Jump to content

ID.3 - sfaturi achizitie


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Din ce stiu eu incarca cu 7,2 in AC si 50 in DC, fata de 1st care incarca cu 11 in Ac si 100 in DC.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incarcarea DC  este de 100kw ( Pro) 

 

https://cdn.volkswagen.ro/media/Kwc_Basic_DownloadTag_Component/61524-paragraphs-747039-text-d2/default/e89f6686/1613474580/lista-de-pret-id-3.pdf

 

 Nu exista in listele de preturi 2021 nicio referire la incarcarea AC, indiferent de varianta/capacitate a bateriei

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, marius21f said:

Incarcarea DC  este de 100kw ( Pro) 

 

https://cdn.volkswagen.ro/media/Kwc_Basic_DownloadTag_Component/61524-paragraphs-747039-text-d2/default/e89f6686/1613474580/lista-de-pret-id-3.pdf

 

 Nu exista in listele de preturi 2021 nicio referire la incarcarea AC, indiferent de varianta/capacitate a bateriei

 

 

 

LA pro nu este 100 ci 50. LA pro S este de 100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In lista de preturi pusa de mine apare 50kw la Pure, 100kw la Pro si 125 la Pro S ( pagina 3 ). Intr-adevar, in configurator apare initial valoarea de 50kw dar daca mergi pana la pasul final cei 50kw se transforma “miraculos “ in 100kw 

 

https://cdn.volkswagen.ro/media/Kwc_Basic_DownloadTag_Component/61524-paragraphs-747039-text-d2/default/e89f6686/1613474580/lista-de-pret-id-3.pdf

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru posesorii de id.3.

Ce parere aveti despre Id.3 Pure cu pachetul City, bateria de 45kw si 150 cp?  Cu rablele incluse + discount ar ajunge la sub 24k euro. 
 

95% din timp folosit in oras, iar pentru restul de 5% drumuri mai lungi daca e cazul prefer sa inchiriez. Autonomia declarata ar fi de 330 km, dar cum am priza acasa in garaj (220) si statie gratuita la birou (type 2), nu cred ca m-ar deranja cei 45kw.

 

Singurul minus pe care il vad e interiorul mai 'spartan', dar pentru electrica as fi dispus sa trec peste.

 

Credeti ca e suficienta puterea pentru masina? Ma gandesc ca va fi ca un e-golf cu 10 kw in plus la baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te vei descurca cu ea fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cj.Paul Cel mai ieftin Pure este 33.919,76 € in timp ce cel mai ieftin Pro este 35.985,60 €.
Personal as mai astepta sa strang diferenta de 2.000 de euro pentru ca iti da 13kWh in plus, trecerea de la 45kWh la 58kWh este destul de mare si eu zic ca merita din plin diferenta de 2.000 de euro.

Daca nu se poate acoperi diferenta, atunci este ok si Pure, da. Sunt o multime de e-Golf-uri care se decurca cu 32kWh asa ca o sa fie cu atat mai ok o masina cu 45kWh, doar ca nu o sa ofere neaparat cel mai bun raport kWh primiti / pret :)

 

LE: Vad ca Pro-ul vine fara incarcare DC de 100kW, nu inteleg anume de ce... Daca nu faci multe drumuri lungi, in care sa ai mai mult de o incarcare, nu e neaparat o problema asta avand in vedere ca o sa incarci masina acasa si/sau la birou...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11kw din ce stiu. Ce discount ai obtinut? e bine sa stim cam ce putem cere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator Multumesc de info. Azi m-a sunat dealerul si mi-a confirmat incarcarea de 11kw pe AC.

 

 
Legat de discount tot de la dealer am inteles ca un nivel bun pentru o persoana fizica este 3-4%.Eu o cumpar pe PF dar am discutat la dealer cu KAM-ul care ocupa de compania la care lucrez si am putut obtine un discount un pic mai bun.

 

 Nu stiu realitatea 100% dar am verificat mergand la un alt dealer din Bucuresti si acesta nici nu a vrut sa auda de discount ( aveau in stoc aceeasi varianta de echipare dar pe alb. As fi ales alb in loc de griul standard daca as fi obtinut acelasi procent de discount) 

Modificat de Rave
Quote-ul inutil este pedepsit de regulament! Foloseste, te rog, tag-uri, asa cum am facut eu!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@marius21f Daca tot suntem pe un topic despre "Sfaturi de achizitie" poti spune si care sunt cei 2 dealeri ca sa stie si ceilalti colegi interesati de achizitia unui ID.3 unde ar putea obtine un discount mai bun, sau niciunul :) 

Si daca tot scriu... quote-ul inutil este pedepsit de regulament! Foloseste, te rog, tag-uri, asa cum am facut eu!

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei 2 dealeri sunt PBV1 si Midocar. Politica de discounturi fiind de multe ori “fluida” , recomandat ar fi ca cei interesati sa verifice pretul in 2-3 locuri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ordinea asta? La PBV1 ai obtinut discountul si dincolo nu? :)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Tudy, raman la recomandarea pe care am mai spus-o : verificarea pretului in 2-3 locuri :)  Este posibil ca eu sa fi nimerit un consultant de vanzari care isi realizase deja target-ul si de aceea raspunsul a fost ca nu ofera discount ( si albul pe care il aveau in stoc chiar imi place. Cu griul comandat trebuie sa ma obisnuiesc :) ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut si la noi pachetul Tour 5:

 

image.thumb.png.929e621637ef889f3728159f5af3e521.png

 

Diferentele fata de Tour par sa fie:

- 5 locuri

-  "Area View" inclusiv camera spate "Rear View"; nu exista functia asta pe 1st, deci probabil ceva nou pe versiunile mai noi

- fara "Air Care Climatronic cu filtru de carbon activ reglabil pe 2 zone", deci probabil clima cu o singura zona

- fara "Head-up display"

- scaune manuale, nu electrice, fara masaj

- fara parbriz izolat fonic

- nu apare oglinda heliomata, dar mi-e greu sa cred ca nu are

 

In rest, are Side Assist, Travel Assist, faruri Led Matrix, si, un lucru mic de care-mi pasa mult, incarcare inductiva pentru telefon.

Deci e super echipata si cu Tour 5, cu 2000 de euro mai ieftin si nemasurabil mai practica.

Cu baterie de 77 kWh, incarcare de 125 kW,  jante "Andoya", vopsea "makena turquois metallic", pachet Tour 5 si pompa de caldura, iese la 47000 de euro, deci mai ieftina decat un 1st Max care era 49000-50000 de euro la lansare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine este curios, termenul de livrare la Comanda noua este unul foarte bun momentan :)

cele cu pachet Life chiar sunt ff ok, este 1st-ul ieftin.

nu as da banii pe jantele de aliaj la masina de buget, as lua roti de iarna cu jante aliaj si switch de anvelope, pe moonstone grey jantele negre sigur vor arata bine.

Foarte bun pachet-ul Tour5 la 77kw, deja devine cerut:)

Hai cu Remat-ul 🤞🏻💪

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca mai sunt de vanzare cateva 1st edition pe ici pe colo :) 

+ primul id3 taxi vazut de mine.

 

Imi mentin parerea,culorea makena turquoise merita toti banii.

590A0232-3E71-4117-9D6E-04625215F5A3.thumb.jpeg.d84d4de0890b3e8e28a5880108e0c805.jpeg

F2BFE6AC-78D8-4774-B572-283506AA7699.jpeg

C79E622D-A595-43BD-93E5-29EAD94AE4FB.jpeg

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Incepand de astazi, se poate configura fara pachete mari modelul :)

poate fi un plus, dar si provocator daca le vrei pe toate.

Au aparut si scaunele “sport” in pachet :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu mai gasesc versiunea de 77 kWh, 5 locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A aparut versiunea de 77 kWh, 5 locuri in configurator, dar, daca incerc sa selectez opptiunea, zice ca pentru a o adauga trebuie sa o sterg:

image.thumb.png.ce46fb4bf4edcb42b46d02f2f5cd3d5d.png

 

Stiti cumva cum trebuie descantat configuratorul ca sa mearga?

Sau pe cineva in echipa de dezvoltare VW care sa repare?

Modificat de Sparkyson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Abu pe mine ma bate :P  dar nu la varianta cu 5 locuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate lanseaza un ID.3 GTX, cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!