Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Nu difera, sunt la fel in toata germania. 180 de euro, +/- 10 euro.  Diferenta de 10 euro apare, din cauza taxei pentru numere (tabla propiuzisa) care se achita la primarie. Daca o iei de la holder, ii platesti lui toata suma, si-ti da un fel de bon ca cel de la plata cu cardul + asigurarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea ; pretul platit de mine pentru numere provizorii a fost mereu diferit functie de zona-Land ,astfel ca intr-o situatie  am platit pentru 30 de zile 220 euro iar in alta 120 euro.

In octombrie ,in Nuremberg numerele rosii pentru 10 zile =90 euro.(cumparat o masina pentru un prieten din zona de samsari arabi ,turci etc. ),ei se ocupa de procurarea numerelor care include si impozitul aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri. Exista numere rosii si pentru 10 zile? Nu am stiut. Credeam ca perioada minima e de 30 de zile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Si eu stiam la fel, ca cele rosii sunt pe minim o luna, iar cele pe 5,10,15 zile sunt doar galbene.  Informatia o am de la colegii mei, unul a cumparat de prin Osnanbruck, si a dat 185 euro cu tot cu taxa la primarie, iar altul a luat din Kiel, si a dat 175 euro, diferenta fiind exact taxa acea pt numere. In Osnanbruck 25 euro si 15 euro in Kiel. Dar poate gresesc eu cine stie.

  Ro-ger la ce impozit faci referire, ca eu nu am auzit de asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numerele rosii se elibereaza pentru 1-30 -60 si mai multe zile, functie de nevoi.Foarte adevarat ca numere rosii pentru perioada de 10 zile am intalnit numai in zona specificata in postul anterior.La Munchen acum 1 luna am luat numere de 15 zile (minim) ,cand le-am spus de faptul ca in Nuremberg se dau numere pe 10 zile au spus ca se poate, dar aici regula e de minim 15 zile.

Nici Germania nu mai este ce era odata ....piata  actioneaza functie de cerere si oferta ,iar regulamentele la fel.

Impozitul, este suma datorata statului German pe perioada de valabilitate a numarului rosu,si  trebuie platit fiscului.Chestia asta functioneaza de aproximativ 2ani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Gata stiu acuma despre ce vorbesti, dar nu stiam ca este impozit. Pentru plata acestuia, iti trebuie cont in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce valoare atinge acel impozit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 I did my research, si a reiesit cam asa, este in functie de masina, si de perioada de valabilitate a numerelor. Deci nu se poate spune o suma fixa. In schimb nu e suma mare, caci intra in cele 180 euro. Un exemplu am aflat, de pe net, un bmw din '94, din romania inmatriculata in germania, din cauza rezidentei, a costat 250 euro pe an. Colegul care a cumparat masina din Osnanbruck, a platit pt o tigaie din '99 la numere valabile 1 luna, 23 euro.

  Per total in "computerul" meu s-a format urmatoare idee:

 1) nr galbeme - cca. 80 euro

 2) nr. rosii - 125 euro

 3) asigurare - e in fuctie de sofer (varsta, vechime permis, accidente, evenimente) 20-60 euro.

 4) impozit finanzamt - in functie de masina ( nu stiu criteriile) 20-40 euro

 5) taxa nr (primarie) - in functie de land - 10-25euro

  Concluzia suma variaza in cazul celui mai mic pret la 130 euro, si cel mai mare 250 euro.

 

 Nota : indicatiile urmatoare erau spuse de un avocat din romania. Innainte sa pleci sa cumperi masina din germania, este bine sa te "dotezi", cu o hartie cum ca nu ai avut cereri de daune, de la asigurator, si un cazier rutier, de la politie. Se traduc formal, fara notar. Ajuta la plata asigurarii. Oricum prima, este posibila doar daca esti posesorul unei masini, si costurile de procurare a documentelor nu le stiu. Ramane de studiat, caci s-ar putea valoarea sa fie mai mare decat platesti in plus la asigurare in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"computerul" are probleme; parca aflase ceva referitor la numere galbene, dar ma rog...nu s-a formatat cum trebuie partitia respectiva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  @DragosR - La ce te referi, ca nu inteleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ce am scris amindoi pe pagina anterioara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un Opel Vivaro 1,9 ,euro 3, am platit 210 euro numerele rosii valabile 30 de zile,iar impozit separat 14 euro.

Pentru un Passat 2,0 ,euro 5, am platit 120 euro numerele valabile 30 zile,impozitul 21 euro.

Diferentele de cost la numerele rosii se datoreaza asigurarii, respectiv a celui ce-ti emite asigurarea ,deh, unii mai scumpi altii mai ieftini, chestie de noroc.

In ceea ce priveste numerele galbene  e bine sa evitati ,problemele apar in Ungaria  cred ca se stie.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Exact la postul #1978 ma uitam, culmea este si anul meu de nastere :icon_thumleft: , dar nu reusesc sa fac legatura. Eu am postat mai sus sumele de plata, nu cum trebuie intrebuintate. Nu spun ca sunt 100% corecte, dar te ajuta cel putin sa-ti faci o idee.

  De cand am inceput cautarile, prima informatie gasita era ca numerele costa 125 euro, si uite ca nu era corecta!

  Multumiri lui Ro-Ger pt info. Acum sunt putin in ceata, recunosc, in legatura cu impozitul, unii au platit direct la holder, altii la primarie, altii la banca ( cica e gratuit sa faci contul pt finantzamt)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni am fost la o masina sa o vizitez, la care mi-a ramas "sufletul" http://cautare.mobile.ro/automobile-anunturi/vw-passat-1-6-fsi-highline-aurich-sandhorst/174970957.html?useCase=SearchSession〈=ro&pageNumber=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=creationTime&sortOption.sortOrder=DESCENDING&makeModelVariant1.makeId=25200&makeModelVariant1.modelId=25&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&makeModelVariantExclusion1.searchInFreetext=false&fuels=PETROL&minPrice=5000&maxPrice=8001&ambitCountry=DE&siteId=ROMANIA&features=CRUISE_CONTROL&negativeFeatures=EXPORT&maxMileage=150000&categories=Limousine&maxCubicCapacity=2000&minConstructionYear=2005&tabNumber=2 . Surprinzatoare a fost reactia vanzatorului, cand a aflat ca sunt roman, spunind ca are clienti "estici", maxim 5 pe an. In fine masina mergea perfect, pentru butoanele de la geamuri imi facea discount de 40 euro, dar vroia 150 pentru cauciucurile de vara, carte service (parea originala). Este al doilea test drive pe care-l fac, si observ ca imi este necesar un tester. Ma oftic ca nu am toti banii, dar ce-i al meu e pus deoparte. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Multumesc pentru PM-uri :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi cumpar un cazan de vw passat 4 motion fara TUV si nu pot sa-i scot decat numere galbene pentru a o aduce pe shenile.stie cineva cum mai sta treba prin ungaria sau va trebui sa bag un ocol prin croatia si serbia ca sa scap de gunoaiele unguresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cu ''atentii'' scapi de unguri,ei avand legea de partea lor numerele galbene fiind valabile de fapt si de drept doar pentru Germania si Austria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei sa mergi pe naspa, la intrare in ungaria pune-i numerele de la mitsibushu care il ai la semnatura.

acum, unii or sa imi sara la git, ca te invat prostii :D dar cum tu vrei sa te risti cu alea galbene ce oricum nu sint recunoscute de huni, deci esti cu masina neinmatriculata pe sosea, pina la a merge cu numere false e ceva, dar scapi (nu stiu ce se intimpla in fiecare caz daca se intimpla ceva neplacut pe teritoriul lor)

ma rog, daca e sa te opreasca te opresc cu orice tip de numere ai avea :)

 

sau faci rost de numere rosii de la un bisnitar :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:RO flag: DragosR :icon_thumleft:  mai bine ii dadeai un PM :)) 

@maurice2001: Eu zic  ca mai bine cauti pe cineva ca sa il aduci cu platforma.Scapi si de costul numerelor rosii, de motorina si de vigniete (si de stres , spagi etc :)). Per total iesi doar putin mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V A L i are mare dreptate daca ai posibilitatea sa o aduci pe platforma scapi de stres si nervi facuti aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de riscul sa ramai in drum din cine stie ce motive...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme cu nr galbene sunt deja si pe Romania,in Oradea au vrut sa-mi retina masina politia, pina verifica ei asigurarea in germania asa ca,platforma e mai sigura sau nr rosii pe 30 zile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io nu-nteleg, frate, care-i treaba, ii chiara asa un capat de tara sa-ti iei numere rosii? In fond, costa doar vreo 250 Euro, cu tot cu asigurare si ce-o mai fi... Adica, bati atata amar de drum, dai o caruta de bani pe masina, si te calicesti la 250 Euro, in speranta ca poate "merge si-asa" :dry:

 

Bun, inteleg, daca mergi dupa ceva coaja pe care s-o iei doar pentru piese de schimb, atunci OK, nu lua numere rosii, da' atunci, n-ar trebui nici de-alea galbene, in cazul asta, cel mai incdicata ar fi o platforma, insa daca vrei s-o aduci pe roti si te tragi pe cur de la 250 Euro, no comment...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu e vorba de bani e de timp pierdut,ajung luni seara la masina si am plecat spre tara simplu si la obiect,fiecare face ce vrea si cum vrea pe barba lui nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io nu-nteleg, frate, care-i treaba, ii chiara asa un capat de tara sa-ti iei numere rosii? In fond, costa doar vreo 250 Euro, cu tot cu asigurare si ce-o mai fi... Adica, bati atata amar de drum, dai o caruta de bani pe masina, si te calicesti la 250 Euro, in speranta ca poate "merge si-asa" :dry:

numere rosii poti sa-ti iei doar daca masina are TUV(ITP-ul lor)valabil, de aia multi le ''aleg'' pe alea galbene,  astea se dau la ''liber'' ca sa zic asa... :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!