Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

cum a verificat seria?a fost cu masina acolo? am inteles ca trebuie platit si un impozit la finanzamt la sistemul lor fiscal. nu este prea putin 140 euro asig+ numerele pe 30 zile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare prea putin, insa aparent, tine de land. Eu in Hanovra (Niedersachsen) am platit pentru asigurare 360 Euro/2 luni. E 180 Euro/luna indiferent cate luni vrei, nu se face reducere, iar singura subdiviziune e in prima luna, cand poti sa iei asigurare pe 2 saptamani (80 Euro).

Placutele de inmatriculare costa 25 Euro iar intocmirea actelor, inca 40. Deci, pe o luna, ar fi minim 160+40+25=225 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur a platit 140 euro pe 30 zile? cum a verificat seria acel reprezentant a fost cu masina acolo? am inteles ca trebuie platit si un impozit la sistemul lor fiscal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva ori si eu am trecut prin "verificatul seriilor la masina", astfel ca tind sa cred ca fiecare land ori poate chiar "primarie" are propriul procedeu. Niciodata nu am luat numere galbene, chiar daca masina nu a avut actele la zi (a se citi: verificare tehnica), motivele fiind enumerate pe cateva pagini mai in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a scoate numere de zoll, masina trebuie sa aibe TUV valabil. Te prezinti la "zulassungsstelle" in speta biroul de inmatriculari/radieri auto cu fahrzeugschein(briful mic) si fahrzeugbrief(briful mare) si asigurarea. De acolo ti se elibereaza numere de zoll cu care se aduce masina la zullasungstelle, pentru a se verifica VIN-ul si a se aplica bulina de valabilitate. Pe perioada transportarii masinii pana la zullasungstelle pentru verificarea seriei sasiului vi se da o hartie care atesta ca aveti voie sa circulati cu numerele respective. Cum spuneau si colegii mai sus, nu aveti voie sa circulati cu o masina radiata.La Sprinter 2,2 cdi 2003, am platit acum 2 luni 140 de euro numere si asigurare pe 30 de zile si 13 euro impozit. Pentru impozit trebuie cont bancar in DE, puteti plati oricui contravaloarea impozitului, care e dispus sa-si dea datele bancare. Sper ca m-am facut cat de cat inteles.

Modificat de dydu_kuf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@navzar71   140 euro asigurarea +tablele(incl in pretul asigurarii)+ 33 euro la inmatriculari+30 euro impozit.

A primit numerele + asigurarea,apoi a dus masina la verificat(Biroul Inmatriculari).Dupa verificarea vin ului a primit toate actee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RadulescuRomulus

o intrebare: pot gasi passat 2009/2010, DSG, berlina prin aceste targuri? si la ce preturi?

 

intreb ca as vrea sa merg si eu in germania sa imi caut masina, dar ma cam debusoleaza siteurile mobile.de in privinta preturilor si a dispoibilitatii masinilor [care-s cam greu de gasit, berline].

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De gasit gasesti cu siguranta, dar trebuie sa fii foarte atent. Sa nu fie reimportata, sa nu fi fost serios accidentata, sa nu aibe probleme la cutie, si la restul. Daca nici in DE nu gasesti, atunci unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Olanda poti gasi masini bune,cu istoric :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc tuturor,am inteles cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
autoemocion57

care este faza cu firmele care vand masini noi sub pretul dealerilor cu diferente marisoare ? am o gramada de exemple, take-your-car, eu-flanze, senix, aha-fahrzeughandel, etc

 

ciudat e ca au o paleta foarte larga de masini, care este teapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Probabil au negociat pretul functie de cantitate. Una e sa te duci la Metro sa cumperi ceva, alta e sa iei din spatele blocului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza ii ca sunt masini care le-au importat. Fac o smecherie de genul prin care castiga TVA inapoi la masinile noi.

 

Si eu am aflat zilele astea de afacerea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autoemocion57

sunt foarte curios daca avem pe aici oameni care au cumparat masini de la astfel de dealeri sau daca au avut de a face cu asa ceva. spun asta pentru ca daca de exemplu cumperi o masina noua de la ei pe firma, nu platesti nici tva si iesi cu mult sub pretul dealerului din RO, desi in DE masinile sunt mai scumpe "de noi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut cu respect! In scurt timp o sa mi cumpar un vw touran 1.9 TDI an 2004 din Germania. Fac alegerea potrivita? au multe probleme in general?cum se prezinta?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

dupa ce am cautat cam o luna pe net am gasit o masina care chiar imi place.

http://home.mobile.de/FR-AUTO-IMPORT-EXPORT#des_181538308

ce parere aveti despre ea?

ce nu stiu insa e cum anume se procedeaza, in sensul ca ce acte imi trebuie si cum decurge inmatricularea masinii pe numele meu. ideea este ca eu locuind in germania, masina va ramane inmatriculata aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaitza_mondeo

arata bine...dar sincer ..la banii aia mi se pare f scumpa.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu-nteleg ce-i complicat: mergi la dealer, are el tipizate de Kaufvertrag, il semnezi, iti da Briefuriledaca e baiat finut, iti da si Wechselkennzeichen, mergi la tine la Landratsamt, iti iei bon de ordine, te duci la tanti, ii zici ca ti-ai luat masina si ca vrei sa o ummelden pe numele tau, aia iti face actele noi (o sa-ti ceara Briefurile), actele noi costa 40 Euro, pana atunci te duci dai jos numerele de pe masina, treci strada si-ti faci numerle noi, le aduci la tanti, iti da actele, distrugi numerele rosii si cu asta basta. La mine a durat cam juma' de ora de cand aveam numerele vechi pe masina pana le aveam pe alea noi.

 

Iti stabileste totodata si impozitarea pe un an pe care ti-o trage automat din cont, nu trebuie sa faci tu virament sau sa platesti cash. Dupa aia, mno, te ingrijesti de asigurari: Haftpflicht, dupa caz VK sau TK si gata.

 

A, apropo: sa vezi sa aiba masina TUV valabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sti nu e complicat.

am totusi doua intrebari:

ce sunt "Briefurile" alea ?

numerele noi unde anume se fac, tot la Landsratamt ?

cand zici TUV te referi la HU si AU?

 

mersi fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte curios daca avem pe aici oameni care au cumparat masini de la astfel de dealeri sau daca au avut de a face cu asa ceva. spun asta pentru ca daca de exemplu cumperi o masina noua de la ei pe firma, nu platesti nici tva si iesi cu mult sub pretul dealerului din RO, desi in DE masinile sunt mai scumpe "de noi"

 

Ce spui acolo ? Care TVA nu-l platesti ? Pe ala german de 19 % (asta in cazul in care nu ti-l cer si apoi sa ti-l recuperezi). Pe cel romanesc de 24% oricum il platesti in tara oricat de certificat intra-comunitar ai fi (exceptie facand daca ai firma de protectie/paza sau distributie/agenti vanzari).

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zulassungsbescheinigung Teil II = Cartea de Identitate

Zulassungsbescheinigung Teil I = Talon

 

Numerele noi se fac langa Landratsamt, de regula sunt 2 sau 3 firme care se ocupa cu asa ceva. 25 Euro costa setul.

 

Da.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoria asa zice.... practica este alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti stabileste totodata si impozitarea pe un an pe care ti-o trage automat din cont, nu trebuie sa faci tu virament sau sa platesti cash.

 

Asta cum o poate rezolva cineva care pleaca din Romania sa-si aduca o masina din DE? Poti sa dai un cont bancar romanesc sau sa platesti cash direct acolo? Merci.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de unde iei masina.

 

Daca o iei de la un dealer, majoritatea se ofera sa-ti inmatriculeze emporar masina pentru o suma modica (10-12 Euro; unii care-s mai mari, cum ar fi ala de unde mi-am luat eu Golful in 2007, fac treaba asta gratuit). Ce ai de achitat, achiti cu cardul sau cash.

Cont bancar romanesc n-are sens sa dai, fiindca transferul din Romania costa inca 15-25 Euro, in functie de banca din Romania.

 

Daca o iei de la PF, asta habar n-am. Teoretic, numerele sunt subiect de impozitare, insa cum nu esti rezident aici, n-au cum sa-ti ia impozit. Fie il platesti pe loc cash, fie il ia vanzatorul pe el si ii dai lui banii, asta chiar nu stiu.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!