Jump to content

Indice viteza anvelope iarnă


n.cristian
 Share

Postare recomandată

Salut,

De când am trecut de la batrana Octavia 1 la Golf 7 GTI se pare ca am un nou set de dileme :) Asadar, pentru iarna am cumparat jante pe 17” (cele originale sunt pe 18”) in ideea ca voi pune anvelope 225/45/R17, asa cum sunt trecute in CIV in sectiunea aditionala. Singura problema  e ca tot in CIV pt aceasta dimensiune e trecut doar indicele de viteza W, ceea ce ar fi ok pentru anvelopele de vara, dar pt cele de iarna oferta cu indice W (270km/h) e aproape inexistenta. Daca as pune anvelope cu indice H, asa cum a avut neamtul si notificare setata la 210km/h ar fi perfect din perspectiva mea, dar as fi in ilegalitate conform RAR-ului. Acum intrebarea e ce-i de facut in situatia asta si sper ca ma poate edifica un coleg de forum. Mersi!

Modificat de n.cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@n.cristian salutare, eu am V sau W pe iarna. Dupa ce am stresat atat dealerul si asiguratorul (limita max in ro e 130km/h) am primit raspuns (scris) ca indicele H e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns! E o situatie stupida, pentru ca as cumpara anvelope cu indicele W, asumandu-mi diferenta de pret, insa nu gasesc decat niste omniprezente Toyo cu review-uri de la proaste in jos. Pe de alta parte domnii de la RAR mi-au trecut 205/50/R17 M+S cu indice H, dar asta-i o dimensiune atipica pt GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umbla o circulară conform căreia poți coborî maxim doi indici de viteză.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno bun, atunci inseamna ca-i ok sa cumpar cu H, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia mea a venit cu Conti Eco5 pe 16 indice viteza V.

Cand am cautat Alpin6  pe 16 nici macar nu am gasit cu indice viteza V, asa ca am luat H.

Or fi stiind si producatorii ca iarna nu-i ca vara, asa ca  iarna nu ai nevoie de mai mult de 210km/h.

 

H e mai mult decat suficient pentru gama de masini din care face parte si a ta.

Anvelope de iarna cu indice de viteza superior lui H sunt putine pentru dimensiuni uzuale pe 16-17-18 inch, ori eu nu am vazut in cautarile mele.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Pe aceeasi idee a intrebarii precedente, eu pe Octavia 3 1.8 TSI am 205 55 R16 91V, dar sincer cu indicele V, chiar si daca as vrea sa iau ceva de calitate nu gasesc. 

Sa inteleg ca H sau chiar T ar fi ok si in cazul unui control pe strada/accident/ITP/RAR, faptul ca indicele de viteza nu este chiar cel din talon nu o sa fie o problema?

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, doar ca e mai scump si nu e ca si cum am unde sa circul cu 240 la ora in Ro. Deci risc din punct de vedere legal daca iau 91H in loc de 91V?

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu risti, indicele de viteza poate fi mai mic, nu trebuie sa fie mai mare decat cel recomandat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intentia mea ar fi sa iau ceva cu indice H (210km/h) care este oricum arhisuficient, iar gama de anvelope este mult mai diversa.

Totusi, vreau sa ma asigur ca nu imi ia politia talonul pentru indicele ala, ca la noi poti sa circuli cu anvelope zdrenturoase re-esapate fara sa iti zica nimeni nimic, dar daca ai ceva de calitate si difera o litera cred ca te lasa fara talon.

In fine, daca cineva lucreaza la politie sau are cunostinte si poate sa intrebe sigur, as fi recunoscator!

Multumesc.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zidanne Da. Am luat ITP-uri cu anvelope de iarna 205/55/R16 91T de mai multe ori (iarna) si chiar am trecut si inspectia la RAR (schimbare proprietar acum cativa ani) cu 205/55/R16 91H (anvelope vara) fara probleme. In carte aveam ca si alti colegi 205/55/R16 91V.

Politistii se vor uita maxim la M+S. Plus ca in talon nu mai apar dimensiunile si nu se streseaza nimeni sa verifice asa ceva. Daca mergi cu jante pe 19/20 pe Golf/Octavia atunci poate se vor sesiza, dar altfel poti sta linistit.

@yeeeeman te stresezi degeaba. Poti lua H sau T fara probleme, eu iarna am mers mereu pe Conti TS850-860 cu indice T datorita pretului mai mic si pt ca nu merg cu viteze mai mari :) 

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, sNaKeyy said:

Nu risti, indicele de viteza poate fi mai mic, nu trebuie sa fie mai mare decat cel recomandat. 

Indicele de viteza poate fi mai mare, dar nu mai mic :) Legal, vorbind.

Ca nu te verifica nimeni, sau nu se streseaza nimeni sa verifice, e alt aspect :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sNaKeyy Pe autostrazile din Romania limita maxima de viteza e 130km/h. Deci poti folosi orice indice de viteza. Teoretic. 

Practic, cu cat indicele de viteza e mai mare, cu atat avelopa e mai bine echilibrata.

Legal, cum a zis si  @acidone77  poti pune doar anvelope cu indice cel putin egal cu ce ai tu in carte. In caz de Poc! asiguratorul poate refuza sa te despagubeasca. Daca nimeresti un organ al legii mai zelos poti avea surprize. Era sa imi iau amenda ca n-aveam (la vedere) cel de al doilea triunghi. 

 

Personal, toamna trecuta am stresat atat asiguratorul (casco) cat si reprezentanta sa-mi confirme in scris ca nu sunt probleme cu 205 55 91H (indice de viteza mai mic) sau 205 55 94V (indice de greutate mai mare, ajung pe la ei cu o problema si ma pomenesc ca imi anuleaza garantia la suspensie ;) - ii cred in stare )

 

Acum fiecare merge pe barba (si punga) lui ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno bun, am luat Continental WinterContact TS860 H. E o aberatie absoluta asta, cine naiba merge iarna cu viteze excedentare pragului de 210km/h? In Romania viteza maxima e de 130km/h, daca patesti vreun eveniment peste viteza asta, oricum grija de RCA si Casco devine cea mai mica problema. Am si eu Casco, scrie acolo mare ca nu despagubesc daca nu am anvelope conforme, dar asta e, merg la risc pentru ca anvelopele cu indice mai mare de H sunt atat de proaste (am gasit doar Toyo si Tigar) incat chiar ele pot provoca un incident. Multam tuturor de raspunsuri, probabil ca stresez si eu asiguratorul sa imi confirme in scris asta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Austria legea spune ca este acceptat un indice de viteza inferior celui aferent anvelopelor de vara . Eu cu vechiul Passat 2001 aveam in talon 195/65 r15 V ( varianta de vara ) si pentru iarna am luat 195/65 R15 T . La un control in Austria am avut probleme politia considerand ca sunt necesare minim 195/65 R15 H . Am scapata de amenda doar cu avertisment . La actuala Audi A6 C7 2.0 TDI , varianta de vara este 225/55R17 Y si pentru iarna 225/60 R16 H , dar dimensiunile si indicii de viteza sunt inscrisi pe stalpul masinii .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golful meu, in CIV sunt trecute 205/55/R16 V. Si doar atat. Curios, la un prieten cu octavia, in CIV, la adnotari suplimentare, sunt trecute si 205/55/R16 H, M+S. Deci la el, cu acelasi motor, sunt acceptate oficial pt iarna si cele cu H. Nu inteleg de ce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!