Jump to content

Golf 4 , legenda continuă! V3


florin_gti

Postare recomandată

Masina a mai crescut , si in-tr timp s-au mai adaugat 2 usi !

Glumesc! 

Golful in doua usi prezentat mai sus a fost vandut si i locul ei a aprut veterana . Desi este in familie din anul 2014 , timp in care ne-a slujit cu placere si fara evenimente , este timpul sa o ridicam si pe ea putin in slavi .

Dupa cum spuneam masina a fost achizitionata in anul 2014 de la o cunostinta apropiata la numai 96000 km .

Este fabricata in 2004 , motorizare 1.4 benzina cod motor BCA .

Este modelul cu nr 3 de golf 4 care a trecut prin garajul meu . Am detinut si golf 6 , si Octavia 2 dar parca marea dragoste tot golful 4 a ramas .

In prezent in cutea familiei a ramas veteran alaturi de octavia 2 care este mai tanara cu numai un anisor .

Cateva poze care sa aduca aminte de frumoasa generatie a acestui model.

20180213_153754.jpg

20180213_153835.jpg

20180213_153848.jpg

20180213_153905.jpg

20180213_153918-1.jpg

Si ceva cu interiorul.

20180213_154145.jpg

Link către comentariu
F l o r i n

Este ok, dar i-as pune o volan care sa arate mai bine....in 3 spite, piele. Asta pare cam obosit

Link către comentariu

E dragut, curatel, fara aditii aftermarket. I-as pune niste Avus-uri (ca sa ramai pe 15), pe langa volanul de piele de care zice Florin

Link către comentariu

Sunt trecute pe lista.Va dati seama ca sunt posesor de golf 4 de peste 15 ani .Multumesc moderatorului pentru intelegere.Titlul ramane acelasi.Raman fan golf 4 indiferent de numarul masinilor pe care o sa le am in garaj.

Link către comentariu
F l o r i n

?schimbi....v4...v5....s.a.m.d

Link către comentariu
stanciu marian
în urmă cu 3 ore, F l o r i n a scris:

?schimbi....v4...v5....s.a.m.d

Poate opteaza pentru marfa T1, T2, T3 etc .

Modificat de stanciu marian
Link către comentariu

A venit caldura si incepem prima data cu o curatenie deplina .S-au demontat scaunele , tapiteria data jos si bagata la masina de spalat . Ca o paranteza su nu mai aud in viata mea de spalare cu injectie extractie . Tot jegul era inpins in buretele scaunelor .

20200511_164507.jpg

20200511_202422.jpg

20200512_120132.jpg

Link către comentariu

Golf 4 dupa spalare initiala cu injectie am spalat husele in masina de spalat:
https://vwforum.ro/topic/71269-sageata-argintie/?do=findComment&comment=1543111

Octavia 2 la 40 de mii de km fara nici o spalare cu injectie:
https://vwforum.ro/topic/110171-skodita-furioasa/?do=findComment&comment=2547953

Skoda la 80 de mii am mai spalat odata husele dar nu am poza la burete.
Eu zic ca nu arata diferit buretele. Buretele se inchide la culoare de la vechime nu de la spalarea cu injectie. Spalarea cu injectie salveaza timpul. La Golf 4 e mai usor sa dai jos husele decat la modelele noi. la modelele noi husele sunt prinse cu carlige de fier care nu le mai poti pune inapoi fara sa te chinui si in cazul meu le-am schimbat cu soricei de plastic de prins firele de curent.
20150328_164707.thumb.jpg.42484b9adc92bfa1d135970454ee6f75.jpg

Link către comentariu

Da ai dreptate , stiu ca acum depinde de om si ce pretentii are , ce indemanare are , cat timp are , etc . Cel mai important este ca masina miroase a curat , este altfel decat atunci cand au fost spalate cu injectie/ extractie . Dupa cum ai spus depinde mult si gradul de dificultate , la octavia 2 am incercat sezutul mic de la bancheta si m-am lasat pagubas cand am vazut cate inele de metal au . Acum icep sa pun husele spalate . Dupa ce termin revin cu rezultatul muncii !

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

S-a terminat si treaba cu spalatul huselor , montarea si demontarea scaunelor . Dupa atata munca satisfactia este maxima . Miroase a curat si cel mai important este faptul ca nu mai am sub husa jegul impins de aparatul injectie extractie .

20200527_200329.jpg

20200527_200357.jpg

20200527_200428.jpg

20200527_200506.jpg

Link către comentariu

Salut,

 

Ceva recomandari speciale pentru spalatul huselor la masina de spalat? Turatie mai mica, detergent special? 

Nu am mai facut asa ceva pana acum si nu as vrea sa stric husele masinii. 

 

Multumesc mult,

Link către comentariu

Da , am spalat husele la programul de rufe sensibile , centrifugarea la o turatie cat mai mica . Am adaugat pervol pentru rufe inchise la culoare si temperatura la apa de max 40 Gr. Acum nustiu ce sa spun , eu asa am procedat de doua ori la doua masini diferite si nu am dat gres . Am auzit si unele variante in care din cauza vechimii buretele din componenta materialului s-a macinat in timpul spalarii . In acest caz puteti incerca doar o spalare manuala , usoara , folosind solutii chimice pentru indepartarea petelor adaugate in apa de la spalare . Munca cea mai mare este la montat si demontat . La montaj mi-am confectionat o scula , gen surubelnita scobita in mijloc cu care am reusit sa prind tijele care intind tapiteria mult mai usor .

Link către comentariu

Incepem iar joaca la masina ...... Un mic up-date , maneta de frana de mana  imbracata in piele . Daca tot am demontat si montat scaunele , s-a facut un pic de curatenie in locurile unde nu erau prea accesibile cu scaunele montate , apoi sa dau un pic de up_grade am decis sa montez si jucaria descrisa mai sus.

20200531_095632.jpg

Link către comentariu

Avand experienta de la masinile detinute in trecut si problemele cu care se confrunta la aspectul estetic , am inceput cu reconditionarea consolei centrale + scrumiera . Sper sa nu se considere reclama dar aveti in imagine si solutia care m-a ajutat mereu in indepartarea vopselei cauciucate .

20200601_190412.jpg

20200601_190522.jpg

20200602_153219.jpg

20200601_190404.jpg

Link către comentariu

detergentul de vase si partea verde/ albastra a buretelui ce-o fi avut? :D

 

Link către comentariu

durere de maini, am trecut si eu prin experienta asta acum 11 ani :D pana m-am enervat si am luat diluant si cu ala le-am curatat, dar s-au albit piesele asa ca a trebuit sa si le vopsesc dupa ce le-am curatat :)) , pana la urma au iesit bine si am scapat de vopseaua cauciucata.

Link către comentariu

sunt mai multe variante de curatare a vopselei, important e sa se faca fara zgarieturi adanci in material si eventual cu minim efort.

@florin_gti  acetona? faci doar piesele astea sau pt restul inca nu le-a venit vremea?

Link către comentariu
Nenciu Victor

Cauta folie , mai groasa , gen cum era cea de carbon din imitatie o data , acum se gaseste si neagra mata si acopera plasticul ala , daca nu il vopsesti ... E printre cele mai bune solutii , pentru a il proteja ... 

Link către comentariu

Solutia este un dizolvant pentru lac de unghii fara acetona . Ce se vede in poze sunt componentele curatate , smirgheluite si pregatite pentru vopsit . POt spune ca din toate solutiile pe care le-am incercat in anii trecuti acesta s-a comportat impecabil . Nu albeste plastucul si se curata f bine cu un card . Eu asa am procedat . Cand sunt gata vopsite o sa pun si rezultatul .

Link către comentariu
  • 3 months later...
On 13.05.2020 at 11:32, mad_kat a scris:

E dragut, curatel, fara aditii aftermarket. I-as pune niste Avus-uri (ca sa ramai pe 15), pe langa volanul de piele de care zice Florin

 

IMG-20201004-WA0004.jpg

Au venit si jantele la indicatia dv.

Link către comentariu

Multumesc :)

Intorc capup dupa R-uri, GTI-uri, VR-uri - dar si dupa OE-uri curate. Acesta e unul dintre ele.

asteptam volanul - de fiecare data cand merg cu T-ul, doar asta ma enerveaza, volanul de plastic, obisnuit deja fiind cu piele/ perforata/ lemn.

Nu pare mare lucru insa diferenta se va simti - si scorurile nu mai sunt asa ca acum cativa ani.

Keep it up!

Link către comentariu

In privinta curateniei , uneori sunt prea obsedat de acest aspect . Nu suport sa merg cu o masina neingrijita . Am un principiu .....cum casa este oglinda femeii asa masina este oglinda barbatului !  Urmeaza un set de grile model Bora ! Am avut montate si pe vechile mesini si am fost foarte multumit de ele din punct de vedere estetic . 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nu se lasa usor , cunosc masina , cunosc soferul si pot spune ca a facut o pasiune pentru golf 4 . Nu vrea sa-l denunt dar sapt trecuta se lupta sa faca rost de grile aerisire model bora . In privinta curateniei in masina este cam exagerat omu .

Ps . Numai cuvinte de lauda ptr tine Florin !

Hai cu pozele .

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!