Jump to content

Consumator baterie Seat Ibiza 6j


Catal123
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am un consum in standby de 0.09mA si am facut azi testul cu sigurantele scoase, descoperind ca este siguranta 23. Consumul scade la 0.03mA. Oare ce este de facut?

Masina in cauza: Seat Ibiza 6J 2009, 1.4 63kw

Oare intra masina in standby dupa mai mult de 5-10min?

Multumesc!20200501_145343.thumb.jpg.9c8d2c3ba6113cd78552e2b3bf7ea1e6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cu acest consum, in cat timp descarca bateria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

Cu acest consum, in cat timp descarca bateria?

Cu bateria veche, dupa 3 ani(Exide), in jur de 7 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 5/2/2020 at 10:45 AM, F l o r i n said:

Cu acest consum, in cat timp descarca bateria?

Salut,

Am schimbat bateria cu una noua, am inlocuit releul de incarcare al alternatorului sa fie in parametrii de incarcare (14.3v) si dupa o saptamana tot raman fara baterie (11.8 V ramasi).

In stand-by am acelasi consum, 0.09mA, daca scot siguranta mentionata scade la 0.02-0.03mA.

Oare ce ar fi de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, a verificat tot alternatorul, sa masoare, sa vada sa nu fie un scurt undeva? 

bucsele de alama de pe rotor, unde calca periile in ce stare sunt? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/8/2020 at 8:29 PM, Catal123 said:

Salut,

Am schimbat bateria cu una noua, am inlocuit releul de incarcare al alternatorului sa fie in parametrii de incarcare (14.3v) si dupa o saptamana tot raman fara baterie (11.8 V ramasi).

In stand-by am acelasi consum, 0.09mA, daca scot siguranta mentionata scade la 0.02-0.03mA.

Oare ce ar fi de facut?

Nu am acces sa iti verific exact, daca asa este siguranta aceea...consumul nu este mare, dar la modelul tau, putea sa fie si sub 0.03...0.02.

 

E prea mic consumul,  ca sa fie de la alternator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 08.10.2020 at 20:29, Catal123 a scris:

Salut,

Am schimbat bateria cu una noua, am inlocuit releul de incarcare al alternatorului sa fie in parametrii de incarcare (14.3v) si dupa o saptamana tot raman fara baterie (11.8 V ramasi).

In stand-by am acelasi consum, 0.09mA, daca scot siguranta mentionata scade la 0.02-0.03mA.

Oare ce ar fi de facut?

Salutare, am si eu aceiasi problema la ibiza. Alternator nou ,incarcare verificata 14v, baterie noua duracell. Dupa vreo 5 zile tot se descarca. Am inlocuit si bateria cu o varta silver, aceiasi problema. Am verificat impreuna cu un electrician consumul in stand by, nu mai retin valorile de pe multimetru dar zicea ca nu ar trebuii sa o descarce, cel putin nu in 7 zile, si nu mai stie nici el ce sa-i facem.

Ai reusit sa-i dai de cap? Ma poti indruma in vreun fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întreabă-l pe electrician, care era valoarea consumul in standby si posteaza-o....sa vedem despre ce e vb

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orientativ, la masinile de generatie mai veche (sa zicem inainte de 2010 ) si cu electronica mai putina, se accepta un maxim de 40-50mA, sau 0.04 -0.05A

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!