Jump to content

Achizitie masina


Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Sterescugabriel

Salutare, sunt intr-o mare dilema si as avea nevoie de niste sfaturi. 

Doresc sa schimb masina actuala cu urmatoarele variante. 

Kodiaq L&K 2.0 TSI 4x4 DSG (190CP) , Q3 S Line 40 TFSI quattro (190CP) , exista si Superb Combi Style 2.0 TSI 4x4 DSG (272 CP), dar cred ca e prea joasa (Superb Combi Scout 2.0 TSI 4x4 DSG (272 CP) ar fi o varianta dar la fel cred ca si aceea e prea joasa pentru ce am nevoie). De circulat voi circula prin oras iar iesiri inafara Bucurestiului vor fi de maxim 10-15 ori pe an.

Preturile cat de cat sunt asemanatoare cu optiuni suficiente pentru fiecare model (se invart intre 38000 si 42000). Nu cred ca are rost sa le insir pe toate aici.

Suntem o familie cu 2 copii care avem nevoie de spatiu + o masina cat de cat ridicata pentru niste drumuri la munte pe un drum forestier care vara este plin de pietre, gropi iar iarna este zapada + gheata in anumite locuri.

Vreau sa iau o decizie buna astfel incat sa nu am probleme pe viitor in legatura cu consumul mare de ulei pe care il la masina actuala (1L/1000km) consum care a inceput sa apara dupa 60000km masina fiind iesita din garantie. 

Am ales aceste modele deoarece au spatiul suficient in porbagaj >600L mai putin Q3 care are 530  (Mai pot alege si Karoq care are tot 530 , Q5 e prea scump).

Va multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Golf 7 variant 1.4 TSI 122CP :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi cu ea la un service bun, nu este normal acest consum la motoarele noi TSI montate pe MQB, indiferent de numarul de km. Poate faci si un drum pe la reprezentanta, stiu ca la primele serii de 1.4 TSI 140 CP au fost probleme la garniturile de chiulasa si s-au inlocuit pe garantie. Poate prinzi si ceva kulanta.

Si daca ai timp, ne poti povesti in topicul dedicat pentru 1.4 TSI mai multe despre ce probleme intampini cu el. Nu am vazut pana acum multi proprietari sa se planga de 1.4 TSI pe curea.

Referitor la achizitie, Kodiaqul este cel mai accesibil la pret si cel mai potrivit pentru nevoile tale. Ca varianta de echipare cred ca mai bine mergi pe Scout sau Style decat pe LK.

Superbul chiar si in varianta Scout este prea lung si are unghiuri de atac / degajare mici. Plus ca din cauza motorului de Golf R devine prea scump. Era acum cateva saptamani pe stoc un Superb Scout TSI la 52000 Euro si mai era loc de optionale sa pui pe el. 

Iar Q3 este o jucarie, nu are spatiu suficient si este si cel mai scump.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere al spatiului, Q3-ul e mic rau pentru o familie de 4 persoane si cel mai scump, Kodiaq-ul si Superbul sunt foarte asemanatoare, daca mai vrei si garda la sol mare, atunci ramane doar Kodiaq-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Legat de problema cu uleiul , masina a iesit din garantie acum 3 ani cand consumul era in jur de 800ml la 12-13 mii km. 

Testul de compresie arata asa 10, 5, 10, 10 bari. Ca reparatie cred ca va costa ceva, nu are rost sa vorbim aici despre problema asta :)
 

Pe scurt am obtinut urmatoarele preturi.

Q3 de la 58k la 41k

Kodiaq de la 45k la 40k

Superb de la 47k la 37k

Sincer daca as alege Q3 as putea sa ii pun un thule de 460L si cred ca ar fi suficient.

Kodiaq-ul e mare poare chiar foarte mare plus ca la anul cred ca apare si facelift-ul

Superb-ul e mare , lung si cred ca si varianta Scout este prea joasa. 

Ground clearence la Suberb Combi este de 5.9 in (150 mm)

Ground clearence la Q3 este de 6.69 in (170 mm)

Ground clearence la Kodiaq este  (188 mm)

 

 

 

 

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As alege Kodiaq-ul, fara alte dubii :) 

Poti sa vezi ce poate un Kodiaq, doar urmarind topicul colegului @yanq 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

 

Urmaresc topicul colegului @yang de cand a cumparat masina dar sincer nu ma vad facand asa ceva :).

Nu sunt genul care sa exploateze masina in felul asta. Orice iesire este impreuna cu familia si copilot-ul este mai sperios de fel chiar si pe autostrada :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potrivit nevoilor tale eu vad Kodiaq`ul din toate cele de mai sus. Daca te`ar mai interesa si altceva din gama VAG, parerea mea este ca Seat Tarraco ar fi de luat in calcul si facut un versus intre el si kodiaq ; chiar si in varianta FR, tarraco 4wd 2.0 tsi 190 cp DSG se incadreaza in bugetul tau. Mazda CX5 nu te incanta ? 194 cp, cutie automata, AWD, in varianta de top este sub 40.000 ; nu spun ca o poti cumpara si la ~ 30k intr`o echipare mai mult decat decenta tot in aceeasi configuratie motor / cutie / tractiune.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sterescugabriel

Daca nu ai făcut inca test drive trebuie sa faci cu fiecare si sa o alegi pe cea in care te simti mai bine si iti place. Alegerea va fi mai ușoară, toate 3 sunt ok.

Versiunea Scout vine întodeauna cu garda la sol putin mai mare. De exemplu, kodiaq Scout 194 mm iar Superb Scout cu 15 mm mai mare fata de versiunea normală. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q3 nu are ce cauta intr-o comparatie a spatiului interior cu superbul si kodiaq, si nu ma refer doar la portbagaj, ci si la spatiul pt pasageri. Calitatea este peste in audi, dar nu e diferenta de la cer la pamant pt ca q3 este un suv mic la audi si trebuie sa lase loc de mai bine in q5, q7, q8, pe cand kodiaq-ul este topul de la skoda.

In schimb, ce castigi la spatiu pierzi la utilizarea zilnica in oras. Superbul e mare rau, iar daca nu ai un loc de parcare nu va fi o bucurie... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul pe care l-ai obtinut la Q3 este foarte bun, masina este mai aerodinamica decat Kodiak, va fi mai usor de condus in Bucuresti, dar nu stiu daca spatiul interior te va multumi. Sfatul meu este sa mergi sa faci drive test cu amandoua si vezi daca spatiul interior si ergonomia sunt ceea ce va trebuie voua sau nu. 

Kodiak este mai mare, mai comun mai vechi; Q3-ul nou este foarte frumos dpmdv, model 2019, tehnologizat bine, intoarce capete pe strada... iar pretul obtinut este unul foarte bun, din nou :) Tinand cont ca mergi destul de mult in oras, nu este nici asa mare precum Kodiakul... dar trebuie sa verifici daca spatiul va ajunge.

Varianta cu Thule deasupra iti va aduce mult zgomot la rulare, deci ia si asta in calcul.

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret bun pt Q3 (oricum nu da nimeni 58k pe un Q3), insa este cu cel mai mic spatiu interior. Poti vedea daca au oferte de lichidare la stocul de Q5 preFL.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m'am blocat o secunda cand am vazut ca un Q3 poate sa ajunga (chiar si) la 58 de mii :)) 

In alta ordine de idei, in jurul la 40k nu ar intra in joc si un Tiguan / Tiguan AllSpace? Sau nu iti place modelul?

Strict dintre cele enumerate mai sus si din ce ne'ai povestit ca ai nevoie, eu as merge pe ursul Kodi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q3 desi e foarte scump, care si o reducere substantiala ( 17k eur ) si dupaia ne intrebam cum se justifica preturile de lista, cand totusi e loc de atata reducere... :) 

@Sterescugabriel Chiar daca nu faci semi offroad ca si colegul Yanq, Kodiaq isi va arata utilitatea prin garda la sol mai mare, si prin echiparea "full", avand in vedere ca mai iesi si prin natura.

Daca era stric pentru utilizare urbana+concedii, ar fi mers Superbul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Multumesc pentru raspunsuri, chiar m-ati bagat in ceata complet. Referitor la Q3 ajunge la 58 daca il iei full (fara piele si trapa), in rest are toate optiunile de la farurile Matrix la navigatie MMI, pachet S-line interior , toate pachetele de siguranta, design etc.

Am citit ca spatiu la Q3 se mareste la 675 de litri daca tragi bancheta din spate spre locurile din fata. Avand in vedere ca copiii sunt inca mici la nevoie se poate face loc in spate.

Si mie imi place Kodiaq-ul dar parca tot mai repede m-as vedea conducand un Q3,dar voi tine cont de toate aspectele la semnarea contractului.

Nu am gasit Q5 preFL , erau acum 1 luna unele dar s-au dat. La acel moment nu ma gandeam la marca Audi, dar un vecin si-a luat si am zis sa face ce oferta primesc si eu. 

Va atasez aici optionalele de pe Audi 

 

Airbag-uri pentru locurile din spate

Audi connect Navigation & Infotainment

Audi Hold Assist

Audi smartphone interface;

Audi virtual cockpit

Bancheta spate Plus cu cotiera

Camera video pentru mersul inapoi

Cheie confort cu senzor pentru portbagaj

Climatizare automata confort cu 2 zone  (nu ma gandeam ca vreodata trebuie sa iau aceasta optiune avand in vedere ca e standard mai la toate masiinile ) :)

Cotiere usi din piele ecologica

Directie progresiva

Faruri Matrix LED si stopuri LED

Garantie extinsa 1 an, maxim 150.000km

Geamuri cu tenta inchisa (Privacy Glass)

Navigatie MMI® plus cu MMI Touch

Pachet Comfort Selection;         

                                                     - Scaune fata incalzite

                                                    - Oglinda interioara antiorbire

                                                    - Pachet depozitare

                                                    - Hayon cu actionare electrica

Pachet iluminare ambientala   

                                                    - Suplimentar fata de iluminarea

                                                    interioara standard(alba) sunt iluminate

                                                    diverse sectoare din compartimentul

Pachet sisteme de asistenta      

                                                    - Asistent de viteza adaptiv ACC

                                                    - Asistent pentru mentinerea benzii de

                                                    rulare

                                                    - Asistent situatii de urgenta

                                                    - Front Assist cu functie de franare de

                                                    urgenta respectiv recunoasterea

                                                    pietonilor si a biciclistilor

                                                    - Recunoasterea semnelor de circulatie

                                                    cu ajutorul unei camere video

                                                    - Asistent de parcare plus

Pachet Technology Selection;   

                                                    - Audi sound system

Priza de 12V si 2 cuple USB-A in spate

Roata de rezerva compacta si cric

S line - pachet interior sport,    

                                                    - Q4H Scaune sport

                                                    - 5TG Elemente de decor din aluminiu mat inchis la culoare

                                                    - VF1 Pedalier din inox

                                                    - 6F7 Embleme S line

                                                    - 6NQ Plafon in stofa neagra

                                                    - VT5 Ornamente praguri cu insertii de aluminiu, iluminate cu inscriptionare S

                                                    - 2P2 Prag de incarcare portbagaj din  inox

Siguranta copii pentru usile din spate

Suport lombar reglabil electric 4 zone

Suspensie sport cu amortizoare reglabile

Volan sport multifunctional plus, padele                           

 

                       

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 chestii:
- De ce nu pui clima 3 zone?
- Incalzire/Ventilare stationara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict dintre cele trei as alege Q3 cu ochii inchisi. Te va ajuta in oras, iar pe un drum forestier chiar daca are garda la sol ceva mai mica, o masina mai scurta poate fi mai usor de bagat. Desigur depinde de cat de rau e acel forestier, pentru ca am vazut inclusiv BMW Serie 5 pe drumuri forestiere, dar toate cele trei masini din lista sunt masini de asfalt, in majoritatea timpului 4x2. Cel mai bine ar fi sa le vezi si sa le conduci, sa vezi cat de manevrabile sunt in spatii inguste sau parcari, ce vizibilitate au, ce confort, dar lasa Audi la final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

clima pe 3 zone costa 1000 de eur, dar locurile din spate au decat plus minus, nimic digital. nu prea ii vad rostul. Incalzirea/ventilarea stationara , masina va sta in garaj, avand in vedere ca e benzina se incalzeste repede. 

Cu Kodiaq-ul am mers acum 2 ani, l-am avut pe weekend de la Porsche Leasing si a fost OK (cu Audi nu am mers inca, mi-a sugerat vanzatorul sa imi dea o masina pe weekend sa o testez).

Mi-a sugerat cineva de la Audi sa scot garantia de 5 ani si directia progresiva (daca eram soferita , merita, asa nu ii vede rostul, altii zic ca e ok ca te ajuta) Daca scad astea 2 pretul mai scade cu 1000 de EUR din cate am vazut.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe Audi. Kodiak personal nu imi place design-ul si la interior ma lasa rece. Superb, dosr motorizarea aleasa de tine imi place, in rest am masina configurata similar si parca nu imi gasesc niciodata o pozitie comoda in scaune.

As lua garantia pe 5 ani, tocmai ca e buna cand o ai si e buna si cand vei vrea sa vinzi masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia extinsa la masinile premium te scapa de cateva EKG-uri la vederea facturilor eventualelor reparatii pe viitor, macar pentru 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minute în urmă, Sterescugabriel a scris:

(cu Audi nu am mers inca, mi-a sugerat vanzatorul sa imi dea o masina pe weekend sa o testez)

Nu rata asta. 2 zile cu o masina iti vor raspunde la intrebari mai bine decat putem noi aici. O sa vezi exact daca te descurci cu spatiul interior, dinamica, consumul si traficul din Bucuresti. 

Mai degraba te chinui sa iei mai putine bagaje sau un thule pe masina de 2-3 ori pe an decat sa te chinui cu locul de parcare si traficul zi de zi.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa pastrezi garantia de 5 ani. La asa masina si niste costuri la reprezentanta pe masura (sper ca te astepti la asa ceva, reviziile sunt considerabil mai scumpe decat la Skoda), o garantie extinsa vine ca o manusa.

Daca ai posibilitatea sa o iei peste weekend, fa-o fara sa stai pe ganduri. Daca nevoile iti sunt multumite, masina o sa iti placa, atat exterior cat si la tot ce tine de condus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Am fost astazi in showroom si am discutat cu agentul de vanzari. Imi place cum arata modelul expus. Am programat pentru weekend-ul viitor peste weekend.  

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!