Jump to content

Codari / Setari / Scanari


yanq
 Share

Postare recomandată

Nu-i problema, am gasit mai mult intamplator. Daca o cautam special nu o gaseam.  Pun aici poate mai ajuta pe cineva:

 

- Select Module A5 (Driver Assistance)
- Select Long Coding
- Select Emergency_Assist
- Set to:  EA_Variant_1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 12/8/2021 at 12:35 PM, dionescux said:

Da, cont pro. Am incercat o mare parte din ele. 

Pe langa temperaturi,presiuni turbo si afisaj de vrs am mai reusit urmatoarele:

 

-sa se lase oglinda cand bagi in  marsarier

-lane assist cu mentinerea masinii pe mijlocul benzii... am eliminat ping-pong-ul intre benzi 

- emergency assist - masina se opreste daca nu pui mana pe volan un interval de timp, in loc sa se dezactiveze pur si simplu lane assistu-ul. 

 


Salut,

 

Cine a mai reusit sa codeze corect activare Passenger Mirror DIP in Reverse?  Poate sa faca share la Adaptation/Long Coding?

 

Eu am incercat pe masina din semnatura 1-Click App dar fara success cu rezultatul B11FA29 - Position sensor for mirror adjustment Implausible signal in modulul   52 Passenger Door, bineinteles probabil ca am scaunele standard fara memorie. Intre timp am facut si revert.

Sapand putin prin setarile de Long Coding am gasit:
 

Long coding:
memory_mirror: 
	not active
mirror_lowering_with_rear_gear: 
	not active ---change to????-> active
position_memory_rear_gear: 
	not active

 

Ar fi suficienta doar codarea parametrului "mirror_lowering_with_rear_gear".

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

^^ la mesajul de sus.
Am testat astazi si nu este suficient. Bineinteles zilele trecute am incercat si 1clickApp respectiv dar fara success, generand doar B11FA29 - Position sensor for mirror adjustment Implausible signal in modulul 52 Passenger Door.

@dionescux,
ai salvat undeva adaptarile/codarile pe care le-ai tu? Eventual daca timpul iti permite poti face si un backup?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Update la Travel Assist retrofit:
Am reusit sa finalizez acest retrofit cu success si in acelasi timp sa fac si upgrade-ul la volanul in 3 spite(cel Sport sau vRS) de la cel in 2(cel Standard). 
Mentionez ca si inainte am avut volan cu incalzire si padele, singura optiune noua care a necesitat codare a fost functia capacitiva folosita de Travel Assist. In acesta mini-vacanta am avut si oportunitatea sa-l testez atat in conditii de autostrada, drumuri nationale cat si  "traffic jam". Systemul functioneaza fara probleme. 
Pentru cine este interesat pot oferi mai multe  detalii.
Un an cu cati mai multi km fara evenimente neplacute sa avem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

In primul rand felicitări pe upgrade-ul facut.  M ar interesa si pe mine Traffic Assist-ul , nu înțeleg de ce nu a venit masina de la bun început asa mai ales ca are cruise Control adaptiv.. ar interesant de aflat un necesar și niște costuri totodată. 

 

Ms 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @bogdan2,

Multumesc. Scopul lor este sa scoata bani din orice, ceea ce include si dotarile/optiunile care sunt ascunse prin codare. Probabil ca daca o puneai pe lista si plateai cand ai comandat masina o aveai deja. Fix acelasi lucru este cu TSR-ul. Masinile au tot hardware-ul si software-ul necesar dar este ascuns de un cod SWAP acum, daca nu a fost adaugat atunci.

Ca si costuri mai mari, eu as adauga pe lista doar volanul in sine, care acum depinde de fiecare unde il gaseste si in ce stare este. Costul pentru OBD11 si codarile nu le-as adauga pe lista. Si bineinteles, putin timp alocat pentru studiu(vad ca tu ai Golf 6 in profil, ceea nu stiu daca si pt masina in cauza volanul capacitiv este plug&play) si pentru teste cu masina, depinde acum de programul fiecaruia.  

Br

Modificat de dj.martzian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dj.martzian

 

Mulțumesc pentru răspuns... 

Masina în cauza este o Skoda Octavia 4 ( nu era profilul updatat) . O sa merg probabil la un coleg sa pună testerul sa vedem ce se poate face. Totodată vreau sa adaug/deblochez profil Rs căci este tare plictisitor bordul în variantele clasice 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
andreicristian14

Salut,

 

Ma poate ajuta cineva sa dezactivez travel assist?Ma zapaceste cu sunetul de la eroare.Se poate si cu OBD11 ?Am varianta pro.

@ bogdan2 te pot eu ajuta sa adaugi profil rs si ce se mai poate activa  cu OBD11 daca nu ai rezolvat...

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @andreicristian14,

Ce mesaj/sunet te "zapaceste" mai exact? Cel cu 1. "hands on wheel/please take control over the vehicle" sau 2. "suita" de erorile de TA in VC?

Pentru 1. poti incerca:

Module A5 - Security code 20103
Adaptions
Personalisation of intervention moment at T15
Set from late to early.

sau

 

In long coding of unit A5, disable "HC advanced takeover request" 


Pentru 2, poti incerca:

set HC variante to Variante_1.

 Cu explicatia: You lose travel assist but lane assist still works with the button on the steering wheel, acc still works well with just hands on the wheel and no errors on VC.

OBD11, cont pro!

Sper sa-ti fie de folos.

Modificat de dj.martzian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreicristian14

MULȚUMESC!

Gata cu erorile de TA în VC..

Mai am o rugăminte am rămas cu erorile de sos assist...sa pot sa le dezactivez și pe acestea ma poți ajuta cu codarea??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Cu placere! De curiozitate de ce nu te-ai dus in reprezentanta sa ceri inlocuirea volanului(pe garantie) si implicit a senzorului capacitiv? Exista un TSI pentru asta.

Nu stiu exact la ce errori de SOS Assist te referi. Eu nu le-am vazut pe masina din semnatura. Ce versiune de soft ai in VC si MIB3? Poate este necesar un update de soft la ultimele versiuni. Dupa cum ziceam in cazul meu, si cu update-urile la zi, nu am intampinat astfel de probleme.

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreicristian14

Gata am rezolvat si cu SOS-ul.

Screenshot_20230314_194613_OBDeleven VAG.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreicristian14

Scuze Emergency Assist...o sa ma uit sa vad ce versiune de soft dar  doar ce am luat-o de la service de la Brady și au zis ca nu se încadrează în acțiune....Mai este în garanție pana pe 20 luna asta.

A stat 2 luni în service pentru o problema cu bateria de 12v care avea un consumator și se descarca și nu reușeau sa depisteze problema....deci este complicat dacă ai versiune phev poți sa te duci la brady sau pbn pentru service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este incredibil ce se intampla! Au tinut masina 2 luni in service si tot ai ridicat-o cu erori si DTC uri?! 

Pentru erorile de TA, exista TPI, cauta pe forum ul Englezesc mai multe detalii. Daca la un dealer nu rezolvi nimic, incerci la altul si daca nu direct la importator. Nu mi se pare normal ce se intampla in cazul tau.

 

QQ: Tu ai SideAssist/BSD/RTA ca si optiune? Daca da, pot sa te rog sa faci un FullBackUp cu OBD11? Caut codarile pentru retrofit. 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 23 ore, andreicristian14 a scris:

 

@ bogdan2 te pot eu ajuta sa adaugi profil rs si ce se mai poate activa  cu OBD11 daca nu ai rezolvat...

Multumesc,

Salut, 

 

Dacă ai timp și chef , da mi-as dori activarea profilului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreicristian14
On 3/14/2023 at 9:48 PM, dj.martzian said:

Este incredibil ce se intampla! Au tinut masina 2 luni in service si tot ai ridicat-o cu erori si DTC uri?! 

Pentru erorile de TA, exista TPI, cauta pe forum ul Englezesc mai multe detalii. Daca la un dealer nu rezolvi nimic, incerci la altul si daca nu direct la importator. Nu mi se pare normal ce se intampla in cazul tau.

 

QQ: Tu ai SideAssist/BSD/RTA ca si optiune? Daca da, pot sa te rog sa faci un FullBackUp cu OBD11? Caut codarile pentru retrofit. 

 

Multumesc

Am SideAssist. Am atasat fisierul.

history.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ati probat careva noua aplicatie din obdeleven? Evident, intreb pentru cei cu Bolero fara wifi. Aplicatia pare compatibila cu masina (nu afișează mesajul cu "nesuportată") insa nu mai am credite...

Screenshot_20230526_205650_OBDeleven VAG.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dj.martzian

@yanq, Poti incerca codare de mai jos:

 

Activate wireles Carplay, AndroidAuto 
Original source:  https://forum.obdeleven.com/post/75876/thread 
Control unit:5F Multimedia

Function:
Adaptation -> Function configuration connectivity

Procedure:
app_connect_over_wifi (yes) - I am not sure this one . it is not mentioned in the source thread.
online_media (on)
google_android_auto (on)
apple_car_play (on)
Mirror_link (on)

Must enable Wi-Fi host spot 5ghz
Must enable Wi-Fi client mode 5ghz


Nu recomand folosirea acelor 1Click apps, deoarece in cazul in care ceva rau se poate intampla, este extrem de dificil de gasit sursa/cauza, deoarece nu lasa niciun fel de log-uri.

Success

Modificat de dj.martzian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca in prealabil este necesar update

"It s not possible to work. Bug in software. Go to service and
update, to last software rel. 1765...."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deranjez cu o intrebare. Am vazut intr-un review acum, la o Octavia cu Virtual Cockpit (nu VRS), ca noul update aduce si posibilitatea inlocuirii vitezei afisate din mijlocul instrumentarului, cu alte date gen consum instant, temperatura ulei, distanta parcursa etc, precum la Fabia daca nu ma insel. Aveti idee daca exista la reprezentanta vreun update pentru cei care avem Virtual Cockpit?

Atasez o poza pixelata 😂asdasdw.jpg.b34caabc5653321b699abf0c6e3d888b.jpg

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

 

@dj.martzianimi poti da si mie te rog configuratia pentru retrofit-ul de TSR?

Nu am reusit sa ii dau de cap....

 

A reusit cineva sa activeze driver fatigue/driver alert?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.07.2023 at 15:57, ionutsandu96 a scris:

@dj.martzianimi poti da si mie te rog configuratia pentru retrofit-ul de TSR?


Salut,

Din pacate TSR si Fatique Alert nu vor functiona fara FEC codes chiar daca faci codarile cu OBD11 sau VCDS.

Sa mai asteptam, poate se prind baietii isteti cum se pot activa.

Keep in touch!
DN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspuns!

Am tot scotocit internetul pentru ele si nimic...

Masina in cauza un RS TSI. Am reusit sa activez oarecum Fatigue alert daaaar, ramane Greyed out si cand o apesi spune "Function currently unavailable".

 

Inca ceva. Are cineva idee daca ceasurile din fotografia postata de @alexandru_28 sunt doar pe diesel? Am vazut doar modele diesel cu aceste ceasuri care permit schimbarea vitezei din centru cu date despre TRIP.

 

 

 

O fotografie mai elocventa despre ceasuri (realizata pe un RS diesel)

361156718_177535351851237_4365253208381248685_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @ionutsandu96,

Am facut si eu codarile pentru "ceasca de cafea" din Assistants Menu, dar este gray out! Asa cum am mentionat nu va functiona fara FEC code in modulul de Gateway. 

Legat de extra optiunile din VC, acestea sunt disponibile doar pe masinile din 2023, deoarece pe langa software, exista si o diferenta hardware ( better GPU), cel putin acestea sunt informatiile in prezent.

Sa mai asteptam, poate baietii cu Mk8 sunt mai curiosi si descopera mai repede o solutie.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @dj.martzian,

 

Multumesc pentru raspuns. Ceasurile postate de mine sunt de pe un O4 RS diesel 2022 cred ca ridicat prin septembrie-octombrie.

Eu am masina din iulie 2022. Sa fie diferenta in astea 3 luni de hardware?

 

 

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!