Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Si ce garantie are ca neamtul ii pastreaza masina pana la sfarsitul lunii pentru 100 de euro avans?Daca era dealer,alta era treaba,se facea proforma,factura pt avans,etc Asa cu privatul...

Modificat de alex83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am intrebat in urma cu 15 min la ce avans se gandeste  ...  nu a raspuns inca

(am un sentiment de teama sa nu o vanda... dar asta e)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ne dai si noua link-ul cu masina?(daca se poate bineinteles :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, nu te supara pe mine (mii de scuze anticipat) dar prefer sa nu o fac

E pe mobile.ro , o *japoneza*...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK,nu e nici o suparare,te inteleg :) Dar ai grija cui trimiti bani,ca asa se strang...100 de la tine.100 de la altul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu ii trimit bani... daca e sa fie *cu noroc* va fi a mea cand se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trimis 1000 de euro cand am luat MPS-ul, ce-i drept era dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mă bag și eu aici, că nu pot să deschid un topic nou.

 

Aveți idee care este procedura din Anglia? Dacă îmi cumpăr o mașină de acolo și vreau să o aduc? Am văzut pe site-ul oficial că răspunsul la formularul de export se dă în 2 săptămâni, așa e? Dacă a mai adus cineva de aici mașină din Anglia, la ce trebuie să fiu atent?

 

În Germania a fost ușor, aveam tuv-ul valabil, m-am dus la ei și am terminat în 2-3 ore cu toate actele.... dar de data asta vreau una din UK :D

Modificat de randunel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Nu trimite nici un avans pentru ca respectivul vanzator nu are ce acte sa faca singur! E ca si cum i-as spune unei fete ca vin maine s-o vad, dar ca sa castigam timp ar fi bine sa se apuce de azi sa faca copilul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Am cautat pe forum dar nu am gasit ce anume ma intereseaza, sper ca aici e potrivit sa intreb :) am inteles ca exista un site olandez unde poti introduce numarul de inmatriculare si poti afla anumite informatii despre masina? Am cautat cu google dar nimic concludent, doar persoane care mentioneaza ca exista site-ul..

Ma gandesc ca nu sunt sigurul care a auzit de treaba asta si poate cineva chiar a gasit site-ul (daca intradevar exista :) )

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. 3 intrebari:

 

1. se da factura la masina daca vreau sa o iau pe firma pentru a deduce TVA-ul? Daca da, cum se numeste?

2. gasesc o skoda octavia 2006 la 6.000 - 6.300 ?

3. am sanse sa gasesc masina daca iau autohausurile la rand sau trebuie sa plec pe ceva de aici direct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Factura se numeste kaufvertrag .Daca cumperi pe firma, TVA-ul nu se plateste vanzatorului.

2.Verifica-ti firma aici sa vezi daca e inscrisa la Registru Comertului cu drept de import/export. http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatResponse.html?locale=en

3.Vezi ca nu toate parcurile vand fara TVA la firmele din RO. ( asta din cauza tepelor luate) .De preferat e sa suni si sa explici ca vrei sa cumperi fara TVA pe firma SC.....

4.Cauta de acasa 2-3-5 oferte la parcuri din aceeasi zona.Pana ajungi la destinatii o sa mai intalnesti zeci de parcuri in drum.

5.Inarmeaza-te cu limba germana.50% daca vorbesc engleza.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca la intoarcere acasa trebuie sa platesti 50% din TVA !

Asta da nu cumva vei folosi masina 100% in interesul firmei.

 

Sa nu uit : pentru a putea cumpara o masina din UE fara facturare de TVA, trebuie sa fii operator intracomunitar.

 

Persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care intenţionează să desfăşoare după data de 1 august 2010 operaţiuni intracomunitare trebuie să solicite organelor fiscale competente înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari, înainte de efectuarea respectivelor operaţiuni.

 

http://www.mfinante.ro/acasa.html?method=detalii&id=9572

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TVA la autoturismele second-hand

In cazul achizitiei de mijloace de transport care nu sunt noi sunt aplicabile reglementari specifice si se vor trata diferentiat in functie de regimul care s-a aplicat in celalalt stat membru.

A. In cazul in care mijlocul de transport care nu este nou a fost vandut de o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in alt stat membru si care nu a aplicat regim second-hand.

In acest caz se aplica acelasi tratament ca si in cazul achizitiei de mijloace de transport noi:
persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania va comunica codul sau de TVA furnizorului, care va scuti de TVA livrarea intracomunitara.
furnizorul va emite o factura fara TVA in care va mentiona ca s-a aplicat scutirea de TVA pentru livrarea intracomunitara;
in Romania cumparatorul va avea obligatia de plata a TVA pentru achizitia intracomunitara de mijloace de transport prin mecanismul taxarii inverse;
cumparatorul va raporta in declaratia recapitulativa operatiunea.
Este important de retinut ca, la revanzarea acestor bunuri, cumparatorul din Romania nu va putea aplica regimul special pentru bunuri second-hand prevazut la art. 152² din Codul fiscal.

B. In cazul in care mijlocul de transport care nu este nou a fost vandut de o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in alt stat membru dar care a aplicat regimul special pentru bunuri second-hand sau de o persoana care a aplicat similarul din alt stat membru al scutirii de TVA prevazut la art. 141 (2) g) din Codul fiscal (art. 136 din Directiva 112/2006/CE).

In aceasta situatie achizitia intracomunitara nu este impozabila in Romania, deci nu se datoreaza TVA, conform art.126, alin.(8), lit.c) din Codul Fiscal: "(…) nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand (....) atunci cand vanzatorul este o persoana impozabila revanzatoare, care actioneaza in aceasta calitate, iar bunurile au fost taxate in statul membru de unde sunt furnizate, conform regimului special pentru intermediarii persoane impozabile, in sensul art. 313 si 326 din Directiva 112/CE/2006".

Prin urmare:
Nu se va datora si plati TVA;
Nu se va aplica taxare inversa;
Achizitia nu se va declara in Declaratia recapitulativa;
Tranzactia se declara in decontul de TVA la randul 26.

 


Persoana neinregistrata in Romania in scopuri de TVA sau persoana fizica trebuie sa depuna la organul fiscal competent un Decont special de TVA (formular 301) si sa plateasca efectiv TVA-ul inainte de inmatricularea in Romania a autoturismului nou, dar nu mai tarziu de data de 25 a lunii urmatoare celei in care ia nastere exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de astfel de mijloace de transport.

De retinut ca pentru achizitiile de vehicule cu o greutate sub 3,5 tone destinate exclusiv transportului de persoane sunt in vigoare limitari speciale ale dreptului de deducere, potrivit carora nu se mai permite, in anumite conditii, deducerea integrala a taxei pe valoarea adaugata aferenta acestor achizitii.

Astfel, in cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kg si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului, se deduce 50% din taxa pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor acestor vehicule, cu exceptia vehiculelor care se inscriu in oricare dintre urmatoarele categorii:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca;
b) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi;
c) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, inclusiv pentru inchirierea catre alte persoane, instruirea de catre scolile de soferi, transmiterea folosintei in cadrul unui contract de leasing financiar sau operational;
d) vehiculele utilizate in scop comercial, respectiv in vederea revanzarii.
 


Se plateste 16% impozit pe profit. 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aplicarea legislatiei pe teritoriul Romaniei variaza in functie de anotimp, zona geografica si eventualele probleme familiale ale organelor de control :10[1]:

Insa stiu un caz concret, al unei societati controlate de garda, care, la doi ani dupa achizitia fara TVA a unui autoturism, a fost obligat sa achite TVA-ul aferent.

 

Daca esti platitor trimestrial de TVA, in urma achizitiei intracomunitare devii platitor lunar de TVA.

Spor la cumparaturi!

Modificat de Tilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu cazuri concrete de firme care se ocupa cu cumpararea fara TVA de masini din Germania si apoi le revand in Romania tot fara TVA la persoane fizice.

Este legal acest proces si este acoperit de cele scrise mai sus ? Unde sau cum este platit TVAul in acest caz?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsurile foarte detaliate. Idea este ca eu vreau sa cumpar o masina pentru firma, sa o inregistrez in actele societatii si sa ma scad de TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va garantez ca trebuie platit 50% din TVA-ul aplicat la valoarea in lei a facturii (fara Mhwst de data asta) din Germania.

CU exceptia folosirii masinii exclusiv pentru firma pe care a fost achzitionata.

Practic, poti sa nu o faci si sa te rogi sa nu te calce un control pe tema asta.

Sau sa ai acte in regula, in speta foi de parcurs, delegatii si tot rahatul cu care sa demonstrezi ca toti km parcursi sunt facuti in interesul firmei.

Modificat de oaspetele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi facem import/export (piese masini unelte) si e exact cum am scris mai sus.Consultati un contabil si va lamureste.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total gresit sa compari parerea unuia de pe net cu parerea unui contabil care e platit de tine , lucreaza pentru firma ta ,si raspunde de contabilitatea ta  la un control .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a fost o parere ceruta pe net. In fine.

Anul acesta am fost foarte aproape de o astfel de achizitie. Pe langa contabilul meu, m-am interesat si la firma de mai sus, printr-un prieten ce lucreaza la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!