Jump to content

Passat B8.5 _ AKA B8 facelift


OviVal
 Share

Postare recomandată

Având în vedere ca în aria de discuție dedicata modelului Passat nu avem B8.5, m-am gândit ca un topic dedicat îmbunătățirilor si noutăților cu care vine B8.5 ar fi bine venit, curioși si pasionați ca mine cred ca mai sunt pe aici.? Iar unele noutăți pot fi implementate ca și retro-fitinguri.

Încep cu partea dedicata luminilor ( față și spate ), când mai gasesc ceva timp, mai adaug.

Cine mai are, să mai pună. 

lumini1.thumb.jpg.6a8a719485b67d62e808318eea81aad5.jpglumini2.thumb.jpg.7fec3cbc634dbcbd89c55c8bd1b3af12.jpglumini3.thumb.jpg.13c09919c89aebac10ecad3c74c385a1.jpglumini4.thumb.jpg.c221e99f0ab4e9a3689cff0bd5743209.jpglumini5.thumb.jpg.94fff8036f3d6c2ca1a8b749e58cc36a.jpglumini6.thumb.jpg.693f81f0dcc710bf14406d320992f8c2.jpglumini7.thumb.jpg.c79727381b7fe3b686e420845715b9d2.jpglumini8.thumb.jpg.2ea80885868187d9cb26daa06a3244cb.jpglumini9.thumb.jpg.0443194c504e9403cccc67fbb08062bd.jpglumini10.thumb.jpg.4f52024ee88ea525c49cc954a6e4c5e4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare,

 

am farurile Matrix Led și proiectoare cu Led, cornering pe proiectoare. 
 

intrebare: se poate face ca lumina de cornering sa fie din far (și nu din proiector)?

 

constat ca pe B8 lumina de cornering este mult mai eficientă decât ce am acum pe Facelift cu Matrix. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe B8 dipende de ce faruri aveai. Led high are cornering pana in 30km/h cu ajutorul unui bec dedicat cornering in far, peste 30km/h cornering adaptiv. Si cornering cu ajutorul proiectorului pt celalale tipuri de faruri.

Pune un backup la adaptarile din 09, vedem ce se poate face. Dar nu prea vad o solutie.

Pe B8 ce faruri aveai?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe B8 aveam Led High cu DLA, cornering era din far (acel bec dedicat) si nu din proiector.

 

Acum, la B8.5 am Matrix și corneringul este pe proiector, nu pe far. Matrix-ul nu are bec dedicat pentru cornering?

 

Merci frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

@Victor.VRau făcut cost cutting in mai multe locuri la modelele noi Volkswagen, înafara de preț 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm as aminti cateva cosntatate de mine la prima saptamana cu B8 facelift : foarte multe butoane care au fost dintotdeauna fizic (gen ASR) doar ca meniuri ascunse software, unitate de control clima ca sa fie mai ieftina este digitala, scos din standard la clima 3zone controlul de pe spate fizic si display-ul, scos luminile din parasolare, scos plasticele din portbagaj de pe laterale, inlocuit ceasul analog din bord cu buton de avarie, nu mai exista posibilitate de mute al unitatii media (doar de oprire, nu mai este buton mute pe volan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

Am observat toate astea, înafara de plasticele din portbagaj și luminile din parasolar.

 

Dar este clar că și la lumini s-au ieftinit, și chestia cu butoanele pentru clima spate ca și opțiune este cea mai enervantă chestie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit butonul de Mute dupa mai multe luni, desigur ca nu mai merge cu apasare fina buton fizic stanga al unitatii (de volan nu mai zis), este tot "software" . Trebuie tras de ecran de sus in jos ca la smartphone si apare un meniu printre care si butonul de mute, daca au pus ASR la face-lift ca buton ce sa te mai mai miri la Mute ca e asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,

 

La facelift B8.5 sunt aspecte placute, care merita spuse:

+bordul cu totul (radio, clima, consola...) este mai placut, personal consider ca este o evolutie sensibila, nu ceva major, dar e mai ok. De asemenea, eu agreez ca am mai putine butoane, cu o exceptie: as vrea un buton de mute pe volan, atat.

+climatronicul tactil -este foarte fain vizual si practic. O fi reducere de costuri, dar el functioneaza f bine, fara delay la atingere, imi place mult. Ar putea fi pt unii o observatie: exista un singur buton pt directionarea aerului (cap, mijloc, picioare).

+exteriorul este restilizat usor, cu fata care e mai agresiva cumva, iar capacul portbagajului cu inscriptia "Passat" pe mijloc, elegant, plus siglele VW noi, lucioase - toate arata ff bine. 

 

Minusuri:

- portierele se deschid doar in 2 trepte (in loc de 3). Prima treapta e putin deschisa, nu poti iesi. A doua treapta e cu portiera deschisa la maxim (aproape 90grd), f greu asadar si dificil in parcari. 

- comanda mecanica pt clima spate - au disparut butoanele.

- buzunarele laterale din portbagaj au disparut si ele.

- a disparut ceasul analog din bord- rolul lui era estetic, era elegant in opinia mea.

 

Ar mai fi de spus ca ai doar USB-C, pe mine nu ma afecteaza, de asta nu l-am trecut la minusuri.

 

Personal, deschiderea portierelor o consider cea mai deranjanta, alaturi de faptul ca (si asta fara legatura cu B8) pedala de acceleratie nu este deloc comoda vs. pedala asezata in podea, cum era la modelele B5, B6. Plus, stiu ca si la non facelift e la fel, pozitia de minim a scaunului mi se pare destul de inalta (de ex comparativ cu Golful care il mai am).

Modificat de Andrei26IS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O chestie pe care am observat-o recent legata de unitățile Discover Media de pe Passat B8.5.

Primele modele au fost livrate cu unități cu codul 3g5035820a si hardware versiunea h12, care nu suportă Android Auto wireless (nu stiu daca este posibil ca aceasta funcție sa fie adusa printr-o actualizare software). In plus acestea au si suport pentru tehnologia MirrorLink.

 

Următoarele modele, cred ca cele fabricate dupa 06.2020, sunt livrate cu unități cu codul 3g5035820e si hardware versiunea h22, care suporta Android Auto wireless. In cazul lor a fost eliminată functionalitatea MirrorLink (oricum este invechita).

 

Ambele tipuri de unități suportă Apple Car Play Wireless.

 

In plus cred ca pentru ultimele modele, pe langa controlul climatic cu touch, se pune o versiune de unitate Discover Media (fara hartile GPS) indiferent de nivelul de echipare. Practic a fost eliminată si unitatea Radio Composition.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre toate modificările menționate, eliminarea ceasului analog și modificarea treptelor pt. deschiderea portierelor  mi se par cele mai neinspirate. Prezența ceasului dă un semn de eleganță mașinii, iar plasticul pe care l-au pus în locul ceasului mi se pare un kitsch absolut.

În schimb, inscripția "Passat" poziționată pe mijlocul capacului portbagajului arată f. bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inscripția “PASSAT” sau “ALLTRACK” (in cazul meu), se poate achiziționa din reprezentanta și aplica. Am văzut in Etka ca e vreo 20€. 

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant daca cumpara careva Inscripția “PASSAT” sau “ALLTRACK”   de la reprezentanta si ne pune aici un pret 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este foarte scumpa inscriptia respectiva ("Passat"). Insa ar fi si emblema noua VW (negru lucios, cumva mai bombata) care da un alt efect estetic al portbagajului.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu
On 3/23/2021 at 8:35 AM, Miky_1 said:

Dintre toate modificările menționate, eliminarea ceasului analog și modificarea treptelor pt. deschiderea portierelor  mi se par cele mai neinspirate. Prezența ceasului dă un semn de eleganță mașinii, iar plasticul pe care l-au pus în locul ceasului mi se pare un kitsch absolut.

În schimb, inscripția "Passat" poziționată pe mijlocul capacului portbagajului arată f. bine.

Am mai observat un mic cost cut, cred.

 

Să-mi spună cine a avut B8 (2015) dacă toate geamurile erau Saint Gobain, la B8.5 am observat că geamul șofer/pasager sunt 'Duracam'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel sunt si la B8, eu sincer am crezut ca au fost schimbate fiind singurele diferite dar se pare ca nu.

Modificat de Bingoro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș Pahonțu

@BingoroTot este ciudat, nu am mai văzut la altă mașină așa. 

 

Și am observă și eu că ușile au doar doi opritori 😅

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea este model 2017

spate- saint gobain

laterale spate ( variant ) - soliver

spate saint gobain

fata ( șofer/pasager ) duracam

parbriz pilkington ( dar asta a fost schimbat ) 

Un fel de ghiveci. 😂

Iar usa are tot doi opritori, la jumătate și deschisă de tot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/26/2021 at 2:19 PM, Andrei26IS said:

Nu cred ca este foarte scumpa inscriptia respectiva ("Passat"). Insa ar fi si emblema noua VW (negru lucios, cumva mai bombata) care da un alt efect estetic al portbagajului.

 

Prețuri actualizate etka DE, fără TVA 

PASSAT / ALLTRACK / GTE

20,55€

3G9 853 687 C

 

Emblema model B8.5 

5H0 853 630 25.50€

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In privinta geamurilor, confirm, sunt 2 marci diferite. Toate sunt Saint Gobain, cu exceptia celor 2 geamuri (mari) fata si a lunetei- care sunt Duracam. Ce este insa comun la toate: sunt marcate cu VW si saptamana +anul fabricatiei. De ex: “00062021”. 
 

Mi-a atras atentia polita spate, cea dintre bancheta si luneta. Pare destul de subtire cumva, daca bati usor in ea suna a ... carton 🤣, a gol, destul de nasol. Din intamplare am observat asta, nu prea “accesez” spatele masinii. Nu stiu daca si la non facelift e la fel de ...calitativa. 
 

Referitor la DSG, am inteles ca ar fi o evolutie cu un soft nou 2021. Eu am 1.5 TSI si in Drive vad ca schimba foarte jos, dar masina trage bine, se simte cuplul ok.  In schimb, pe Sport nu mi se pare atat de agresiva cutia pe cat ma asteptam si cum este, de ex, pe 2.0 TDI /Golf.    

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 2/11/2021 at 9:24 AM, AndreiO22 said:

Confirm as aminti cateva cosntatate de mine la prima saptamana cu B8 facelift : foarte multe butoane care au fost dintotdeauna fizic (gen ASR) doar ca meniuri ascunse software, unitate de control clima ca sa fie mai ieftina este digitala, scos din standard la clima 3zone controlul de pe spate fizic si display-ul, scos luminile din parasolare, scos plasticele din portbagaj de pe laterale, inlocuit ceasul analog din bord cu buton de avarie, nu mai exista posibilitate de mute al unitatii media (doar de oprire, nu mai este buton mute pe volan)

Andrei, poti pune o poza cu portbagajul tau?

mi-am comandat si eu un advance si vroiam sa stiu daca merita 52 euro pt Capitonaj portbagaj cauciuc -stofa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.
Aveti idee daca fixul de cangur pentru 1.5 TSI intra singur over the air sau trebuie sa ma duc la service?
Autoturismul este un B8 Facelift, Februarie 2020, inca mai patesc sa faca uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!