Jump to content

Consum (Golf VIII)


Andrei_72
 Share

Postare recomandată

AndreiSergiu1991

😂😂😂 nexenurile de la dealer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi 1.5 150 DSG7

 

4 persoane si un catel 🐶

ceva bagaje

 

Bucuresti, DNCB (si alimentat de la acel Petrom "nou", A3 - Ploiesti - DN1A - Slanic Prahova - DN1A Brasov - DN1 (mare greseala) pana in Bucuresti.
 

Overall: 5.4 l / 100

 

am avut multe opriri si invarteli (spre exemplu am dat de 4 ori ocol la parcul acela in Brasov ca sa pot sa parchez).

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi 1.5 150 DSG7

 

Condus mixt (si economic dar si infipt, si depasit toate cele, si autostrada si drum judetean...etc) 

 

5.8 l / 100 pe 200 km

 

Am observat ca la drum lung, chiar daca ai momente "de scapare", overall consumul nu se duce prea sus, ramane pe langa 6 l  / 100 km.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991
2 hours ago, aroganta said:

Acelasi 1.5 150 DSG7

 

4 persoane si un catel 🐶

ceva bagaje

 

Bucuresti, DNCB (si alimentat de la acel Petrom "nou", A3 - Ploiesti - DN1A - Slanic Prahova - DN1A Brasov - DN1 (mare greseala) pana in Bucuresti.
 

Overall: 5.4 l / 100

 

am avut multe opriri si invarteli (spre exemplu am dat de 4 ori ocol la parcul acela in Brasov ca sa pot sa parchez).

 

 

 

Pro Tip: Exista o parcare sub si supraterana langa spitalul regina maria ;) este la 500m de acel parculet central.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5TSI 130cp

Tura de concediu de anul asta Timisoara > Chamonix via Ungaria, Austria, Germania, Elvetia si retur via Italia, Slovenia, Ungaria.

Am condus regulamentar cu mici scapari. In masina eram 3 oameni plus bagaje peste tot, inclusiv pe scaunul din fata, si carucior de copil.

WhatsApp Image 2022-06-25 at 9.47.55 PM.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1.5eTSI 150CP

traseu de 250 km: Bucuresti - Veliko Tarnovo - Bojentsi (sat in Bulgaria, dupa Veliko): am reusit sa ajung cu consum 5.0

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5TSI 150CP

Eu il fac de ras azi :)) sau el pe mine. Popasul Pescarilor (2 mai) - Bucuresti

 

tinuta tot drumul in S pentru ca noi nu stim sa utilizam autostrazile...

65273CA3-F903-4F97-9F1A-4BFA9A6B06DF.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.06.2020 at 22:47, Andrei_72 a scris:

Va rog ca in toate postările in care se dau valori de consum, sa se specifice și motorizarea si tipul transmisiei (cutie de viteze și mențiunea 4 motion unde e cazul) pentru mașina in discuție, inclusiv in situația in care mașina apare in semnătura

 

Va rog nu uitati de acest paragraf si mentionati motorizarile cand postati despre consum. 

 

Posturile raman in timp....semnaturile utilizatorilor se mai schimba... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI, 110 kW, DSG

 

Dupa un concediu in nordul tarii:

 

791 km

52 km/h viteza medie

3.7 l/100 km

 

Trafic foarte haotic, multe franari, pentru ca multi nu stiu ce e aia prioritate, multe depasiri in zadar, ca romanului ii place sa mearga cu 70 km/h atat in localitati, cat si in afara lor, uneori mers mai incet din cauza drumurilor in stare proasta si a conditiilor meteo nefavorabile. Probabil s-ar scoate un consum si mai bun in conditii mai normale de trafic, cu posesori de permise mai educati, unde se poate merge mai constant.

 

Pe coborarile mai usoare, unde eu trebuia sa accelerez putin pt a mentine viteza, masina tinea singura un interval de viteza in jurul limitei maxime de viteza. Alterna coasting-ul cu frana de motor.

 

Toata distanta a fost parcursa pe acolo. Am alimentat cand am ajuns acolo, apoi am alimentat din nou cand am plecat. La a doua alimentare mai era plin inca aproximativ o treime din rezervor.

 

Recordul a fost de 3.1 l/100 km, atunci cand a fost trafic mai ok. Insa nu stiu daca a fost mai multa coborare decat urcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rrobert cate persoane in masina si cam cate bagaje? Pare genial consumul ala....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la postarea mea de mai devreme, cu consumul de 5.0, motorizarea este benzina 1.5 eTSI,  transmisie automata.

Modificat de titan_polo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Concediu in vara lui 2023.

Sunt 2 situatii, una pentru Grecia (2478km) si alta pentru tur in tara (1769km).

Mers ceva mai sportiv functie de trafic, dar nu extrem.

Toate datele au fost extrase din app We-connect, preluate din CB.

 

1337494614_TurRomania.jpeg.3529cc457bbd940398e75e2e2a35ed4d.jpeg                                                  Grecia.jpeg.600ce2069a4c17d6df361a5a05d90a6d.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!