Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

si da si nu

se mai poate incerca o varianta, desigur cineva care vorbeste germana suficient. Atunci când se cumpara masina sa i se specifice vanzatorului ca aceasta va fi inmatriculata in Germania(si nu este pt export) si se doreste trecerea numarului de km din bord in Rechnung.  Eu personal am avut surpriza sa fiu amanat pt a doua zi in idea perfectarilor actelor, si desigur când am revenit(telefonic pt confirmare) masina  fusese vanduta, :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ 1 blue_eyed, nu se risca nimeni sa treaca km pe factura daca nu sant reali !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, ca sa evitati orice problema, atasati o anexa la contractul de vanzare cumparare. Mai exact, o declaratie pe propria raspundere a proprietarului ca masina are km reali. Fix acest lucru am facut-o in primavara cand m-am dus in Germania sa-mi cumpar masina. Bine, am fost si un caz fericit, intrucat proprietarul era la fel, sau poate mai nebun decat noi - era membru pe audizine.com. M-a inteles perfect, plus ca i-am pregatit si o "surpriza". Am acceptat sa testam masina la un service ales de el ADAC (cu programare, cu tot) dupa care i-am spus ca vreau sa o mai testam si la Dekra, urmand ca acest test s afie platit de mine. A fost perfect de acord cu mine. Sa va spun un lucru: poti "mirosi" pe cineva care are de ascuns diverse chestii la masina, asa ca n-ar trebui sa luam tepe pe banda rulanta daca tot sustinem ca ne este cunoscut acest domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

si da si nu

se mai poate incerca o varianta, desigur cineva care vorbeste germana suficient. Atunci când se cumpara masina sa i se specifice vanzatorului ca aceasta va fi inmatriculata in Germania(si nu este pt export) si se doreste trecerea numarului de km din bord in Rechnung.  Eu personal am avut surpriza sa fiu amanat pt a doua zi in idea perfectarilor actelor, si desigur când am revenit(telefonic pt confirmare) masina  fusese vanduta, :)

+1

Tocmai din cauza asta pe mobile.de (si alte site-uri) e specificat la multe masini "Doar ptr export" , pentru ca sunt bombe pe roti si daca o vand in DE si-o pot lua in freza.

In plus foarte multi samsari din DE vand unele masini ca persoana fizica (chiar daca el are si autohaus) si atunci scapa de raspundere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scapa de raspundere daca o vinde ca persoana fizica, asta ii un mit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu  e un mit, din pacate asa se intampla. Exista si un mecanism foarte simplu: in contractul de vanzare-cumparare, vanzatorul persoana fizica trece pe contract faptul ca masina se vinde asa cum e, cumparatorul declara ca a testat masina si a luat la cunostinta de starea actuala, asumandu-si cumpararea asa cum e fara nicio pretentie din partea vanzatorului. Astfel se scapa de garantia ca persoana fizica. Din fericire pentru autohaus-uri acest mecanism nu functioneaza.

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snake +1

 

@Juliaen ...din nou da si nu

ai dreptate in cea ce priveste ca auto se vinde asa cum este si intradevar il absolva pe vanzator de garantie in cea ce priveste viciile masinii, insa... infractiunea ramane prezenta daca cineva are ambitia de a cauta km reali si se constata ca acestia sunt alti ! Nu este mit ca in Germania ascunderea km realii se pedepseste conform legisaltiei lor(inchisoare sau amenda penala). Eu(tu) daca cumpar(cumperi) o masina cu 134k in bord asa cum e la moda, si dupa doua luni o vind(vinzi) tot in D cu probabil 1k-2k in plus in bord si cumparatorul meu(al tau) constata(in urma verificarilor accepate de legislatia lor) ca aceasta are alti km reali vinovat de infractiune sunt eu(tu) cel din urma vanzator din pacate, de aia trebuie cascat ochi bine de catre colegi care locuiesc in D atunci când cauta vreun gheseft 

Nu iti pot exemplifica prin vreun act normativ chestia asta insa te rog sa ma crezi pe cuvant, este explicatia data de un Rechtsanwalt la aceasta intrebare adresata lui de catre mine, doar ca sa-mi fac idee si sa stiu cum procedez atunci când vreau sa cumpar vreo masina sh cat mai curata unui membru al familiei

 

stima !

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blue-eyed a descris foarte bine ce si cum. Sunt multe mituri despre masinile din Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blue_eyed: cunosc foarte bine situatia, intr-adevar asa este. Postarea mea era cu referire doar la garantie, prin acest mic siretlic, vanzatorul persoana privata scapa de garantie.

Dar de raspunderea penala privind manarirea kilometrajului, intr-adevar, nu exista portita de scapare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

numere de zoll (export) pe o luna sau trei sunt tot mai greu de obtinut in unele parti ale germaniei si tot mai scumpe

 

am fost la dortmund sapt trecuta si nu am reusit sa scot numere fara ajutorul dealarului care m-a taxat binenteles pt timpul pierdut de 4 ore iar numerele pe o luna au costat peste 200 euro.....

 

se cere sa ai cont in germania valid si alte idiotenii de genul asta ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cere nr de cont,deoarece doar asa se poate plati impozitul la finante!Iar fara "dealer" nu poti obtine numere pentru o perioada mai mare de 15 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca pentru numere de export pe 15 zile nu trebuie cont de Germania? Doar pentru cele pe o perioada mai mare trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a trebuit si tras din cont pt 15 zile zollkennzeichen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca pentru numere de export pe 15 zile nu trebuie cont de Germania? Doar pentru cele pe o perioada mai mare trebuie?

 

si pt 15 zile trebuie...dar vorbeste cu propritarul sau cu dealarul sa plateasca prin virament (transfer) si apoi le dai tu banii lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aici nu ne dam cu parerea despre cum ar trebui sa se poarte (sau nu) un proprietar cu masina si ce anume inspira (sau nu) incredere in alegerea unei masini, fiindca nu e un topic despre ce masina sa cumparam. Aici se dau sfaturi legate de proceduri, taxe, costuri, s.a.m.d. cand un coleg doreste sa isi cumpere o masina DIN GERMANIA (cititi titlul).

Ramaneti va rog on topic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot mai greu de luat masina din germania....daca nu are tuv e nasol,peste tot te programeaza pe a doua zi la tuv...deci o noapte la hotel pe linga multe alte cerinte descrise mai sus....

 

cred ca nu mai merita sa aduci decit pe trailer ,sunt multi care aduc masina pt 400 euro pina in oradea/zalau ,e mai ieftin pina la urma asa si nu mai ai treaba cu toti idiotii pe acolo...

 

nu uita ca deobicei finantele sunt deschise pina la ora 12.00 pt primire acte ,special ca sa nu ajungi sa termini tot in aceeasi zi...

 

ps. eu vorbesc germana si tot nu ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ,am o intrebare.Am achizitonat o masina din germania pe numele meu si as vrea sa o fac cadou la sora mea din romania. Poate ea sa o duca in RO tinand cont ca actele sunt facute pe numele meu ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok , fac un ctr v-c in germana cu ea ,dar mie mia trecut nenea ala numele meu pe acte si pe foita cu care mi-a dato cand am scos numerele de zoll . eu nu as vrea sa scot alte numere pt ca ma costa inca 130 euro . poate ea cu nr alea sa vina si cu un ctr v-c intre noi si cu ctr intre mn si neamtul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa treci adresa ta de DE, in "kaufvertrag", altfel o sa-i ceara fiscalul tau, daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,

 

sunt nou pe forum si as vrea sa va cer o parere

 

vreau sa cumpar din germania un audi a4 avant de max 24000 eur( pret net) intentionez sa achizitionez masina pe firma

 

as avea cateva intrebari -

 

  1. daca masina mai are garantie - nu stiu cat e garantia in de, aceasta se prelungeste in ro ?
  2. in ideea in care voi lua o masina de la un dealer audi, ar trebui sa imi fac probleme cu kilometraj umblat la el ?
  3. din pretul care il vad afisat pe mobile.de se mai poate negocia ceva ca principiu ? de asemenea masinile din de le primesti si cu cauciucuri de iarna?

 

multumesc pt rabdare,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este noua este ok,are garantie europeana, daca este sh garantia este valabila doar in tara lor, la ce drumuri avem noi nu mai e valabila garantia. Dar la banii astia...ti s-a mai spus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!