Jump to content

Temperatura uleiului

sarbul
 Share

Recommended Posts

Azi , pe autostrada , la cca 130 km / h , mers constant , plus AC , am sesizat temperatura = 110 C . 
intrebare : nu e cam mult , cam f mult ?

1.jpeg

Câți km ai cu uleiul actual?

La 1.0, cu ulei trecut de 12k km, aveam și 110 grade la mers mai alert; și era toamnă. Astă vară, cu ulei de 6-7k km, nu am depășit 105 grade la viteze de autostradă și cu unele accelerări peste.

Cca 12.000 de la ultima revizie , Castrol / reprezentanta .

Este posibili ca temperatura crescuta a uleiului sa se datoreze unei regenerari a dpf-ului.

Eu urmaresc continuu temperatura uleiului iar in cazul regenerarilor am vazut chiar si 115 grade.

Totusi la 12k de la ultima revizie, categoric poti inlocuii uleiul.

De asemenea, am observat faptul ca motul sta mai jos in temperatura vs castrol.

In general nu e bine sa comparam temperatura unui benzinar cu cea a unui diesel. Si nici generatii diferite de motoare. Sunt modalitati diferite de racire.

@sarbul despre ce motor e vorba? In semnatura ai 2 motoare..

In general la 2.0tdi 110 grade la mers de autostrada este ok. Mie, cand aveam 2.0tdi, la viteze mai mari imi ajungea spre 115-120. 

Dar daca ai 12k deja, poti schimba uleiul si vezi diferente. Daca pui acelasi ulei, nu cred ca ar trebui sa fie diferente sesizabile (a se citit diferenta de 5 grade) daca faci comparatie in aceleasi conditii (temperatura/viteza).

Este vorba de 2.0 TDI , Octavia 3 - 2017 .

Asadar, nici o legatura cu ce ai in semnatura :) 

Oricum, raspunsul l-am dat mai sus. 110 este decent, nimic ingrijorator.

• 2 years later...
mardale80

Salut am un golf 6 an 2009,motor 1.6 bse,102 cp si am o problema cu el vara cand afara sunt aproape de 40grade C,la drum lung gen DN,autostrada cand ii dau talpa si merg constant asa incepe si creste temperatura uleiului mai mult de 120 grade nu am avut curaj sa o las sa urce si apoi scad viteza la 90-100 km/h si incepe sa scada temperatura uleiului ,apa sta normal la 90,intrebarea mea este normal sa creasca asa temperatura uleiului sau este ceva stricat,mentionez ca ulei folosesc LiquiMoly 5w-30 bidon albastru cu negru ca in poza de jos.Astept orice sfat bun.

Edited by lupo_bv
eliminat viteze ilegale