Jump to content

Passat Variant - se scurge apa de pe hayon in portbagaj


cipo
 Share

Postare recomandată

Astazi am testat un Passat Variant model de anul trecut pe care il voi si cumpara. Noaptea trecuta a plouat, iar astazi cand am deschis hayonul, o multime de apa s-a scurs in interiorul portbagajului. Am inchis imediat si am repetat miscarea uitandu-ma atent unde s-ar fi putut acumula apa si pe unde se scurge, insa fara succes. N-am reusit sa-mi dau seama, de aceea va intreb daca este o problema comuna, un bug de proiectare, daca exista rezolvari cunoscute sau e pur si simplu un defect al masinii in cauza (care sper ca se poate rezolva pe garantie)?

Inainte de a deschide topicul am cautat pe forum, insa majoritatea utilizatorilor reclama probleme de entanseitate, chedere ori piese defecte, ori ce spun eu este diferit.

PS: inchiderea hayonului este electrica (nu stiu daca exista si altfel pe modelul acesta).

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista si deschidere manuala...nu electrica. Nu e un defect comun. Masina cam noua pt asemenea problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa vorbesc cu dealerul sa incerce sa rezolve problema pana la livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aduna apa undeva si curge la deschiderea haionului.

Doar ca la mine nu curge in interior ci se varsa pe partea cu stopul.

Ciudatenia e ca patesc doar pe partea dreapta.

Am incercat sa imi dau seama unde se aduna apa dar nu am reusit.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

apa se strange deasupra stopului. daca nu este multa se scurge pe stop, altfel ajunge si in portbagaj. pare o problema de proiectare.

 

PS: se vede clar cum se acumuleaza in ambele parti.

 

Modificat de cipo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu pare sa intre vreo picatura in interior - sau da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in filmarea aceasta a intrat putina, desi nu se vede. cum ziceam, in functie de cantitatea de apa care se acumuleaza, curge doar pe stop sau ajunge si in portbagaj, mai multa sau mai putina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Aduc eu acest topic la viata.. 

 

Din pacate, am si eu aceasta problema. Dupa ce am postat recent si pe facebook (grup passat b8 dedicat) se pare ca mai multi au aceasta problema.

 

Practic, incepand cu acest an ( deci nu aveam in trecut si totusi am prins si alte ploi zdravene si am mai spalat masina :) ), cand deschid portbagajul dupa ce o spal la spalatorie sau dupa o ploaie mai puternica, o cantitate de apa e inauntru undeva (zona din dreapta) a hayonului si cum deschid, curge toata pe protectia de la portbagaj, inauntru.

1.thumb.jpg.b365891bdcf768735081425518ea229f.jpg 
 

 

Intradevar o probl. de proiectare e ca apa de sub geam se duce in lateral cand deschizi portbagajul si cativa stropi pot ajunge in interior.

3.thumb.jpg.1b4b6688d134e0d3b7d0ea70a2370820.jpg

 

Am mai vazut recomandarea de a scoate cele 2 capace din laterale (ele sunt si vopsite) dar nu cred ca e o solutie. Altfel de ce nu ar fi scoase din fabrica?

2.thumb.jpg.e63b405b2f864d478daf41bd7200f443.jpg

 

Pareri? Ati mai intalnit problema?

Voi incerca un test zilele viitoare, eu sa stau in portbagaj si un coleg sa o spele pe dinafara sa vad daca gasesc sursa.

Ma gandesc ca poate o garnitura de la stopuri sau chiar de la al 3lea stop de frana poate fi problema.

Furtunasul de golire a siglei (camera de retur) a fost inlocuit cand am montat camera si daca torn apa pe sigla, curge frumos in exterior.. nu cred ca e asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

S-a rezolvat. Era garnitura de la stopul dreapta de pe Hayon.

Am montat și capacele alea 2 de scurgere înapoi și am prins ploi zdravene și totul e în regula :)

cost: 3g9 945 395 - 45 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!