Jump to content

Zgomot janta sau cauciuc


VladA89
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am o jetta din 2012 cu niste jante de vara pe 17 pe care le am de 2 ani cu cauciucuri din 2016 (nu am avut probleme).

Anu asta (acum 2 luni) am fost sa schimb rotile de iarna cu cele de vara.

Mi-a spus "meseriasu" de acolo ca uite ai 2 jante strambe si ar trebui facute "la cald" dureaza procesul 2 zile . Zic ok asta e le facem...si ca mai am si 2 cauciucuri cam naspa , macar 2 sa schimb.

Am luat 2 pe viteza (nu noi ,ceva 2018..cu carne destula pe ele) ca imi trebuiau de urgenta ca aveam un drum lung de facut (cu servici).

Dupa 2 zile, ridic masina si imi zice tipu de acolo ca la o janta din fata o sa aud un "vajait" ca e totul ok si ca o sa dispara candva acel "vajait". (Primul lucru am zis clar e rulmentul dus).

M-am intors la el, mi-a pus rotile de iarna si acel "vajait" nu exista dupa care tot el a zis..na vezi nu e rulmentul e doar janta asta pana se "aseaza".

Am facut vreo 2000 km de atunci. Acel "vajait" nu a disparut.

 

Cand se aude acel "vajait"

 

La viteze intre 30-60 => foarte tare

La viteze 70-90 => se mai aude putin

Peste 90, nu il mai aud probabil si din cauza motorului

 

De asemenea cand pun frana , intre 30-0 (oprire) se aude zgomotul foarte puternic.

 

Credeti ca e posibil sa imi fi stricat janta ? Sau cauciucul cumparat sa fie de vina ?

Anul trecut nu aveam problemele astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, VladA89 said:

Am luat 2 pe viteza (nu noi ,ceva 2018..cu carne destula pe ele) 

Tot “pe viteza” au fost date jos de fostul propietar ,sunt uzate neunifom (in dinti de fierastrau).

O sa faca zgomut mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Nenciu Victor

Lasa-le mai desumflate sa se roada uniform sau refa geometria ... rotile in general nu stau perfect drept la 90 de grade si au un unghi de 80 de grade sa zic si din cauza asta dar bine si multe alte cauze cauciucurile de uzeaza neuniform . Ai putea sa le pui invers, cu interiorul la exterior .. si sa vezi daca dispare vajaitul ... Si eu am luat de la sh la fel si pana la urma era din cauza asfaltului, se auzea un fel de pacanit ca si cum ar atinge in ceva si era de la asfalt ... :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!