsit careva rezolvarea ? 

Ai găsit problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!