Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Eu nu cred ca se pot scoate doua randuri de nr galbene pt aceasi perioada de timp, da nici nu contrazic... n-am idee dar chiar mai facut curios. In rest pretul este ok si chiar nu iesi in pierdere, cca 80e nr galbene+asigurare,  motorina si vinieta pana in Nickelsdorf cca 70-80e(depinde de unde iei masina, poate fi chiar jumatate din suma asta), plus cei 150... nu esti chiar rau. Drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot lua 2 seturi de numere galbene ,cele de zoll 30/90 zile nu se pot lua decat in baza asigurarii ,am experimentat eu :)

Tuv-ul e mai drastic in timpurile astea , trebuie ca masina sa corespunda , de aceea spuneam ca se va ridica la costuri mari inspectia Tuv. Remediere,reexaminare costa bani care se pot economisi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai masina este in Stuttgart eu merg pana in Munchen cu un prieten cu tiru ...:D si acolo stau la cineva 2 zile si pana in Stuttgart merg cu trenu :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu va riscati cu numerele galbene .Amenda e de 200E + numere confiscate .TUV-ul costa 89 Euro iar revenirea 10 Euro (la dekra) .Inainte sa mergi sa ii faci TUV sa te uiti la : lichid spalare parbriz ,sa sprituie toate spalatoarele ,stergatoarele sa functioneze ,luminile ,spala motoru si masina pe dedesupt sa nu fie o pata de ulei si verifica ca placutele de frana sa aibe "carne" .Daca le ai toate astea in ordine garantat primesti TUV .

 

 

Din ce am auzit este o strada in Nurnberg fugerstrasse care e plina cu parcuri auto de unde nu exista sa nu vi acasa fara masina .A mai fost cineva pe strada asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Din descriere...am fost eu pe strada aia acum 2 ani...

De fapt o zona cu parcuri auto...unu langa altu...gasesti tot ce vrei acolo...dar sincer...imi pare o mare samsareala acolo...plin de arabi...turci....chair si un rroman...

Unii sunt chiar next level...au ditamai serviceul in parc...tinichigerie...vopsitorie...mecanica...pregatesc masinile de vanzare...

Foarte important...vizitatorii sunt majoritatea romani care pleaca cu cate 3...4 masini...

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,sunt rromanii care umplu weekend de weekend targul vitan cu masini daca le mai poti numii asa.... :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Din descriere...am fost eu pe strada aia acum 2 ani...

De fapt o zona cu parcuri auto...unu langa altu...gasesti tot ce vrei acolo...dar sincer...imi pare o mare samsareala acolo...plin de arabi...turci....chair si un rroman...

Unii sunt chiar next level...au ditamai serviceul in parc...tinichigerie...vopsitorie...mecanica...pregatesc masinile de vanzare...

Foarte important...vizitatorii sunt majoritatea romani care pleaca cu cate 3...4 masini...

 

acolo e nenorocire....majoritatea masinilor de acolo sint masluite, facute pentru vanzare, etc....

Da,sunt rromanii care umplu weekend de weekend targul vitan cu masini daca le mai poti numii asa.... :dry:

 

nu prea mai cumpara de acolo, cei care vand in Vitan..... cei mai destepti, le cumpara de pe site-urile de licitarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am auzit este o strada in Nurnberg fugerstrasse care e plina cu parcuri auto de unde nu exista sa nu vi acasa fara masina .A mai fost cineva pe strada asta?

 

Eu de la un rus de pe acolo mi-am luat masinuta, sa zicem ca am avut noroc pana acum, nimic serios dupa doi ani jumate si saizeci de mii de km facuti,

 

Poate chiar am avut noroc... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, as dorii sa cumpar o masina din germania dar este avariata(stearsa) pe stanga spate si este spart stopul as putea sa iau numere rosii asa si sa vin asa cu ea pe autostrada fara stop pe stanga spate?

are HU si AU presupun ca sant asigurare si itp

Modificat de mariusoi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa mergi sa ii faci TUV sa te uiti la : lichid spalare parbriz ,sa sprituie toate spalatoarele ,stergatoarele sa functioneze ,luminile ,spala motoru si masina pe dedesupt sa nu fie o pata de ulei si verifica ca placutele de frana sa aibe "carne" .Daca le ai toate astea in ordine garantat primesti TUV .

 

 

 

 

Daca masina are jocuri la directie/articulatii si nu iese la noxe in parametri viseaza tu ca masina o sa treaca de DEKRA doar ca-ti functioneaza spritzele de la parbris asa cum trebuie (fara suparare)... Ce spui tu este un TUV schwarz(doar pe hartie)...si poate-l iei la vreun abdulah convins ca duci masina la export. Se face si in Germania tuv pe burta, da... in peste 90% din cazuri numai daca sunt convinsi ca masina pleaca la export si garantat nu-l faci la DEKRA sau TUV Rheinland(costa 150-200e).  Nu mai dezinformati... Cat despre revenire repet, aceasta costa intre 15 si 60e functie de cate repere ti-au dat de remediat.Detalii despre preturi poti sa gasesti aici http://www.tuv.com/de/deutschland/home.jsp iei fiind cei care au pretul cel mai mic, in conditiile in care faci tuv-ul in vreun alt werkstatt va trebuii sa suporti si comisionul celui de la Dekra sau Rheinland care vine sa supervisese, 15-20e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 saptamani am fost eu la DEKRA si ma picat deoarece nu mai aveam placute pe fata.In rest totul a fost perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge careva saptamana asta in luxemburg/.? ceva sfaturi cu actele vanzare cumparare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa cumpar o masina din germania, as dori sa -mi spuneti pe ce perioada de timp se pot scoate nr provizorii si  cam cit costa,de exemplu pe trei luni se pot scoate? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numere rosi se pot scoate pe 15 respectiv 30 de zile si costa aprox. 120 -160 eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dony: 15zile(cca 120e)-3 luni(cca260e+impozitul pe cele 3 luni)asta implica si cont bancar valid in D(al tau sau al altcuiva) din care sa ti se traga impozitul aferent celor trei luni(nu se poate plati cash).

In rest mai poti citi pe aici, e drept ca sunt multe paginii dar pt informatii aprope de realitatea curenta nu cred ca este nevoie sa iei topicul chiar de la pagina 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
alexniculae

Salut.

Numerele rosii se scot pe 30 de zile si costa, cu totul, 140 de euro.

Cele pe 15 zile costa 120 de euro, deci iti recomand varianta de mai sus.

 

P.S. pretul este valabil pentru Landul Bavaria, nu stiu daca in celelalte difera!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

imi poate spune si mie cineva cat costa numerele de zoll in zona Hamburg ? si ce trebuie sa mai platesc cand iau masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti nevoie de ajutor in achizitionarea unei masini de pe site-uri de licitatii, va pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Stii cumva cum se procedeaza cu numerele provizorii in Austria, in cazul in care se achizitioneaza de acolo o masina?

 

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor poate sa imi spuna si mie cineva de ce un neamt de la un dealer din Germania imi spune ca trebuie sa ii platesc masina cu tot cu TVA, si apoi sa ii trimit dovada ca am iesit din tara lor cu ea, din moment ce eu sunt inregistrat cu firma la registrul operatorilor intracomunitari (precizez si faptul ca masina este de fabricatie 2012, daca credeti ca poate influenta cu ceva datele problemei).  Am mai vorbit si cu altcineva, de la un parc auto (rus sau polonez) , si mi-a zis ca totul este in regula ca ramane sa ii platesc direct acolo lui pretul fara TVA (asta dupa ce i-am trimis actele cerute).

Modificat de power_engine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca neamtul in trecut a luat tepe de la diversi si nu are incredere. Daca citesti topicul o sa vezi ce metode folosesc samsarii pentru evitarea platii TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am cumparat zilele acestea de la un Autohaus o Masina la pretul netto, dar spre norocul meu contractul de vanzare-cumparare a fost facut pe perosna fizica din gresala, factura a fost facuta pe firma, cand m-am dus in Germania sa trec masina pe mine, briful a fost facut direct pe mine nu pe firma, vreau sa stiu ce se intampla daca inscriu Masina pe persoana fizica in Romania nu pe Firma pe care a fost emisa factura de catre Autohaus..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. 

As vrea sa plec si eu in Germania sa imi cumpar o masina ( Nurnberg ) , am auzit ca sunt multe targuri , Cat mai sunt nr de tzoll cele cu banda rosie ( 2 saptamani 1 luna ) cat ma duce in total actele , cand ar trebui sa plec din RO  pot sa fac actele si sambata - duminica ? , 

As vrea sa ma uit dupa un golf 4, astra g,ford focus,polo,e46 ( sa fie Euro 4 , mai putin e46 care sunt euro 3 din 98) 

La ce preturi gasesc in Nurnberg aceste masini ?  In Romania incepand de la 1600-1700 euro Neinmatriculate 

Ce alte sfaturi imi mai dati ? 

 

MS !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Rosenheim (Bavaria) pentru un Passat 2.0 TDI din 2010 am platit 205euro pe numere rosii si asigurare pe 15 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!