Jump to content

DIY - Rezolvare eroare :"Error service: leave vehicle only when selector in position P"


cristigio
 Share

Postare recomandată

este ok. Pare ca ai nevoie de 3Q0713128

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos. Voi face comanda . Revin după montaj cu feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa înceapă distracția 😅😅

1FB395B7-C86E-44CD-BC33-219A3E81.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operația a reușit , dacă nu erau așa multe plastice cu clipsuri dura mult mai puțin de 1 ora. Scule necesare.. torx T15 și T8 și o șurubelnița dreapta. Mulțumesc pentru amabilitate F l o r i n. 

DA98EB8F-8484-4086-8D71-BD263ED3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru putin....ma bucur ca s-a rezolvat problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Rugaminte, ma poate ajuta un coleg cu identificarea codului pentru remedierea aceleasi erori?

Atasez poze. Merci fain

!rsz_2img_20220806_094159.thumb.jpg.790158eb44cdb433749254396b421afe.jpg

IMG_20220806_094144.jpg

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/21/2022 at 5:06 PM, VPR21 said:

Sa înceapă distracția 😅😅

1FB395B7-C86E-44CD-BC33-219A3E81.jpg

 

On 7/20/2022 at 5:10 PM, F l o r i n said:

este ok. Pare ca ai nevoie de 3Q0713128

Salut. Uite codul pt kitul care iti trebuie tie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acea piesă sunteaza piesa deja existenta sau o înlocuiește?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un microswitch care se introduce in circuit, prin intermediul unul by pass

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

 

acel fișier PDF se mai găsește pe undeva? 
 

miltuemsc 

Marian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu înțeleg eu... nu ar trebui sa fie rechemare de fabrică, gratis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare. Din păcate n.am rezolvat pana acum problema cu aceasta eroare. În ultimul timp apare din ce în ce mai des. Cam de 2 ori pe zi. Și mi se pare și puțin ciudat comportamentul cutiei de vreo 2 zile. Pare ca patinează ambreiajul. Sper sa nu fie din cauza acestei erori. Ma puteți ajuta cu codul piesei pt modelul meu? Seat Leon 2016,  1.6 tdi cu dsg. Las și poza cu schimbătorul dezvelit. 20230503_184608.thumb.jpg.f1cadd3b6ab87f76a402403dec48a514.jpg20230503_184608.thumb.jpg.f1cadd3b6ab87f76a402403dec48a514.jpg20230503_184608.thumb.jpg.f1cadd3b6ab87f76a402403dec48a514.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu este de la eroarea de Park, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca trebuie schimbat ambreiajul. Dar vreau sa rezolv și cu eroarea. Ma puteți ajuta cu acel cod de la swich? E cumva cel din prima postare? 

5Q0713128A?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și dacă aveți și un link cu un tutorial de desfăcut toate plasticele de acolo de la seat leon. E diferit fata de golf 7. Mulțumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La modelul tau, codul este 5Q0713128A

 

Nu am tutorial, cauta pe Google. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru cod! Tutorial am cautat, dar nu am găsit decât cu golf 7. Și nu e la fel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tocmai am o operat-o si eu pe a mea azi, Golf 7 2.0 TDI 150 cp hatchback. Operatia a reusit, pacientul a murit :) Glumesc, totul a fost ok! Pentru cei cu masini similare si probleme similare operatia dureaza asa:

 

- 15 minute daca stii ce faci (acum atata mi-ar lua)

- 1 ora daca nu stii

- 1 ora jumate daca nu stii ce faci si mai trebuie sa dai o fuga sa cumperi si un torx 8.

 

Piesa necesara este cea cu cod 3. M-a costat 500 RON - Epiesa. Nu stiu de ce, dar cea cu cod 3 e dublu fata de cea cu cod 5. In fine.

 

OK. Pe scurt operatiunea decurge asa:

 

- se scotate masca de la clima si compartimentul de dedesubt. Aici un tutorial https://www.youtube.com/watch?v=SiediXqNIJI

- se scoate masca de la schimbator (se trage usor de ea dinspre partea libera - partea dinspre consola centrala)

- daca va uitati pe langa schimbator in jos veti observa o mufa patratoasa cu un clips de culoare turquoise. Eu am bagat o surubelnita dreapta cu grija si am impins clipsul acela pana a iesit mufa. Nu am mai desfacut nimic.

- asta e singura mufa ce va intereseaza. Se introduce mufa tata tocmai scoasa in mufa mama a piesei cumparate si mufa tata a piesei se introduce in locul celei scoase. Atentie sa va bagati cablul piesei pe dedesubt si nu pe desupra.

- dupa ce ati facut bypass-ul restul e simplu, va uitati la piesa, vedeti ca trebuie scose trei surubele originale (torx 8 ) si se inlocuiesc cu cele 3 surubele cu care vine piesa care sunt identice, dar mai lungi.

- dupa ce ati fixat piesa mai aveti pe ea doua surubele de reglaj. Eu am impis reglajul la maxim spre schimbator ca sa fiu sigur ca face contact schimbatorul cu intrerupatorul. Initial am fost mai finut si am reglat-o pe la jumate, dar desi imi arata ca e in Park, nu ma lasa sa scot cheia... deci ceva nu facea contact complet, asa ca am impins-o complet spre schimbator.

 

Nu va trebuie nimic altceva. Nu desfaceti nici-un surub in afara de cele 3 ce trebuie inlocuite, dar care sunt f. simple. Toata treaba cu scosul mastii de clima si a compartimentului este doar ca sa aveti spatiu sa puteti baga mufele una in alta. Nimic altceva. Cred ca cineva cu manute subtiri si maleabile ar putea sa faca toata treaba scotand doar masca de la schimbator, dar e complicat pentru ca mufa pe care trebuie sa o scoateti are cablul destul de scurt si spatiul e stramt asa ca... va trebuie spatiu.

 

Se pun la loc compartimentul si masca de la clima si tadam! Pacientul e ok!

 

Sper sa va ajute.

 

Modificat de TMDSG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna dimineata,ma poate ajuta cineva cu codul piesei ptr aceasta masina-octavia 3 2016 1.6TDI

6C069B84-0FDC-4032-B617-E9B1DFDCFA9C.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am raspuns la celalt post identic.....5Q0713128A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Dețin o Skoda Octavia 3 cutie automata dsg 7 și am întâmpinat aceeași problema. Am făcut bi-pass la switch însă nu s-a rezolvat problema. Trebuie șteargă eroarea din tester sau mai trebuie făcut ceva? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ai pus testerul sa vezi EXACT care este eroarea? 

Daca da, ce bypass ai facut ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!