Jump to content

Polo GTI 6R/6C Vs Abarth 500 Vs Fabia 5J RS Vs Ibiza 6J FR/CUPRA Vs Fiesta MK7 ST Vs Clio 4 RS


andreii_george
 Share

Postare recomandată

andreii_george

Salutare tuturor,

Am deschis acest topic pentru a discuta despre modelele din titlu.. Polo GTI 6R/6C Vs Abarth 500 Vs Fabia 5J RS Vs Ibiza 6J FR/CUPRA Vs Fiesta MK7 ST Vs Clio 4 RS.

Sunt curios ce pareri aveti despre modelele expuse mai sus si ce ati alege din variantele de mai sus raportat la calitate si pret.

Intentionez sa vand masina in aceasta perioada si evident imi doresc o noua masina.. fiindca nu as putea sa ma despart de un hot hatch, ca mi-a intrat in sange sentimentu asta de masina mica cu pedigree GTI/CUPRA/FR/RS etc.

Considerentele sunt urmatoarele:

Masina va parcurge maxim 10-15k pe an sau mai putin;

Consumul este irelevant avand in vedere ca o voi folosi preponderent in weekend si la drumuri ocazionale catre alte destinatii decat Bucuresti;

Neaparat sa fie benzinar turbo minim 180HP;

Cutia de viteze nu este neaparat relevanta, nu zic nu la manuala.

Bugetul este situat undeva la 7-8.000 de euro. 

Ma gandeam de principiu sa merg in Germania sa achizitionez dar nu este neaparat un criteriu, se poate si din RO ?.

Asadar sunt tare curios ce ati alege din variantele de mai sus (sau poate aveti si alte propuneri gen Mk 5 GTI ed 30 etc) si care sunt motivele (de ce cupra si nu gti etc).

Multumesc,

Andrei.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, andreii_george a scris:

Abarth 500

poti sa-l scoti de pe lista, doar 595 Competitione are 179 de cai, adica cu un cal mai putin decat limita ta :D . In plus la 7-8000 nici o sansa sa-l gasesti numai unul la peste 150 de mii de km, care avand in vedere ca e Fiat (Fix It Again Tomorrow) o sa ai numai probleme cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreii_george

:) scos de pe lista.. are 135 de cai corect.

595 nu intra in discutie este mult prea scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo/Fabia/Ibiza, motor slab, cutie slaba. Ma refer la fiabilitate. Nu m-as uita la ele. Nu cred ca gasesti varianta cu 2.0 TSI la banii astia.

Depinde ce iti doresti.. sasiu sau putere. Modele RS au cam cea mai buna tinuta de drum.

In schimb un GTI ed30/Cupra 1P cu 2.5k € fac 350+ hp. Nu m-as uita la GTI/Leon FR.

Unul dintre cele mai bune hot hatch-uri ce au fost: Clio 3 RS Trophy. Sasiu excelent, Recaro, LSD, 2.0 aspirat, 200 cai. Si poti sa o faci turbo daca vrei :lol:

 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreii_george

Ai dreptate cu motoarele de pe Polo/Fabia/Ibiza.. cel putin 1.4TFSI... ma atrage insa polonicul 6r arata bine, interiorul este fix ce trebuie, totusi.. am 1.8T acum pe polonic si p'arca ceva imi zice ca fac o greseala cu 1.4tfsi :) nu din pricina puterii sau potentialului... dar am impresia ca e fix modelul de motor cu problemele cele mai multe cu distributia si supapele.

Clio da este ce trebuie cred.. nu am apucat sa fiu nici macar pasager.. imi place tare mult cel turbo 1.6 dar depaseste bugetul...

Dupa ce am scris topicul mi-a picat fisa cu Golf 5 Ed30 am vazut ceva pe forum si arata destul de bine sunt tare curios cum arata/conduce vs Polo GTI.

Sasiul e mai putin relevant pot sa traiesc cu POLO 9n3 GTI care e departe de ideea de serpentine si fun sau chiar circuit fara modificari gen LSD suspensie minim KW si alte cele.. deci clar puterea sa fie si motorul cat mai potent din fabrica.

Asa ca un scurt rezumat fata de ceea ce am vazut pe net la vanzare in zona asta de cautare.. imi pare asa rau ca vw a renuntat la 1.8T asta clasic...:)

 

Modificat de andreii_george
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa te uiti la polo 5 gti facelift, cel cu 1.8 tsi. E motorul de pe platforma mqb si e mult mai ok decat primele generatii. 

In schimb, trecerea la o masina din clasa golfului gti iti aduce motoare mai mari, mai multa sportivitate si confort in acelasi timp datorita suspensiei independenta pe spate, spatiu crescut pentru pasageri si un habitaclu mai mare. Adica sunt atuuri importante pt calatorii lungi dpmdv. Iar un 5 gti edition 30 e exact ce trebuie (are turbo k04 ;) ). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiesta ST e vazuta ca fiind cel mai bun hot hatch mini, alegerea e simpla. Desigur, calitatea interiorului este relativ slaba, insa nu vei gasi directie, sasiu si manevrabilitate mai buna la niciun concurent din lista ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ca un Polo GTI FL cu 1.8 nu cred ca se incadreaza in cei 8000euro.

Si eu cred ca GTI ed30 este best buy in situatia descrisa. Cu mentiunea ca e totusi o masina cu mai bine de 10ani la activ si depinde cati ani vreo sa o mai tii..ce buget de intretinere ar fi. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreii_george

@mihai.onu94 Cam sare de buget polo 6C se invarte in jur de 9-10-11k asta asa la prima strigare:)

@dercos Interiorul intr-adevar nu prea ma atrage.. sincer din cele descrise mai sus doar POLO GTI 6R are un interior cat de cat decent. Cat despre sasiu nu e un lucru de care sa depinda alegerea masinii .. nu o sa mearga pe circuit sau alte activitati de genu.

@The_Ego Corect cu bugetul, ma uitam pe autoscout si de dimineata era unul la 8k insa cu multi km.

Se pare ca balanta se inclina spre Ed30 si da intr-adevar daca ma gandesc serios cam asta ar fi alegerea cea mai echilibrata.. 230HP, K04, cutie manuala..

Decizii decizii...:)

Cred ca ramane intre Ed30, GTI 6R/6C si CLIO RS :)

Multumesc oricum pentru pareri!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, andreii_george a scris:

Cam sare de buget polo 6C se invarte in jur de 9-10-11k asta asa la prima strigare

 

în urmă cu 9 ore, The_Ego a scris:

Numai ca un Polo GTI FL cu 1.8 nu cred ca se incadreaza in cei 8000euro.

Ups. Greseala mea. Intelesesem alt buget. 

Uitasem sa mentionez, un dezavantaj ar fi ca golf 5 gti e euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!