Jump to content

Senzor placute frana


Leo
 Share

Postare recomandată

Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati! Dupa mersul cu spatele si la o frinare mai accentuata mi se aprinde senzorul de schimbarea placutelor de frina( cel galben). Mi se intimpla numai dupa ce merg cu spatele. Placutele sunt bune, schimbate acum 5000 km. Am desfacut si curatat mufele la fiecare placuta in parte, m-am asigurat ca fac contact in mufa, nivelul la lichidul de frina este pe max dar nu inteleg de ce face asa. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact motivul, dar te sfatuiesc sa faci o scanare cu vag-com. poate gasesti o eroare, ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi fac datoria si precizez rezultatul problemei mele...un "supermecanic" ;) mi-a trecut cablul senzorului de la placuta de frina aiurea ceea ce a rezultat sectionarea lui si din cind in cind imi dadea semnalul de schimbare placutelor de frina. Cost :530.000 demontat,remontat placutele, facut punte de legatura ptr ca firul este otelit si nu poate fi inadit, data viitoare atentionarea va fi data de la cealalta roata. Bafta!

Modificat de Leo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa-i faci.... ? Serviciile >>ireprosabile<< din Romania. Nu vreau sa ma gandesc daca facea asa cu un furtunas de la frana :D :D

Mare inconstienta in service-urile din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic:

Si daca ti-as spune ca un "mecanic" priceput de la un service cu pretentii (materiale) chiar m-a lasat fara frane, pentru ca a trecut el conducta prin alta parte decat prin lacasul ei si s-a ros de o aparatoare de metal pana a fost fisurata ? Asta se intampla la un Audi80 la franele pe spate. Si ma trezesc dupa 3 zile ca raman fara frane pe Stefan cel Mare, norocul meu ca era intr-o sambata dimineata si nu prea era aglomeratie.

Cred ca ar trebui sa existe un topic, ceva de genul FERITI-VA DE....

Si ca sa stie si altii de cine sa se fereasca pun aici numele service-ului cu pricina.

FERITI-VA DE SERVICE.........AUTO-SOTIRESCU situat pe strada Turda la parcul Sf. Maria.

P.S. - Si nu am facut decat sa schimb placutele de frana si ferodourile, ma intreb daca era ceva mai mult de lucru la masina, ce pateam....

Modificat de Aedy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut,

mi s-a aprins si mie senzorul de schimbat placute de frana. intrebarea mea e cat se mai poate merge cu ele asa. cam la ce procent de uzura se aprinde senzorul? mai pot merge 2000 km fara probleme pana la revizie?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu leo la b5 trebuie stearsa eroarea de placute cu vag-comul altfel continua sa apara..sper sa nu gresesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!