Jump to content

Volkswagen Currywurst


LUFY
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic deoarece nu am gasit info pe forum legat de problema urmatoare :) Daca un moderator poate totusi plasa discutia in alta locatie, mai potrivita, il rog frumos sa o faca, dupa cum considera.

Ideea este ca poate nu toti cunoasteti sau ati auzit de faptul ca, in catalogul/nomenclatorul VW, exista o pozitie sa ii spunem, cu urmatorul cod: 199 398 500 A. Acest cod revine unui produs, pe care VW il produce chiar la fabrica din Wolfsburg si numai acolo, mai exact vorbim despre crenvurstii VW (Volkswagen Currywurst), pe al caror membrana apare inscriptia "Volkswagen Originalteil", adica piesa originala/de origine VW :)

Sausageman-VW-Currywurst-with-ketchup.thumb.jpg.cdc7c2754045be14af0460eca8deede2.jpg

Intrebarea mea este urmatoarea: avem colegi pe forum care au avut ocazia sa guste acest produs ? Cunoasteti careva o modalitate de a cumpara asa ceva la noi in tara ?

Eventual, daca ati comandat de afara, de unde ati reusit sa cumparati asa ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca sunt discutii de a produce piesele in regim aftermarket.

Caroli este in discutii cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca mancator de currywurst iti pot spune sa nu ai asteptari imense, e un cremwurst normal cu sos de rosii si curry (ketchup). Am incercat din toate felurile pana acum (este la Rewe si VW Currywurst) si singura diferenta pentru mine a fost in Berlin la checkpoint Charlie, acolo este si un muzeu al currywurstului :)). In afara de Berlin nu am simtit nici o diferenta. La Berlin m-au servit cu un wurst din asta care avea si zgarci, defapt aia a fost singura diferenta :))

Ca sa fie complet OEM, ai nevoie neaparat de cartofi prajiti langa. Herta Heuwer, inventatoarea, in 1949 dupa razboi si-a deschis o ghereta cu mancare unde servea cremwurstii astia cu sos de rosii si peste praf de curry, de atunci au evoluat si au pus cartofi prajiti. Are cod OEM pentru ca in fabrica VW la WOB exista macelarie interna :)

PS: la Berlin, ghereta originala inca e activa si sunt cozi imense cand e perioada concediilor. Asta e ghereta:

image.thumb.png.4457cf3ffbedd7f88a203d001a57b77f.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general firmele cu nume si renume cand produc sau comanda in alta parte producerea a ceva care nu e din domeniul lor principal de activitate au mare grija ca acele produse sa fie de calitate ca sa nu cumva sa le fie afectata imaginea activitatii lor principale, deci eu cred ca sunt destul de gustosi, si da, as fi luat si eu o cutie numai ca sa mi se confirme inca o data experientele si sunt sigur ca nu as fi dezamagit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost o emisiune si pe Discovery :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca ati deschis subiectul :)) astazi la micul dejun am servit unul, nu e OEM dar e pe acolo:

D1C8504A-9CCA-4AC6-984C-7665217A3D8A.thumb.jpeg.3f62060dd0918e128aab05583128aae1.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Aerofan said:

astazi la micul dejun am servit unul

 

esti ospatar? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin:, da e aftermarket. Nu, nu sunt ospatar, am servit in sensul ca l-am mancat ?️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E de la FIAT ala, se vede de... departe??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!