Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

E bine stiut de mai bine de 1an ca se practica asa in cazul masinilor la prima inmatriculare in Romania. Este normal sa verifice dupa ce s-a intamplat. Asadar daca platesti timbrul de mediu azi, mergi la Pipera dupa 2 zile si vei primi numerele in aceeasi zi.

Modificat de Wug
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate eu nu am stiut acest detaliu insa e cat se poate de aiurea. Ce la ghiseu de la Pipera mi-a explicat ca la Anaf Bucuresti este o tanti care se ocupa strict cu trimisul mail urilor catre drciv cum ca x a platit taxa. Nu era mai simplu ca acei functionari care elibereaza decizia sa si trimita mail ul catre inmatriculari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multe ar fi fost mult mai usoare/facile (si nu in ultimul rand mai logice) pt cetatean/contribuabil, insa cum sunt destul de multi angajati in aparatul de stat trebuie sa le dea fiecaruia cate ceva de facut.

Asta chiar daca in 99,99% din cazuri nu fac altceva decat sa complice, ingreuneze, sau chiar aproape sa blocheze procedurile.

La noi ideea (functionala) de ghiseu unic, unde sa depui un minim de acte si de la care sa poti obtine toate actele de care ai nevoie (c.i., permis, talon, etc.), rapid si eficient, (inca) este doar o utopie.

Se platesc milioane de euro pe tot soiul de sisteme informatice, dar nu sunt in stare sa aiba baze de date comune, sau in care verificarea sa fie facuta instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri la ANAF filiala sector 6 de pe str Popa Tatu am ramas blocat cand am vazut cam cum se lucreaza- am mers la etajul 1 camera 15 unde un nene mi-a dat decizia de calcul pt taxa de timbru. Mi-a zis sa merg la ghiseul 15 sa platesc. La ghiseul 15 o tanti mi-a printat factura, eu eram cu banii in mana la care dansa imi zice" nu la mine, alaturi". In timp ce eu ma mutam mai in dreapta femeia efectiv a intins mana pe spate cu factura mea si a dat-o altei doamne care mi-a incasat banii. Va rog sa ma credeti ca am izbucnit in ras cand am vazut ce serviciu au unii si mai ales pentru ce sunt platiti. A fost nevoie de 3 oameni sa imi dea o hartie,o factura si sa imi incaseze banii. Ar fi fost culmea sa ma trimita la alt ghiseu pentru rest

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut!

 

poate cineva care a cumparat o masina din Germania de la o persoana fizica sa detalieze absolut tot procesul care trebuie urmat si toate costurile pe care le-a avut...din momentul in care a plecat din Romania si pana la intoarcere (testul dekra, asigurare, cazare, eventual si mancare, vignete pe drum, consum combustibil, contract vanzare-cumparare, numere provizorii (rosii / galbene)..etc?

 

ar fi utile si anumite recomadari, cum ar fi: anumite popasuri pt dormit, mancat,,,alimentare cu combustibil...etc

 

de asemenea, as fi interesat cat timp e nevoie pt a finaliza toata birocratia privind testele, actele, asigurare..etc Trebuie sa fie neaparat zi lucratoare ? sau merge si sambata ? Se pot face actele daca stabilesc cu proprietarul sa ne vedem intr-un oras "neutru" ? sau trebuie neaparat sa ne intalnim in orasul lui de domiciliu ?

 

 

multumesc,

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ar putea cineva sa-ti spuna care sunt pretentiile persoanei "fizice" ??

Nu cred ca merge intr-o zi nelucratoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Biroul de inmatriculari e inchis sambata si din cate stiu, trebuie sa te prezinti la cel mai apropiat birou fata de localitatea de resedinta a vanzatorului. Mergi dimineata pt ca trebuie sa tragi un nr si sa stai la coada. Daca mergi dupa masa si ai de stat si la coada, nu mai apuci in ziua aia. Eu de ex am intrat cu actele la ora 16 dar pt ca trebuia platita o taxa la banca de 10 euro, si banca s-a inchis, a trebuit sa mai astept o zi. Roaga-l pe vanzator sa vina cu tine, si sa te ajute cu germana la acte, sunt multi care accepta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Programul de lucru este, cu foarte putine exceptii, urmatorul:

Luni 7.30 - 16.00,

Marti+Joi 7.30 - 18.00,

Miercuri+Vineri 7.30 - 12.00

Nu este adevarat ca poti transcrie masina doar la un birou de inmatriculari de pe raza domiciliului vanzatorului; nu ai nevoie nici macar de contract. UNICUL document de care ai nevoie e Brief-ul mare. Bun, ajuta si Brief-ul mic, si contractul, o factura daca e de la Autohandler, insa repet: UNICUL act de care e nevoie e Brief-ul mare in original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Este adevarat ca daca ai VIN-ul se poate sti ceva despre istoria masinii ?? ... Scria Kelu ceva legat de VIN si istorie prin topic.

Spre ex., ma puteti ajuta cu VIN-ul asta ?

WAUZZZ4F3BN047560

Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VIN-ul doar la reprezentanta. In mod normal, numai proprietarului ii vor fi oferite informatiile despre istoric. Acolo se vor regasi doar  operatiunile efectuate in reteaua service-urilor autorizate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si nici macar proprietarul, cica-s informati de "uz intern".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi in Romania.

Eu cand am cumparat o masina(din Germania sau Olanda) cu carte service,primul lucru care l am facut,a fost sa sun la Reprezentanta respectiva unde am cerut ce s a facut la ultima Inspectie si nr de km de atunci.De multe ori mi s a spus ca e totul ok si nu trebuie sa verific.Iar dupa ce am verificat,surpriza!!Masina nici macar nu calcase prin Service ul respectiv :D.

Atentie mare ce cumparati!

Modificat de golf3ale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe cartea service nu are stampila?Au au juns si astia sa faca magarii....eu am mai spus-o in germania este o mare comunitate turceasca ,nici nu va imaginati ce-i duce capul la inselaciuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca are Stampila ce?Asta inseamna ca e totul in ordine?!

Masina respectiva am vazut o la un parc unde un Rus era Sef,deci nu are nici o treaba cu Turcimea.Acum nu mai conteaza ce natie e,poti sa ti o iei linistit,chiar si de la un "cetatean German" :D. Asa ca cascati bine ochii atunci cand doriti sa cumparati ceva!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, sper ca ma puteti ajuta sa clarific niste nelamuriri. 

 

Vreau sa cumpar o masina in Germania, sa iau numere provizorii care sunt valabile o luna (cred ca rosii), dar masina o voi tine pe teritoriul germaniei. Nu vreau sa o scot din tara, dar nu o pot inmatricula pe Germania pentru ca nu am Anmeldung-ul inca facut. Dupa o luna imi voi face Anmeldung si apoi inmatriculez si masina pe Germania. Imi puteti spune va rog daca este posibil si ce presupune? Ce acte am nevoie? 

 

Multumesc mult. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa scoti de mai multe ori  rote zollkennzeichen (cele rosii) sau poti sa iei pe mai multe luni, depinde de land...

Modificat de fishu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna , as avea si eu o intrabare daca masina are Tuv expirat nu pot luat numere rosi de 1 luna ? si daca se poate sa fac eu tuv acolo in germania dupa care sa iau numere rosi . Sau mai bine ok e cu trailer ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu tuv-ul expirat nu iei nr decat pt 5 zile(alea galbene), poti sa-l faci tu in Germania daca ai posibilitatea sa o duci la un ''tuv''(platforma sau nr galbene altfel risti o amenda consistenta sau mai rau), insa daca alegi varianta asta trebuie sa fi convins ca masina corespunde, altfel... iti dau lista cu ce trebuie sa remediezi si-ti spun sa revii dupa ce aceste reparatii sunt efectuate. Desigur, platesti si prima data si la revenire(la revenire functie de cate repere au de verificat costa intre 15 si 60e). Daca o duci in tara si ai vreo posibilitate ieftina de platforma mai bine o urci sus si o trimiti asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles , sau se poate sa cumpar numere galbene merg cu ele pana in ungaria si in ungaria caut un trailer ?:))

Modificat de pyjuc6rs6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...fa-i TUV-ul acolo ca sa mai elimini din eventualele surprize !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei daca treci noaptea nu ar trebui sa ai probleme chiar si cu numere galbene. Preventiv scoate 2 set-uri de numere galbene si in cazul in care ti le confisca le pui pe celelalte. In Germania, Austria nu sunt probleme , in Ungaria ai grija si in ultima vreme am observat ca si romanasii se uita urat la numerele galbene provizorii. Teoretic ele sunt "numere de garaj" si sa fie folosite pe distante relativ scurte ,dar in practica e altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I buna ideea cu 2 seturi ca as iesi mai ieftin decat sa fac tuv si sa aibe si probleme ...merci de detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat , ia-u numere galbene si merg pana in Austria in Nickelsdorf si de acolo o duc pe trailer cu 150 E 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fi iesit mai ieftin cu 25 de euro pe numere galbene , dar acum stai fara stres , sa faci Tuv-ul acolo , in primul rand nu stii ce defecte are masina ca sa le poti remedia si in al 2-lea rand pierdere de timp - hotel = costuri.

Era o varianta sa o aduci pe trailer direct 500 euro , oricum costurile cu numere/asigurare/vigniete/carburant se ridica pe la 350 euro pana in tara deci putea fi o varianta .  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!