Jump to content

DIY - Rezolvare eroare :"Error service: leave vehicle only when selector in position P"


cristigio
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor. Detin un Golf 7 din 2015 , motor 1.6 tdi, cu Dsg 7 uscat, DQ200. Aleator, uneori imi aparea eroarea " Error service: leave vehicle only when selector in position P". Am cautat pe internet si am vazut ca aceasta eroare este generata de un switch/ intrerupator ce se afla in interiorul selectorului. El se poate inlocui, dar este foarte anevoios, iar in reprezentanta este foarte costisitor. Am intrebat in august 2019 la reprezentanta Euro Tehno Group din Pitesti, iar cei de acolo mi-au comunicat ca ar costa intre 700 si 800 de ron inlocuire acestui switch. Acum cateva zile am gasit pe internet un fisier pdf in care este descrisa o modalitate in care se face bypass la switch-ul cu problema, folosind un alt ansamblu. Codul de produs este 5Q0713128A, si costa in magazinele de piese undeva la 200 de ron. Manopera am efectuat-o eu, folosind doar un torx T20 si o surubelnita dreapta.

Ca idee, se desface masca de la climatronic, se scoate cutia de depozitare de sub climatronic, se deconecteaza cele 2 mufe ce vin in spatele cutiei de depozitare.

 Se desfac cele 2 suruburi ale marginilor ce vin spre consola centrala, apoi se declipseaza aceste margini. Se declipseaza marginea argintie de la dsg, se desfac cele 2 suruburi, se scoate mansonul de piele, si se demufeaza mufa ce este pe rama masonului( cea cu p/r/n/d/s).  Se desface se partea de carcasa ce are butoanele de start/stop si cel de senzori de parcare si se deconecteaza mufele. Se apasa tija galbena de la dsg si se poate pune levierul dsg-ului in orice pozitie. Acum se deconecteaza mufa verde ( mufa tata ) din selector, si se mufeaza in noul dispozitiv, iar mufa tata a dispozitivului se mufeaza in selector.. Se desurubeaza surubul de sus al selectorului si cu acesta se va prinde noul switch pe selector. Se vor fixa cele 4 cleme care vin in pachet, pe noul switch si pe selector. Apoi se remonteaza tot ce sa- demontat anterior.

Dar, asa cum se spune ca 1 poza face cat 1000 de cuvinte va pun atasat pozele cu operatiunea si pdf-ul cu informatiile.

1 eroare.jpg

2 eroare2.jpg

3 eroare3.JPG

4 cutie produs.jpg

5 interior cutie.jpg

6 produs 5q0713128a.jpg

7 produs 5q0713128a.jpg

8 cleme.jpg

9 scoatere masca climatronic.jpg

10 masca climatronic data jos.jpg

11 scoatere cutie depozitare.jpg

12 scoatere rama arginitie dsg.jpg

13 se deconecteaza cele 2 cabluri de la cutiuta de depozitare de sub climatronic.jpg

14 se desfac suruburile.jpg

15 se ridica mansonul de piese de la dsg si se deconecteaza cablul.jpg

16 se apasa pe parghia galbena de la dsg pentru a pune maneta de dsg in ce pozitie dorim.jpg

17 se desfac cele 2 margini ale consolei dsg.jpg

18 se desface surubul din poza, se deconecteaza mufa.jpg

19 montat si cu clemele puse.jpg

20 torx folosit t20.jpg

dsg 5q0713128a.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru golf 7 variant 2.0 tdi 150 2014 o fi aceeași procedură? de unde ai luat pdf ul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este aceeasi procedura. Pdf-ul l-am luat de pe un forum Skoda. Deci e valabil pt masini din gama Vag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara

Am achizitionat piesa recomandata de colegul cristigio. 

Mentionez ca aceasta nu se potriveste la un golf 7 150cai dsg 6 trepte.

Daca sunt doritori de aceasta o vand sub pretul de achizitie cu un discount substantial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut. da deoarece sunt 2 modele de selector DSG! in manualul kitului de reparatie scrie sa verificam cu atentie sa avem selectorul potrivit. si eu l.am reparat pe al meu de la octavia utilizand acelasi produs. pune te rog o poza cu selectorul. scoate "fusta"de piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am avut aceasi problema la o Skoda Octavia Style 2.0 tdi cu dsg af. 2017.Am rezolvat problema astazi la dealerul Protos Auto din Alba Iulia. Pret piesa 190 lei si manopera 90 lei. Totul a durat aprox. 40-50 de minute. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Bulacu Remus Marian

Bună ziua, am aceeași problema, am un golf 7 cutie dsg 6 diferita ca a lui cristigio, ați rezolvat cumva? Ma poate ajuta cu vreo informație cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bulacu Remus Marian

Am găsit ceva legat de problema noastră 

Microswitch module 3Q0713128

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
alexxdavidescu

Salut, esti din București? Am aceeasi problema la un seat toledo 1.4 tsi , imi poti lasa te rog adresa de mail sau un nr de tel?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am si eu acceasi pb de ceva timp la un Golf 7 2015, 2.0 , Dsg. Imi apare foarte rar aceasta eroare.

Am verificat iar la mine are selectorul de culoare alb. Se poate monta si la acest tip de selector acel switch?  Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza, sa vedem modelul de selector. Sunt mai multe tipuri, albe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacă ignoram această eroare ce se poate întâmpla? la mine dispare după maxim 1 minut și apare mai mult în diminețile cu temperaturi scăzute (nu zilnic) ... 

Modificat de dragosv44
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaciu...daca nu ai rezolvat, sa imi aduci aminte maine, sa iri verific.

 

Am gasit masini care nu se incuiau din telecomanda sau maner (la cele kessy), masini la care nu se mai putea scoate cheia din contact, etc. Deci, in timp apar neplăcerile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit acest cod de piesa (3q0713128) .

La selectoarele de culoare negru am observat ca au 5q0713128. Am sunat la Midocar, le-am dat codul,au gasit piesa (420 lei )  insa nu imi pot spune daca este alb sau negru, se cumpara doar pe comanda iar daca piesa nu este buna nu o mai poti da retur. Nu stiu daca sa o comand sau nu.

Pe net dupa codul cu 3 in fata imi apar pt selectoarele albe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune poza la selector. Sunt 2 modele albe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am avut aceeași problema la Octavia 3 VRS. Diferența fata de alti colegi este aceea ca piesa a costat 200 de lei și manopera 490. Operațiunea am efectuat o la dealer ul skoda din Dâmbovița,  Autobest, am fost informat anterior de cost si ca va dura in jur de 3 ore, lucru pe care mi l am l am asumat. Am zis ca e ok pt durata operațiunii, însă m am mirat de faptul ca la ora 8:30 am dus masina si la 9:40 am fost sunat ca este gata. Am discutat cu ei despre asta, despre faptul ca la ei în  service scrie clar ca ora de manopera este 140 de lei și au invocat diverse motive, ca s a schimbat nu știu ce contact, ca au mai fost anumite consumabile, deși nu mi dau seama ce poți consuma la o astfel de operaratiune. Sper sa va fie de ajutor cele scrise de mine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.. si eu am un prieten cu aceeași problema ca voi și are modelul alb ca in poza postata de Gaciu Adelin mai sus..ma ajutati si pe mine cu un cod de piese pt reparație?

Mulțumesc 

Modificat de Andrew2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut. E cineva în Focșani care poate rezolva o astfel de problema la un seat leon din 2016, 1.6 tdi, dsg? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Nimeni din Focsani sau împrejurimi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza o poza cu selectorul tau si te ajut cu identificarea si codul kitului de reparatie, daca doresti 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut , îmi apare și mie eroarea din când în când . Selectorul este alb . VW golf 7 2.0 tdi CRLB cutie DSG 6+1 DQ 250. Am poza asta cu codul aferent (cred că este codul selectorului) . Mă puteți ajuta cu un cod de piesa ? 

00B86D5D-FE28-41BB-B306-D21B5D4512FE.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fa o poza, sa vad cum arata selectorul....mai de sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper că e bine acum 😊😁. Mulțumesc pentru răspuns.

4F690EF0-95E3-4F77-8267-6A9E0B24 2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!