Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Si mai conteaza ca masina sa nu fi fost in leasing operational; desi schimburile de consumabile se fac la timp, exploatarea e aprox ca cea de taxi.

te poate duce lejer inca 150.000km, insa ia in calcul un schimb de distributie + ulei cutie.

cine iti aduce masina este vanzator de auto rulate sau prieten / cunostinta?

 

p.s. 166k km nu sunt multi pt o masina din DE. daca si astia sunt multi, ce sa mai zicem de varianturile care fac 200k km - 250k km in 2-3 ani?!

Modificat de TAS auto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este in Germania, cine mi-o aduce se ocupa cu asa ceva printre altele si imi este cunostinta. Cutia este manuala 6 trepte, motor cbab 140cp. Nu stiu daca a fost firma sau nu, ma pricep cum sta treaba. Dar nici nu stiu exact cam cum se pune problema in Germania la flote, in sensul ca imi vine greu sa cred ca a fost masina vreunui agent de vanzari cu piele, xenon, si atatea optionale, dar daca voi stiti ca exista... nu va contrazic. Pe mine ma intereseaza sa ma duca cat m-a dus si batranul b5.5 adica vreo 160.000km in 7 ani. Ca o sa pice cate ceva sunt constient. Si mai stiu si ca nu e la fel de fiabila ca b5.5 care in 160.000km nu a cerut decat garnitura de chiulasa,un calorifer si in rest consumabile. La turbo,capsula etc nu s-a umblat deloc.... D-asta va si intreb pentru ca nu vreau sa arunc cu banii, cei care ma cunoasteti personal stiti cam cat muncesc pentru bani si nu as vrea sa-i arunc pe o masina in care sa nu imi pun baza. Oricum astept pretul, mai mult de 9500 euro i-am si zis omului ca nu dau la km astia sub nicio forma... Chiar ma gandeam  ca nici 50.000km pe an nu a facut masina practic si pentru DE chiar nu sunt multi. Stiu ca nu sunt "tancuri" ca batranul b5.5 insa nici sa nu ma tina macar 300k??? Oricum nu am de gand sa mai fac greseala care am facut-o cu b5.5 sa o tin 7 ani pentru ca sunt multumit de ea.... Am dat pe b5.5 in 2007 martie 12500 euro si am luat pe ea 4500.

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vine persoana respectiva cu masina, fara nicio suparare, masina la Reprezentanta, si verificat istoricul masinii.

Lasa tu Kelu, ,,cineva de incredere"....e de incredere pana iti ia banii, dupa aia....servus, esti bun de plata.

Daca nu este de acord, sa o stapaneasca sanatos!

Pretul corect: maxim 8000....8500 daca trece testul la VW, adica ce scrie in carte, e si in realitate.

Nu te increde in frumuseti Kelu, frumusetea e trecatoare.... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-auzi, xenon, 2010, 170 000km, piele alcantara, dotari garla si 8500 E? cand i-am zis ieri unui user de pe forum sa nu dea 7500E pe un golf 5 variant 2009, sa-si cumpere mai bine passat 2009 cu dotari medium de banii aia, m-a si luat la misto Rave. Deci se poate? La golf 5 platea si taxa pt euro 4. pe cand la passat e euro 5. 

 

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=242516905&cd=635232889280000000&asrc=st|fs

http://www.autoscout24.ro/Details.aspx?id=242988858&cd=635246730400000000&asrc=st|fs

 

Stai putin, noi vorbim de costul masinii fara taxele ulterioare! fara rar/taxa de mediu/consumabile.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Passat de-ala, daca e sa fie masina corecta, nu "rujata", tre' sa fii campion la negocieri sau sa ai noroc chior sa-l gasesti sub 9.000 Euro, pret de Germania, la care se adauga numerele de zoll, asigurarea, combustibilul, vignetele, RAR, TPI, alea-alea, cam pe la 10.500 cu numere de Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bugetul cu masina in fata blocului este de 9500 euro maxim. Inamtricularea pe Ro si ce mai e de facut sunt alta mancare de peste. Eu l-am contactat sa imi caute masina in banii astia si cu dotarile de mai sus. Masina va veni in tara pe platforma, nu merg dupa ea. Am discutat in prealabil cu omul si i-am spus clar ca masina arata ok, dar pana nu o "pipai" eu si o duc in reprezentanta  nu incheiem nicio tranzactie. Nu ma imbat cu apa rece, povesti cu kilometri reali bla bla. Pe mine ma intereseaza sa aiba istoric complet si kilometri reali. Daca bordul bate cu reprezentanta si reviziile sunt facute la timp, masina nu a venit pe tampoanele vreunei locomotive si nu a gazduit vaci in interior, nu am nicio problema. Eu vroiam doar sa imi spuneti si voi care ar fi pretul corect la dotarile si kilometri astia. Aku....nu sunt bolovan nici eu si sustin ca ma pricep sa vad daca o masina a fost tavalita sau nu si pe unde sa cotrobai dupa semne. .Astept maine pretul si daca pretul e ok, cer vin-ul inainte de a-i spune sa o aduca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

Exista vreun site de gen "Autoscout24.ro/de" unde sa existe o cautare dedicata dupa un Motorhome (Autorulota), pentru ca vreau sa-mi cumpar un VW T4 (sau ceva de gen), motorhome, din fabrica sau facuta (tip converted, DIY etc) si nu pot da cautare decat dupa T4 (ori T3, T5 etc), iar acolo majoritatea sunt de tip furgoneta, transport persoane etc. Cum doresc sa cumpar din Germania, m-ar interesa daca exista site-uri specializate pe Motorhomes sau sa caut direct (prin filtrare) aceste autorulote. In plus, din cauza taxelor destul de piperate, inclin spre un T4 pana-n 2000 cc, pe benzina, mai vechi de 14 ani, Euro 2, pana-n 7000 euro. Am sanse sa gasesc asa ceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii. Am primit VIN-ul masinii, am verificat-o, in octombrie 2013 avea 159.000km si a primit schimburile de filtre si ulei. La 130k au fost schimbate discurile de frana si tot atunci a primit si o broasca noua la usa sofer si in rest nimic notabil. Doar becuri si maruntisuri dar nimic de speriat. A fost leasing masina dar nu am putut afla exact daca pe firma sau persoana fizica. Acum astept pretul maine si vedem ce o fi. Daca e sa fie asta masina, va primi distributie,ulei si filtre ca sa stau linistit. Oricum la 180k trebuia facuta distributia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem pretul:). Eventual sa negocieze un pic tinand cont ca la 160.000km trebuie schimbat ulei si filtre. Distributia poti sa o schimbi la 180.000km nu are sens mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimburile le are facute. Masina ajunge in 2 saptamani, m-am incadrat in pret. Nu ma complic sa merg personal dupa ea. Oricum am optiunea de a o refuza daca constat ceva in neregula. Eu zic la optiuni si istoric complet, km reali m -an incadrat ok in pret. Bwwlan tubesti mai in tema. Ce zici? E ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa, pausal, e greu de zis, dar daca n-are evenimente, kilometrii-s originali, etc., parerea mea e ca ai o masina cinstita. N-ai facut vreo afacere, nici nu te-a jumulit de bani, una peste alta, e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu cautam chilipiruri. Vreau o masina "corecta" care sa ma tina doi ani in care nu cred ca fac mai mult de 60k. Nu mai fac greseala sa tin o masina 7 ani pt ca valoarea scade groaznic de mult. Acum ramane sa o vad live si sa verific absolut totul pe ea. Ca daca constat ca farurile nu fac secventa de reglare sau nu merge vreun feature renunt din start la ea. Nu vreau sa bag bani in ea la achizitie decat in distributie filtre si ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel cu autohus a mai postat pe aici sa ne spuna ce a facut ?

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut , va cer si eu ajutorul am gasit pe mobile o camioneta cu macara si anume un iveco din 93 , 49 12 .3600e

camioneta este in austria nu are numere deci cucu itp si alte minunatii . va rog ajutati ma si pe mn cu un sfat atat despre aceasta marca cat si daca merita ,si daca merita cum fac sa o aduc in tara? cu numere galbene? prin serbia? cu trailerul? de unde trailer?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este forum dedicat vw asa ca pareri vizavi de aceasta marca nu stiu daca iti poate da cineva. Masina daca nu are itp clar nu-i poti scoate numere. Doar sa te duci sa-i faci itp acolo. Cel mai simplu adusa pe platforma daca o vrei. Daca nu ai pe cineva cu trailer cauta pe bursa transportatorilor sau pur si simplu pe net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ieftin iesi cu platforma daca o iei din Austria. Numere si restul costa destul incit sa nu renteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge cineva in nordul Germaniei in viitoarele 5-10 zile cu masina si ma poate lua daca impartim costurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doresc sa cumpar un Passat cc pe firma din germania. din cate am inteles voi plati doar pretul net in germania (asa e?). In tara va mai trebui sa platesc tva sau voi recupera tva? Trebuie sa am firma inscrisa in ROA ( Registrul Operatorilor Intracomunitari )? 

 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ai firma inscrisa in ROA - dureaza cateva zile.

In Germania vei plati intr-adevar doar pretul net, dar la intoarcere in Romania va trebui sa platesti 50% din TVA, daca nu poti dovedi cu acte, deconturi etc faptul ca o vei folosi exclusiv in interesul firmei.

Faptul ca e un CC nu prea pledeaza pentru asta.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Imi pregatesc actele si imi inscriu firma in ROA, sper sa nu dureze mult. 

Mersi de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se pot verifica km la o masina inmatriculata in Germania?In Suedia exista un site al celor de la transporturi in care scrii nr de inmatriculare si iti da tot despre masina cum ar fi km,nr de propietari,poluare,impozit anual,putere,greutate maxima daca este de import...Vreau sa achizitionez una din Germania si suedezii fug de masinile folosite aduse din Germania in Suedia.In Suedia este ca in Romania.Recent adusa din Germania.Aici avantajul este ca masina sa nu fie din inport.Masinile sunt mai scumpe aici dar si mult mai bune ca cele din Germania unde acolo se permit taieri si suduri la lonjeroane...aici masina odata lovita bine nu se mai pune in circulatie plus ca nu sunt forjate pe autobenzi.Le este teama si de km dati inapoi si nr multi de propietari ca spun ei nu pot verifica km reali.Nu vreau sa nu o mai pot vinde daca o cumpar din Germania.Va pot ajuta cu acest site de verificari al suedezilor daca vreti sa achizitionati masini din Suedia.Eu intru pe cel mai popular site de vanzari,scriu nr de inmatriculare in site-ul cu toate masinile din Suedia si verific masina.Aici nu exista targuri cu masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am promis ca revin cu detalii dupa inmatriculare. Acum am venit de la Pipera, cam dezamagit sinasta oentru ca nu mi au putut da actele si placile intr o ora ci maine pe seara.... De ce? Pentru ca s-au facut ilegalitati cu dovezi si facturi pt plata taxei de timbru si avand in vedere ca la ora 15 am platit taxa si in juma de ora am fost la ei, trebuie sa treaca 24h timp in care serv inmatriculari asteapta confirmarea de la anaf ca am platit taxa. In alta ordine de idei ca sa nu faceti doua drumuri, platit taxa azi si ca sa fiti siguri mergeti la inmatriculari peste doua zile. Per total am ajuns la aprox 3000 ron. Aici vorbesc de rar+itp 460 ron, taxa timbru 688 ron, taxa talon 36, taxa inmatriculare 65 ron, impozit 165 ron, rca 12 luni 800 ron, numere rosii si rca o luna 135 ron plus copii, fisa de inmatriculare . Am spus suma rotunjit. Nervi consumati si timp pierdut ca la romani. Vineri am facut rar si itp. Am fost la taxe sa fac cerere de luare in evidenta. Mi a dat bon pentru astazi. Luni am fost la taxe si impozite filiala de sector sa fac cerere pentru calcul taxa de timbru. Mi a dat bon pentru astazi dupa ora 15. Pana sa merg la rar a trebuit sa fac traduceri dupa brief-ul mare si factura de cumparare.si astazi am fost la impozite, am platit, facut rca dupa stat la coada.... De acolo la alta coada la filiala de sector sa iau decizia de impunere pt taxa si apoi alta coada la casierie. Si apoi la Pipera unde nu era coada dar nu mi-au dat numerele. Nu are sens sa intru in detalii prea multe insa suntem asa cum suntem ca tara ca ne batem joc unii de altii cu munti de hartii si umilinte la cozi si indurat greata functionarilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!