Jump to content

Probleme racitor gaze


passat19tdi
 Share

Postare recomandată

Actuatorul de la racitor s-a defectat(spart), provizoriu, ca sa nu pierd vacuum, am obturat furtunul de vacuum. Motor in cauza 1.9 tdi BLS.

In pozitia actuala a actuatorului( neactionat), cum circula gazele, pe racire sau bypass ?

Afecteaza functionarea motorului in conditiile date ?   cum?

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat azi un racitor de gaze, doar pentru capsula (capsula nu gasesc separat). Raspund eu la o intrebare care am pus-o mai sus, poate ajuta pe cineva.

Circulatia gazelor, cand capsula este pe liber, este pe racire.

Cum afecteaza functionarea motorului, la intrebarea asta am o teorie.... daca sunt racite sunt mai concentrate, deci intra mai multe pe admisie, deci scade puterea in anumite regimuri. D.p.d.v. al EGR-ului acesta va fi mai curat, pe ideea ca gaze racite, EGR rece(corp comun cu admisia) gazele condenseaza mai putin, depuneri mai putine.

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut. Sunt nou am și eu o problema la un passat b6 2009 cu tija la clapeta am găsit-o. Rupta  am dat racitorul.jos și am reușit sa o extrag de tot am.pus un șurub de 13 dintr-o pare în lata și am.stras afectează cu ceva ca nu mai are clapa aia 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!