Jump to content

Resoftare stage 1 2.0 CFGB, probleme


onenozzy
 Share

Postare recomandată

Va salut, se da un passat b7 2011 dsg, 4motion sfârșit de an, 2.0 170cp CFGB, dpf activ, egr activ, se face soft mașină inițial cu soft dieselgate face 163cp cu 360nm, cu soft downgrade face doar 160cp cu 363nm, după primul soft a ajuns la 183cp și 427nm cu 72mg motorina injectata și limite on la toate, sau incercat inca 4 variante de soft ultima fara limite egt, fuel temp și undeva la 82 motorina injectata nu a trecut de 189cp și 432nm, nici o eroare pe motor, pe log totul indică cum trebuie nu vrea să facă cai, v-ați lovit cnv de treabă asta?

Atașez un log făcut după soft la 1 săptămână.

Precizez că am impresia, că mașină câteodată trage foarte bine, iar câteodată e leneșă

LOG-01-291-631-641-1791-2961.csv

Modificat de onenozzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune soft oe (nu diesegate) identifica si remediaza problemele ,apoi soft de putere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este soft oe, versiunea 4xxx, ce-a fără dieselgate, și pe acea versiune sa construit softul de putere, dar nu face cai..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tuningul NU repara nimic , doar mascheaza probleme .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu a fost niciodată de mascat ceva, pentru că nu a fost ce, cum am zis cu softul inițial mașină a făcut 163, deci aproape de valoarea indicată de producător, doar că după soft nu face cai, incerc doar sa identific de unde să încep să caut problemă...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Ce spui tu ca "am impresia, că mașină câteodată trage foarte bine, iar câteodată e leneșă", asa se intampla si in cazul meu, cam de un an, inca de pe vremea cand masina era stock. De fapt e vorba de raspunsul pedalei de acceleratie.  Softul pe masina a fost OE, ultima versiune pana in dieselgate. Acum am soft de putere si evident acest "bug" a ramas.  Din loguri, in cazul meu nu rezulta nicio diferenta intre momentele cand trage bine si cand nu. Singura diferenta cand trage bine, e atunci cand senzorii EGT au valori mai mici. Cateodata se incalzesc prea repede, nici nu ajunge bine apa la 90 de grade ca senzorii 3 si 4 au peste de 200 de grade la relanti.

Modificat de rabbit85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
valentin-nicusor

Buna ziua , 

 

Se da un golf 6 2.0 tdi cffb . In urma unui stage 1 nu face cai. Ajunge doar la 155 de cai și scoate fum negru peste 3000/turații ! Explicația celui care a făcut softul este faptul ca nu ajunge aer suficient in motor ! Acum revin cu rugăminte către voi dacă ați mai întâmpinat aceasta problema , ce ar putea fi ? Mașina nu are erori merge bine, totul este Ok pe tester, filtre curate schimbate la 10.000km! Fără soft avea 135 de cai. Care ar fi problema sau cu ce ar trebui sa încep sa verific ? Multumesc foarte mult pentru răspunsuri ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentin-nicusor

Salutare ! In Bucuresti (BXR Garage)! In jur de 1600 cu Dyno dar cum nu a mers softul m-a costat doar 1100 pentru DPF off și EGR off.

Modificat de valentin-nicusor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentin-nicusor

Multumesc EEXCALADE pentru sfat🙏 o sa le fac o vizita și celor de la TCM Turbo ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am schimbat azi softul 9977 cu 8243 la Passat B7, 2012, 2.0 Tdi, DSG. In prima instanta s-a redus putin lag-ul la acceleratie, schimba vitezele putin mai sus, este mai sprintena si mai silentioasa (s-a redus din "tacanitul" injectoarelor si acea raguseala a motorului in accelerare). 

Monitorizez si dpf-ul cu VAG DPF. Inainte aveam regenari in oras la 150-170 km. In momentul resoftarii eram la 20 g, 150 km de la ultima regenerare. Urmeaza o regenerare in curand si sper ca de acum sa le faca mai rar. 

Revin cu pareri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 7/2/2020 at 3:12 PM, onenozzy said:

Va salut, se da un passat b7 2011 dsg, 4motion sfârșit de an, 2.0 170cp CFGB, dpf activ, egr activ, se face soft mașină inițial cu soft dieselgate face 163cp cu 360nm, cu soft downgrade face doar 160cp cu 363nm, după primul soft a ajuns la 183cp și 427nm cu 72mg motorina injectata și limite on la toate, sau incercat inca 4 variante de soft ultima fara limite egt, fuel temp și undeva la 82 motorina injectata nu a trecut de 189cp și 432nm, nici o eroare pe motor, pe log totul indică cum trebuie nu vrea să facă cai, v-ați lovit cnv de treabă asta?

Atașez un log făcut după soft la 1 săptămână.

Precizez că am impresia, că mașină câteodată trage foarte bine, iar câteodată e leneșă

LOG-01-291-631-641-1791-2961.csv 9.39 kB · 9 downloads

Salut , ai aflat pana la urma ce problema ai avut ? Exact aceeași treabă am și eu , doar că mie pe dyno mi-a dat 140 cp și am fost sfătuit să nu-i fac soft până ce nu remediez problema ( nu am nici o eroare) doar că nu știu ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!