Jump to content

Lipire praguri s-line - alegere banda dublu adeziva


DrLexic
 Share

Postare recomandată

Va salut, 

 

Am un C6 si am cumparat bandouri de B8 s-line. Le vopsesc in regie proprie. Apoi vreau sa le montez. 

 

Am tot vazut sfaturi pe acest forum si pe altele cum ca ar fi banda dublu adeziva ce este foarte eficienta. Nu as vrea sa pierd pragul pe drum. 

 

Care e, mai exact, banda adeziva pe care trebuie sa o folosesc? 

 

Multumiri, 

Mihai

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banda dublu adeziva 1.5 m x 19 mm, Bison CAR TAPE

 

Eu nu te sfatuiesc sa lipesti acolo cu banda dublu adeziv din mai multe motive:

1. la spalatorie se da jetul si probabilitatea sa se desfaca este foarte mare

2. iarna se depune zapada si gheata si sigur desface orice banda dublu adeziv

3. mersul pe ploaie la viteze mari cand apa loveste foarte tare acel ornament.

 

Alegerea iti apartine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!

 

Intr-adevar, si eu ma gandeam ca un adeziv la tub e mai rezistent. De asta am si incercat mannol. O prostie de adeziv. Pe langa faptul ca m-am murdarit pe maini in ultimul hal (bine ca am avut diluant la indemana) a trebuit sa incalzesc tubul cu pistol cu aer cald (asa scria pe el la termeni de utilizare) si, chiar si asa, m-am chinuit in ultimul hal sa scot adezivul din tub, cu pistol clasic. Facusem febra la maini.

 

Am mai sapat pe net si am gasit Mamut Seal. O sa incerc cu asta daca nu aveti alte sugestii. L-am cumparat deja dar a costat putin.

 

Eu imi spal masina de 1 an jumatate, aproape saptamanal daca imi permite vremea. Nu se atinge nimeni altcineva de ea:)) Chiar si asa, cum ai spus, sunt si alti factori care mi le pot dezlipi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand banda dubla adeziva siliconica pt exterior (se da jos cu tot cu vopsea) si pe margine se aplica un fir subtire de silicon pt baie de ulei victorreinz gri cu insertii metalice (strong af)... suprafata obligatoriu sa fie curatata si daca este posibil incalzita cu un heatgun pentru a elimina condensul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit in mai multe scopuri banda verde de la Bison si am fost foarte multumit.

sunt multi care au lipit nr de inmatriculare si rezista de ani de zile (cu gheata frig jet etc)

 

daca nu vrei banda, exista un adeziv special (unii folosesc cel pt parbrize) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Produsul de la Mannol era pentru parbrize dar probabil are timp de uscare foarte mare. Nu pot sa imping intr-un prag 10 minute.

 

Cred ca ii dau o sansa adezivului de la Mamut si revin cu feedback. 

 

Multumesc pentru raspunsuri! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lipit prinderile pentru praguri la masina anterioara (Leon 1M) cu Bison Power Adhesive (bi-component). Absolut nici un regret, a tinut perfect foarte multi ani. N-as folosi banda dublu adeziva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Mamut am fixat și eu la una din mașinile de la serviciu 2 ornamente pe exterior. Rezistă OK la jetul de la spălătorie (cam la 2 săptămâni e spălată mașina). Adezivul original a rezistat vreo 3 luni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal as fi recomandat bison car tape pt că am folosit in trecut și a ținut fara probleme insa am cumpărat o rola săptămâna trecută (noua, sigilata) și efectiv nu e buna de nimic. Se simte la mana că nu mai e lipicios cum era înainte. Deci aveți grija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit banda bison + cateva " boabe " din loc in loc de silicon de parbriz pt pragurile de GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri! 

 

Am avut a doua incercare, astazi, de a lipi pragurile. Nici cu Mamut Seal nu am reusit. Pur si simplu nu se usuca. E inuman sa tii lipit cu mana, in pozitie fixa, pragul. Asta in cazul in care se usuca la un moment dat. Am degresat, am aplicat fara zgarcenie. Mi-a scos peri albi si a doua incercare.

 

Voi incerca Bison Powe Adhesive. Doamne ajuta! Daca nu merge nici cu asta, le vand. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge lipit pragul cu Bison Montage Kit, in câteva ore se întărește definitiv. Efectul maxim se obține in 24h. Este foarte rezistent. Este la tub lung. Culoarea este un muștar deschis. 

 

Ar mai fi o soluție bicomponenta Bison 5 minute, in doua seringi lungi. Efectul este imediat, culoarea este incolora. 

Modificat de rafa6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in cazul in care vrei sa le mai dai jos vreodata, din diferite motive, o sa le dai jos cu tot cu tabla, vopsea. Cel mai OK si OEM e cu banda dublu adeziva. Am pus ieri la Audi praguri luminate si le-am dar pe celelalte jos foarte usor, doar tragand de ele foarte incet, nu a ramas nimic pe caroserie, am curatat locul si le-am lipit pe celelalte. Daca se strica una din astea cu lumina o pot schimba la fel de usor. Am folosit banda dublu adeziva Tesa.
IMG_9894.thumb.JPG.2c321c9481db895e923b624a6e4ff641.JPG

Asa arata banda originala
s-l1600.thumb.jpg.2a30b1435ba88cfcfbc667e389b4658b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Aerofan, vreau doar sa le lipesc si sa nu le dau niciodata jos:)) Macar asta sa reusesc. 

@rafa6, cine sta cateva ore sa se usuce adezivul? Ca eu nu:)  O sa incerc Bison Power Adhesive Bi-component.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Recomand banda 3M PT1100 (gasesti la distribuitori locali). Trebuie degresat cu alcool isopropilic ambele suprafete, apoi aplici primer pe suprafata de plastic(daca exista), dupa care se aplica banda fara sa atingi partea adeziva cu degetele + presurizare ferma pe banda ca sa se activeze + eliminare liner si lipire pe caroserie.

Benzile astea sunt folosite la majoritatea OEM-ilor pe trim-uri de exterior si trec cu succes testele de calificare.

 

Sper sa ajute,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!