Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Ma refeream la dealeri calumea gen: http://www.autohus.de/home/

Nu ma dau expert in masini si tocmai de aceea prefer sa dau un ban in plus si sa fie masina ok.

De asemenea, eu locuiesc in Koln deci nu mi-e greu sa merg sa vad o masina.

De aia intrebam daca stiti niste dealeri/autohaus seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici autohus ce era acum 5 ani, dar poti sa gasesti o masina cat de cat "corecta" chiar daca nu te pricepi asa bine la masini.

Nu vreau sa vorbesc prostii dar cand am cautat acum 4-5 ani masina, stiu ca aveau preturi putin mai mari decat ce gaseai la alti dealeari (adica o masina ca o luai din alta parte  la 6000E la ei era 7000E). Dar ai avantaj ca ai o sortimentatie mare de unde sa alegi, fac ei actele etc.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a recomandat acest dealer un prieten care se pricepe binisor la masini in general si urmareste forumul.

Dar astept in continuare si alte propuneri de dealeri cu reclama buna.

Apropo de Autohus: la astia se poate negocia ceva sau in general e pretul fix? de asmenea mi-a trimis unu de acolo un mail acolo ca imi ofera un pachet de asigurare si nush mai ce la 700 de euro (asta pe langa pretul masinii). intrebarea mea este.. nu ar trebui ca ei sa-mi ofera o garantie (macar 5 luni) pe gratis?

MI-au trimis si reportul masinii verificat de Dekra. Asta inseamna ca km sunt reali si masina functioneaza brici sau cat de important e faptul ca e verificata DEkra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat in 2006 un A4 de la astia, mi s-au parut civilizati. Mi-au dat masina la test cat am vrut eu, nu m-au intrebat cat stau si unde merg. Am dus masina la DEKRA la verificat, mi-am scos un certificat si cu ala, am negociat pretul.

 

DEKRA iti da o constatare a tot ceea ce e OK si ne-OK cu masina, nu inseamna ca masina merge brici, ci ca este in (foarte) buna stare de functionare si toate (eventualele) defecte sunt cunoscute cumparatorului la momentul achizitiei. Cu alte cuvinte, masina nu are defecte ascunse. Poti verifica exact pe site-ul Dekra ce anume se verifica si ce conditii trebuie indeplinite pentru ca un vehicul sa dobandeasca un asemenea certificat.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de certificatul Dekra:

1. Km care sunt specificati in raport sunt 100% reali?

2. Ei verifica si daca motorul/injectoarele/alte componente importante sunt fara probleme?

3. As putea sa intreb cat ai reusit sa negociezi cu ei?

Ms fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da.

2. Da.

3. Nu mai stiu exact. Tin minte ca un far era lejer aburit, ca scutul era zgariat si parca parbrizul era ciupit de o piatra. A si ceva cu sabotii sau placutele de frana pe spate. Toate chestiile astea erau vreo 3-400 Euro si i-am zis aluia de la Autec ca fie mi le disconteaza, fie mi le schimba si o iau la pretul cerut de el. Mi-a facut discount de 500 Euro, daca imi aduc bine aminte. Masina era undeva la 17K.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista de verificari DEKRA:

 

Karosserie                                                                                                                                   

  • Die Funktion der Karosserieteile ist nicht eingeschränkt oder defekt.
  • Es sind keine Restunfallspuren erkennbar.
  • Es sind weder viele Dellen noch Beulen oder sonstige großflächige Beschädigungen vorhanden.
  • Es gibt keine starken Korrosionsschäden oder Anstoßschäden.
  • Die Lackierung weist keine großen Steinschläge auf, Schäden oder große Kratzer bis auf das Blech.
  • Die Lackierung wurde fachgerecht ausgeführt (Farbtonunterschiede).
  • Anbauteile dürfen nicht fehlen oder stark beschädigt sein.
  • Die Scheiben müssen nicht erneuert werden.

Innenraum                                                                                                                                    

  • Es dürfen keine als stark negativ empfundenen Gerüche im Innenraum festgestellt werden.
  • Sitze dürfen keine starken Gebrauchsspuren oder Brandlöcher aufweisen.
  • Die Mechanik der Sitze muss in Ordnung sein.
  • Die Verkleidung, der Himmel oder der Teppich dürfen keine größeren Schäden haben oder stark verschmutzt sein.
  • Die Bedieneinrichtungen dürfen keine Mängel haben.
  • Heizung und Lüftung müssen ohne Mängel sein.

Motor, Getriebe, Auspuffanlage                                                                                              

  • Der Motor darf keinen starken Ölverlust haben.
  • Der Ölstand des Motors muss ausreichend sein.
  • Getriebe oder Achsantrieb dürfen keinen starken Ölverlust aufweisen.
  • Das Kühlsystem darf keine Mängel haben.
  • Es muss ausreichend Kühlflüssigkeit vorhanden sein.
  • Die Menge des Frostschutz-Mittels in der Kühlflüssigkeit muss mindestens den Herstellervorgaben entsprechen.
  • Die Abgasanlage darf keine starke Schäden und Funktionsschäden aufweisen.
  • Die Abgasanlage muss sachgemäß instand gesetzt sein.
  • Bei der Probefahrt dürfen keine atypischen Geräusche an den Aggregaten, am Motor, an den Achsen, am Getriebe oder am Automatikgetriebe auftreten und keine sonstigen Mängel festgestellt werden.

Räder und Bremsanlage                                                                                                          

  • Die Reifen dürfen nicht weniger als 3 mm Profiltiefe aufweisen.
  • Die Felgen dürfen nicht stark oxidiert oder beschädigt sein.
  • Das Ersatzrad muss funktionsfähig sein, die Profiltiefe des Reifens muss mindestens 2 mm betragen.
  • Bei Bremsbelägen und -scheiben darf die Verschleißgrenze nicht erreicht sein.
  • Der Wassergehalt der Bremsflüssigkeit darf nicht mehr als 2% betragen.

Elektrik                                                                                                                                          

  • Kontrolleinrichtungen und Instrumente dürfen keine Mängel haben.
  • Elektrische Fensterheber dürfen keine Mängel aufweisen.
  • Das elektrische Schiebedach oder Verdeck muss funktionieren.
  • Die Klimaanlage muss uneingeschränkt funktionieren und darf nicht defekt sein.
  • Elektrische Sitze und Sitzheizung müssen störungsfrei funktionieren.

Nachweispflichtige Untersuchungen und Kundendienst                                                

  • Die Hauptuntersuchung (HU) muss noch mindestens 21 Monate Gültigkeit haben.
  • Bei Autos mit geregeltem Kat oder Dieselfahrzeugen muss die Abgasuntersuchung (AU) noch indestens 21 Monate Gültigkeit haben.
  • Bei Autos ohne Kat oder mit U-Kat muss die AU noch mindestens 9 Monate Gültigkeit haben.
  • Für Oldtimer gilt: Benziner mit Erstzulassung vor dem 1. Juli 1969 und Dieselfahrzeuge mit Erstzulassung vor dem 1. Januar 1977 sind von der AU befreit.
  • Für Taxen und Mietwagen gilt: HU und AU müssen noch mindestens 9 Monate Gültigkeit haben.
  • Regelmäßige, vom Hersteller empfohlene Kundendienste, werden bei der DEKRA seal for used vehicles Prüfung erfasst.

Bei Nichterfüllung dieser Mindeststandards können die Mängel beseitigt werden. Innerhalb eines Monats kann das Fahrzeug dann nachgeprüft werden.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi  Mahag.de. Masini bune..dar (mai) scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mahag.de de par a fi scumpe.. si bugetul meu nu sare nicicum de 10000 de euro.

Ce ma mira ins chimb e ca cei de la Autohus zic ca nu imi dau nici un fel de garantie, si ca daca vreau pot sa imi ofere un pachet de garantie/verificari suplimentare ale masinii cu 700 de euro...ceea ce mi se pare umpic mult.

Am citit pe udneva ca in germania la vanzarea unei masini sunt obligati sa iti dea garantie vreo 6 luni sau un an (gratis). Stiti ceva despre chestia asta?

Dupa cum am zis.. eu locuiesc in Germania.. si daca ar fi cazul chiar as putea folosi garantia respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are rost sa pun textul in germana aici pe site, insa il poti gasi aici. In principiu, la fel de bine puteai sa cauti si singurel pe Google--> click me!, ca asa cum am gasit eu, 100% gaseai si tu, da' mno...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vanzarea unui autoturism, vanzatorul - Autohaus - este obligat sa acorde garantie de 1 an de zile pentru defectele prezente in momentul vanzarii. In primele 6 luni cade in sarcina vanzatorului sa demonstreze ca defectul nu a fost prezent, urmatoarele 6 luni cumparatorul va trebui sa demonstreze acest lucru. Aceasta garantie legala nu este valabila in cazul exportului sau achizitiei de catre persoane juridice.

 

Ce ofera Autohus, de fapt ca majoritatea dealerilor: o asigurare pentru defecte mecanice pentru masini uzate - costul este functie de marca, vechimea si km masinii, si acopera costurile manoperei si procent din costul pieselor, functie de km. Ex. Passat 2008 100.000 km - 400 Euro anual, cu acoperire 50% din pretul piesei si 100% manopera.

 

In practica: reprezentantele rezolva fara nicio problema cererile pentru garantie - personal am facut la Mahag reparatii de 7000 Euro, de fiecare data am primit si masina la schimb, au prelungit inca 1 an garantia. In schimb dealerii mici nu vor face asta, in practica trebuie mers in tribunal cu ei. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca Autohus e unul din dealerii searios si daca imi iau asigurarea asta nu ar trebui sa imi bat capul cu masina... in ideea ca defectele ar fi in mare parte platite de ei.

Ideea este ca mi-am gasit o masina pe Autohus care mi-ar placea. Insa ce mi se pare dubas e ca masina e adusa din Olanda...ceea ce inseamna ca HU/AU pentru Germania  nu a fost efectuata niciodata.

Pachetul ala de servicii de 699 euro contine "eine 2 - jährige Haupt- sowie Abgasuntersuchung ". Eu de aici inteleg ca ei platesc HU si AU. 

Dar totusi... in Germania sa vanda masina adusa din Olanda... nu e umpic ciudat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cei 700 si ceva de Euro ei fac Inspectia tehnica noua si 1 an de asigurare a garantiei (dupa modelul ce l-am descris mai sus, plata manoperei si procent din piesa).

Masini se vand si din Olanda, Franta, Belgia, depinde cum le achizitioneaza ei (de obicei la licitatii flote).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am cumparat o masina din germania si vreau sa o aduc in tara,poate sa imi spuna cineva daca pot veni cu numere cu banda galbena valabile 5 zile?am auzit ca sunt probleme in ungaria.care sunt riscurile sau mai exact cum sa procedez si ce este de evitat. am vazut in tara destule masini cu asemenea numere deci cred ca sunt variante.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ministerul Afacerilor Externe atrage atenţia asupra faptului că pe teritoriul Ungariei nu sunt recunoscute numerele de înmatriculare provizorie pe termen scurt, cu valabilitate de maxim 5 zile („numere galbene”), emise de autorităţile competente din Germania, această categorie de numere fiind prevăzută exclusiv pentru uzul pe teritoriul naţional al Germaniei.

În consecinţă, poliţia ungară procedează sistematic la confiscarea certificatelor de înmatriculare ale autovehiculelor prevăzute cu astfel de numere, la punerea sub sechestru a autovehiculelor respective şi la sancţionarea cu amenzi contravenţionale a conducătorilor acestora, misiunile diplomatice şi oficiile consulare române neavând abilitarea şi posibilitatea de a interveni pentru retractarea măsurilor specificate.

În scopul evitării unor asemenea situaţii, este necesar ca persoanele care achiziţionează autovehicule din Germania şi doresc să le transporte, la volan, în România, cu tranzitarea teritoriului Ungariei, să solicite autorităţilor germane competente înmatricularea cu numere speciale pentru export („numere roşii”).

sursa

Acestea sunt riscurile. Dar nici in Austria nu vei circula legal...

 

Acum poate vei da de un politisti cu care te poti "intelege", dar poate cu "atentia" + numerele cu banda galbena ajungi sa platesti ca pentru cele cu banda rosie pe o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La eliberarea numerelor de 5 zile ti se aduce la cunostinta ca numerele sunt valabile doar pe teritoriul Germaniei. Ce faci tu, o faci pe propria raspundere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

ce parere aveti de evitarea taxei de timbru prin "donatie" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La eliberarea numerelor de 5 zile ti se aduce la cunostinta ca numerele sunt valabile doar pe teritoriul Germaniei. Ce faci tu, o faci pe propria raspundere.

Mai nou, cred..., sa afisat la acel birou unde se elibereaza aceste nr galbene, ca aceste numere le poti optine doar daca faci dovada ca ai domiciliul in acel ''Kreis''(judet/zona/regiune). Am vazut saptamana asta. Banuiesc ca ramane varianta sa le obti doar daca vanzatorul e dispus sa le ia pe numele lui. Asta am vazut in zona Bonn/Koln !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difera de legile de la "land la land". Nu cred ca se risca nimeni sa-si ia o asemenea raspundere pe numele lui, personal nu as face asta. Oricum nu vad rostul, luand in considerare riscul. Daca tot nu are masina TUV sa poti scoate numere de zoll, o duci  pe platforma pana la intrarea in tara si de acolo ii poti scoate numere rosii de Ro. Dar fiecare alege pentru el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am si eu o intrebare , poate e prosteasca, din DE se pot achizitiona masini din targuri ( persoane fizice ) care apoi sa fie verificate ? Sunt multi samsari in targurile lor ? La Autohus preturile sunt piperate mai ales din cauza TVA-ului . Astept pareri mai ales de la cei care au experienta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce acte trebuie si cum procedez sa scot nr. rosii de zoll masina este radiata nu mai are numere si am auzit ca trebuie sa ma prezint si cu masina la acel birou,este adevarat. mentionez ca ma aflu in landul hessen langa frankfurt.va rog daca poate cineva sa ma ajute cu ceva informatii concrete multumesc tuturor pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e radiata, n-ai cum sa circuli cu ea pe drumurile publice. Azi oricum e prea tarziu sa mai faci orice, e deschis doar pana la 13:00.

Kfz-Zulassungsstelle Frankfurt

Straßenverkehrsamt Kfz-Zulassung

Am Römerhof 19

60486 Frankfurt am Main

069 / 212-42750

Luni au deschis de la 07:30 pana la 13:00

Masina nu trebuie miscata fizic, nu au de ce sa vada masina la fata si oricum, e ilegal sa misti o masina radiata/fara numere/cu numere expirate. Tot ce le trebuie sunt actele: Brieful I+II, eventual contractul de C/V, ca sa poti scoate numere rosii de Zoll masina trebuie sa aiba HU/AU respectiTUV valabil si asigurare pe 14 zile (80 Euro, la orice birou ADAC).

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in Hessen,un prieten a platit 140 euro (asigurare + numere pe 30 de zile),iar actele le_a primit abia dupa ce seria (vin) a fost verificata de catre un reprezentant al biroului de Inmatriculari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!