Jump to content

T-Roc versus The World


bgd_b92
 Share

Postare recomandată

Preturile pe care le-a afisat @CristiALF sunt pentru modelul nou lansat, iar varianta 1.6 230cp Hybrid, 4wd Style, AT 6 e foarte foarte bine echipata la pretul de 29k euro. Cand te gandesti ca un T-roc ajunge la pretul asta...da cu virgula.

 

Ma uitam zilele trecute la mai multe reviewuri si in afara de faptul ca botul masinii aduce a Mercedes EQC nu prea ai ce sa ii reprosezi.

https://www.hyundai-motor.ro/noultucson

 

 

image.thumb.png.a25c3cdd24e266610beff44f1dc079aa.png

image.thumb.png.71bb26d822f036f2505ed22ec6125bdf.png

image.thumb.png.b29ba94865fb451a07082ef38a4db693.png

 

Ca si dimensiuni Tucson e in clasa cu Tiguan/Ateca

 

T-roc: 4.23/1.81/1.57

Tiguan: 4.51/1.84/1.67

Tucson: 4.50/1.86/1.65

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ateca are 4.36, fix intre T-roc si Tiguan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bgd_b92 Hyundai si Kia nu vor rupe niciodata gura targului in RO,datorita lipsei de flexibilitate in configurarea masinilor.Si nu te supara insa actualul Tucson cu dotari de bun simt (keyless entry,tempomat activ....etc) are pret de lista 33k eur din care poate ajungi la 32k dupa negocieri dure.Apoi nu te supara pe mine insa 32k pe un Tucson BENZINAR nu v-a da lumea ever ever...... Just my 2 cents.

Opinia mea este ca lumea cumpara VAG datorita designului care nu imbatraneste niciodata. Cum e cand vezi pe strada 1 Tiguan din 2009 vs 1 Tucson(Ix35) din 2009. Stiu ca asta cu gusturile tine de fiecare, insa am zis ca e doar opinia mea.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hyundai deja vinde, dovada faptului ca i20 si kona au fost in top 15 modele vandute in ultimele luni.

 

Actualul Tucson mi se pare ca arata intr'un mare fel, si ca progresul tehnologic a fost impresionant pt coreeni in ultimul deceniu, ceea ce ii va ajuta sa vanda, pt ca acum le au pe toate ( design, fiabilitate, raport calitate / pret excelent ).

 

Daca tot vorbim de aspectul modelelor de acum un deceniu, vw ce a facut ? Am simtit cum imbatranesc eu prematur doar uitandu'ma la ce au scos ei in perioada 2009-2014..octavia, passat, rapid, toledo, polo, jetta, golf toate semanau in proportie den80+% una cu alta..cand am luat Cc'ul acum 2 luni, ma uitam ca pur si simplu nu imi pot gasi un vag ( in afara de leon 5F care era prea mic ) care sa arate frumusel..nu avion, ci frumusel, care pt mine = passat B6 / CC FL, O2 FL vrs..gusturile sunt subiective intr'adevar, dar parca prea au dat cu fundu in balta odata cu venirea crizei economice din 2008, si nu numai ca aspect ci si ca probleme de fabricatie ; dupa 2015 au inceput sa se redreseze, dar acum, unele modele au preturi mult prea mari..tie ti se pare mult un tucson dotat bine la 33k, in conditiile in care un tiguan asemanator bate spre 40k..( si nu este model aparitie 2020 ).

 

 

Screenshot_20201012_070749.jpg

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Yasmin VW are un design care nu imbatraneste niciodata, pentru ca e imbatranit din start  are un design clasic, ca sa placa la toata lumea (ceea ce nu e neaparat un lucru rau). Exceptie face Arteon, care desi arata ft bine, la vanzari sta prost. Ca dovada faptul ca nu avem nici o masina pe forum in sectiunea "Masina mea" si nici interes ridicat pt model nu este..o fi de vina pretul.

 

Deci nu design-ul vinde la VW. Ci alte lucruri, precum calitatea materialelor, ergonomia, renumele, valoarea de revanzare. Problema e ca acum vin din spate alti competitori care incep sa ofere toate astea, la un pret mult mai avantajos.

 

E clar ca Tucson nu concureaza cu T-Roc, ci cu Tiguan (totusi are dimensiuni mai mari decat Tiguan, plus 620 L portbagaj). Dar la pret de T-Roc ofera foarte multe chiar si in variantele mai slab echipate. Daca te uiti pe specificatii, vei vedea ca nu sunt chiar slab echipate. La 32k nu primesti doar un Tucson benzinar (ala il primesti la 22k, varianta Style) ci un hybrid cu tehnologie actuala, model proaspat lansat cu toate dotarile ce ar trebui bifate in 2020.

 

 

 

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Exista pe forum posesori de T-Roc 2.0TSI 4motion DSG? Am gasit cateva la preturi bunicele, pe la 16-17k eur + TVA, 2018, pana in 60-70 km, cu dotari suficiente pentru ce caut eu.

Sunt curios cum se misca, si cam ce consumuri ar avea?

Stiti cumva ce cutie DSG e montata pe aceasta versiune de motorizare cu 4x4? DQ381 cumva?

Ceva probleme cunoscute la modelul asta?

Motorul de 2.0TSI de 190cp mi se pare destul de robust ( asa-i @zidanne ? )

Caut sa inlocuiesc masina sotiei care va incepe din toamna o naveta timp de 2 ani pe ruta Oradea - Tg Mures si retur, saptamanal, si am nevoie de ceva mai potent si cu 4x4, avand in vedere ca va circula in toate conditiile meteo ( pt siguranta ) pe tot parcursul anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 tocmai ce am facut 6000 de km de la vizita la Oradea. Vreo 3000 prin Grecia si imprejurimi. Nimic special de comentat. 86.000km

La 1607kg (un Karoq mai mic) si 320Nm e putin problabil sa fie altceva decat DQ381-7A. 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!