Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Si preturile la masini cum sunt ? actele pot sa le fac sambata ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri ii deschis pana la ora 13, sambata nu. Cauta programul de la zulassungsstelle acolo unde mergi tu, ca au si pauza de masa si nu in fiecare zi ii deschis pana la aceeasi ora.

In plus, vezi sa nu fie sarbatori legale sau zile-punte si tine minte: Google e prietenul tau.

 

Preturile cum sunt... in euro si negociabile. Alt raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai lamurit maxim :)) Pai asa sunt si in ro in euro / lei , duminica dimineata o sa fiu in nurnberg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 benzina 1.6 euro 4 an fabricatie 2001, model 2002, numere, asigurare, taxe de inscriere, etc, totul pentru 2 saptamani 131 euro, in Landshut, just for info.

Cum zicea Bwwlan, aici se lucreaza ca si gravidele si totusi nu e inghesuiala :D. Vinerea program scurt, sambata duminica inchis. Cel mai OK lunea dimineata de la 7 jumate, apoi pedala spre casa. Vezi ca si autohausurile sambata in general au program pana la 1. Ar mai fi o varianta, dai avans si ceri sa fie inmatriculata, sambata ajungi, platesti diferenta si pleci cu masina (asta necesita vollmacht=imputernicire, nu e nevoie de notar ca la noi plus copii dupa acte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa imi spui cam la ce preturi ajung acolo masinile ? cele enumerate de mine mai sus , benzina ,taxe , roviniete ,cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vorbesti serios?

Te duci in Germania sa cumperi masina ca si cand te-ai duce sa cumperi un kil de cartofi? Eu zic ca nu prea merge sa "te orientezi" la fata locului, ca la piata.

Daca ti-a mers mintea sa iti faci cont aici si sa mai si postezi, cel mai bun sfat e cel pe care l-ai primit deja mai sus. Gugal e prietenul tau. Sau tovarsu'. Sau pretenasu'. Sau cum vrei.

Da-i cu gugal inainte sa pleci, ca altfel bati drumul degeaba sau mai rau, risti sa iei "smantana de pe lapte". Daca intelegi ce vreau sa spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@simionrobert: la cum pui tu problema îti dau un sfat prietenesc fara nici un fel de ironie. Stai acasa in RO si iti iei de aici o masină. Macar poti sa o duci intr-un service sa o verifice.

Din Germania aceeasi masina o sa te ajunga mai scump.

In est unde zici tu sunt cele mai ieftine masini si cele mai proaste. La bugetul ta ai sanse mari sa iti iei o "capcană".

Daca totusi mergi ia in considerare ce au zis colegii de forum si foloseste mobile.de pentru a iti face o parere despre preturi. Mai citeste si topicul asta ca ai ce invata.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu sa ma uit la masina nu era vorba sa o duc la service sa imi zica ca e ok si acasa constat ca masina e praf , nu am dat bani la service sa se uite el cum ma uit eu la masina , Ca imi cumpar masina din germania sau romania nu o duc la service , stiu sa imi dau cu parerea cum merge motoru , articulatii , etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand duminica dimineata ajungi degeaba. Majoritatea "autohausurilor" sunt inchise/ingradite.

In al doilea rand fa-ti o parere despre pret uitandu-te pe mobile.de/autoscout24.de.

In al treilea rand iti urez succes la Nurnberg, un oras frumos de vizitat, nu de cumparat masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu e sa mai iei pe cineva cu tine prieten(nu contracost) care sa ocupat sau se ocupa cu din astea.Omul care mi-a luat mie masina din germania(a mai adus o masina pt sormea),mi-a spus "eu iti aduc masina care o vrei tu si nu iti faci griji cu ea,eu ti-o aduc buna si daca pateste ceva masina pe drum spre romania sau la putin timp dupa ce ti-am aduso acasa eu iti rezolv problema pe banii mei,ori ma duc in germania cu ea inapoi ori o fac eu".De un om de genu iti trebuie si tie.Dai un ban acolo lui si ti-o aduce el(in ideea ca daca ar avea o problema nu ar cumparao din start sa o aduca,dar prin absurd daca e sa o verifice si tot se strica ceva urat la ea atunci se ocupa el).Iti mai dau un sfat care mi l-a dat si el cand ma uitam acasa pe mobile.de.Sa selectezi sa cauti masini numai de la "dealeri",nu sa scrie "vanzator privat",pentru ca vanzatorul privat dupa ce-ti vinde masina ,iti bubuie motorul si el deja a aruncat cartela telefonului demult si numai dai de el.Dar daca e sa fie vreo problema grava cu masina te intorci frumos la dealer.Nu spun acuma ca se intoarce oricine si e de genu"Domne s-a stricat masina da-mi banii inapoi sau da-mi bani de reparatie",face el cumva ceva si se duce inapoi si se descurca ca asta face el.Poate nu toti "samsarii" fac asa,i doare undeva de tine dupa ce ti-a dat masina.

 

In fine masina poate fi verificata si in germania la un service pe banii tai.

 

Offtopic: La masina care am luato din germania expirase ITP-ul,a trebuit sa-l faca omu acolo si acolo e ITP nu vrajeala.Masina a avut o problema unde neamtul care detinea aceea firma sau acel targ de masini(ca avea foarte multe) i-a dat 100 euro si a reparat masina pe banii neamtului,nu a fost ceva grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai achizitionat cineva masina din franta eu cred ca ar fi acelasi procedeu ca in germania nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In caz ca vreau sa cumpar masina din Germania fara tva, ce forma trebuie sa fie societatea? (srl, pfa ?) Precizez ca se va achizitiona de la dealer, probabil ma va verifica mai mult decat un turc samsar

Poate fi o firma noua? La ce sa ma astept pe urma din partea statului mafiot?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

 

problema e un pic mai complexa pt tine care esti ca majoritatea dintre noi de buna credinta si vrei sa platesti taxele...

 

deci trebuie sa ai un srl platitor de tva si inregistrat in registrul orsis la birourile vamale din orice oras din tara

 

apoi trebuie sa intrebi dealarul de masini din germania daca accepta sa vinda la pret netto ceea ce nu prea cred ca este usor de gasit.

 

 

parerea mea ca sansele sa iei o masina fara tva sunt destul de mici,nemtii au adevarate filiere de vinzare a masinilor ex-leasing pe care le penetrezi destul de greu,nu te chinui de pomana,mai bine ia-ti o masina din piatza de la noi,sigur iesi mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Mi se pare un sfat pagubos sa recomazi cuiva sa ia de la noi...daca ai firma cu acte in regula si nu vrei sa faci vreo smecherie ca sa scapi de TVA nu vad ce probleme ar fi. De exemplu pe www.autohus.de poti sa alegi ce fel de client esti si iti arata pretul atat netto cat si brutto. Sunt foarte seriosi, iti trimit toate datele masinii inainte pe email, masinile sunt verificate DEKRA etc. etc.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect bogdan,problema ca doar iti arata pretul netto,cind suni  nu vinde cu pret netto...credema am vrut sa cumpar si eu si nu am gasit asa ca m-am orientat spre dealer la noi si mi-am luat masina noua saturindu-ma de telefoane aiurea in germania

toti cer cautiune care este in valoare de fix tva-ul german

 

eu cu firma in regula si actele ok NU am putut sa iau masina cu pret netto din germania,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de 3 ori masini cu pretul net din Germania. A trebuit doar sa duc certificatul ala in scopuri de TVA si o copie dupa CUI si a fost OK, n-a marait nimeni niciodata. Si nici nu mi s-a cerut vreo plata anticipata sau ceva asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate lua fara TVA. Ca precautie, mie mi-a cerut dealerul din Frankfurt sa-i fac o plata de 100 euro prin banca, din contul firmei. Asa se asigura ca firma exista, e cat de cat serioasa - are cont in banca si poate face plati externe).

Pana la urma nu s-a mai concretizat tranzactia din motive independente de speta noastra.

 Atentie! Va trebi insa sa platesti 50% TVA in tara, daca nu poti dovedi ca vei folosi masina exclusiv in interesul firmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o rugaminte . Am un prieten care lucreaza in Germania, are o masina inmatriculata acolo pe numele lui si vrea sa ma duc eu sa o aduc acasa.

Imi trebuie procura de la el ca sa pot veni asa cum e, inmatriculata?

Ce acte trebuie sa am la mine? Imi trebuie si cartea masinii?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e inmatriculata pe Germania sau pe Romania ?

Personal nu cred ca iti trebuie vreun act, doar actele masinii adica certificat asigurare etc.

Eu de cate ori am intrat iesit din tara, nu mi s-au cerut niciodata actele masinii, ci doar buletinul.

E un domeniu destul de gri, cel mai bine faci o adresa la Politia de Frontiera ca sa ai un raspuns oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e inmatriculata pe Germania, pe numele prietenului meu.Are toate taxele la zi, asigurare si ce se mai cere acolo. Vrea sa o radieze dupa ce o aduce in tara.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-are cum sa o radieze dupa ce o aduce in tara..ci doar cand este acolo...

 

sau o poti aduce in tara, si apoi sa trimita actele si sa o radieze, dupa care iti re-trimite actele in Romania (e cam complicat cu radierea unei masini cand aceasta e in alta tara, alta decat tara unde este inmatriculata deja).

 

Am fost in aceeasi situatie inainte sa-mi cumpar A4-ul..gasisem o masina in Romania (cu nr de germania) al carui proprietar era un roman stabilit de multi ani in germania (avea cetatenie, acte complete ..etc). M-am dus am vazut masina, era totul in regula..si cand am ajuns la partea cu actele s-a "imputit" treaba. Trebuia sa se duca el personal in Germania sa radieze masina, trebuie sa ma duc si eu cu el (avand in vedere ca el se ducea acolo doar dupa ce -i dadeam banii si faceam ctr de vz/cump). Deci nu puteam sa-l las singur, plus ca el cand o radiaza trebuie sa mentioneze ca motivul il constituie vanzarea masinii, ceea ce implica ca si cumparatorul s afie de fata.

 

Pe scurt era foarte complicat si costisitor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu cumparati aceasta masina deoarece km nu sunt reali iar cel care o vinde e samsar cu acte in regula :)

 

Acesta este anuntul de pe mobile.de in care masina are 282,000km si anul fabricatiei este 2008.

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3A49HFQ7eVmusJ%3Asuchen.mobile.de%2Fauto-inserat%2Fskoda-octavia-2-0tdi-elegance-leder-schiebedach-xenon-m%25C3%25BClheim-ruhr%2F197888502.html+&cd=8&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

 

Iar asta de pe Autovit, masina are 83.000km si e din 2009.

 

http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C34324751.html

 

Jegosi de oameni :)

 

De pe mobile probabil a luat-o cu 5,500euro iar in tara cere pe ea 7,300euro care probabil o lasa pana in 7000 daca te tii tare de el. Profit cam 1500e.

Modificat de redline1619
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!