Jump to content

DIY - Rezolvare eroare :"Error service: leave vehicle only when selector in position P"


cristigio
 Share

Postare recomandată

Am fost la cineva sa îmi pună testerul și nu mi-a spus exact eroarea, mi-a spus doar schimba switch-ul de la maneta de viteze. Ideea e ca in momentul in care opresc mașina și o dau pe P îmi apare in bord “ muta selectorul in P și apoi părăsește mașina” și nu o pot încuia. Am cumpărat 5Q0713128A, l-am montat și nu s-a schimbat nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca avem topic dedicat acestei probleme. Montajul corect al kitului de raparatie, trebuie sa rezolve problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu sa rezolv problema, am cumparat piesa de la StoAuto cu 220 lei plus transport, si am montat-o pe a mea Octavia 3 FL DSG 6 in mai putin de 30 min, dar dupa ce desfacusem deja capacul cutiei, ca sa vad ce culoare are ... Nu gasisem rostul clemelor metalice de fixare, dar in final am vazut pe youtube un clip mai detaliat, si am vazut onplace ce rol au! Multumim pentru indrumari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

 

De curand am schimdat tcu mecatronic, cutie dsg dq200. Pe langa eroarea cu selectorul mai am o eroare pe cutie care este legata de presiunea din hidraulica mecatronicului. Exista posibilitatea ca eroarea de presiune sa fie cauzata de cea de selector? Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantat nu. Poate de la nivel ulei scazut,  pompa cu probleme,  etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor și mulțumesc pentru accept.

Dețin o Skoda superb 3. De ceva vreme îmi apare și îmi dispare o eroare in bord (nelipsita eroare cu mesajul părăsiți masina doar in pozitia P).

Am înțeles că ar exista un kit pentru reparatia microcontactorului din selectorul de viteze, dar nu știu exact care ar fi pt selectorul meu .

Daca se poate va rog  să mă ajutați !

Selectorul e cel de culoare alba deasupra...

Vă mulțumesc.

PS: nu știu dacă am postat unde trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara si multumesc pentru acc! Am si eu aceeasi problema cu un golf 7 2.0 dsg si nu stiu care ar fi piesa buna! Ma poate ajunta cineva cu un cod de piesa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3Q0713128 Asta?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5Q0713128A

Te rog nu mai da quote postarii anterioare. Ingreuneaza citira topicului si contravine regulamentului.

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Badescu Florin said:

Buna seara si multumesc pentru acc! Am si eu aceeasi problema cu un golf 7 2.0 dsg si nu stiu care ar fi piesa buna! Ma poate ajunta cineva cu un cod de piesa

Numai dupa ce postezi poza cu selectorul tau, iti putem da cod de piesa. Sunt 3 modele diferite de kituri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 7 ore, F l o r i n a scris:

... poza cu selectorul tau...

 

IMG_8655.jpeg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut…imi puteti spune va rog ce cod are switch ul pt un Mk7 1.6 tdi din 2015…cod selector dsg:* 5Q1 713 025 J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai selectorul negru, cf codului atasat de tine, codul kitului este 5Q0713128A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti multumesc frumos. Pentru moment la mine se comporta un pic diferit aceasta eroare. Apare doar in mers(in Pozitia D si palpaie de cateva ori si dispare). Pe “vehicle status” nu mi stocheaza eroarea , dar vagcom ul o vede. Ati mai intalnit genu asta?

Modificat de DUB77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Trebuie sa ai eroare pe unul dintre module. La Autoscan, nu gasesti nicio eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Pentru selectorul din imagine am nevoie de 3Q0713128, nu? 

20231231_131242.thumb.jpg.79ea9054b49d5b1b380afbd1ecb2b749.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 3Q0713128

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!