Jump to content

Sfaturi achizitie - e-Up!


Rhadoo
 Share

Postare recomandată

Pretul mediu industrial in 2019 a fost anuntat undeva la aprox 150E/KWh. In cazul tripletei ar fi 36.8KWh (total) x 150E = aprox 5500EUR doar bateria.

Bateria are impactul cel mai mare in diferenta de pret, asta e clar, dar sunt destul de sigur ca au si o marja considerabila de profit, poate chiar mai mare decat la cele pe combustie, avand in vedere ca singura concurenta pe segment e doar intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sunt pe punctul de a cumpara noul E-up.

Am cateva intrebari la care nu am reusit sa gasesc informatii pe net. Poate ma puteti ajuta voi.

1. Masina are roata de rezerva? Unde se afla?

2. Cam cat costa RCA-ul? N-am mai avut masina pe numele meu.

3. Cam cat ar costa un set de jante + cauciucuri de iarna ( am inteles de la dealer ca masina vine cu cauciucuri de vara ).

4. La ce sa mai fiu atent in momentul achizitiei? Achizitia o fac de la Porsche Romania, si din pacate voi fi nevoit sa platesc la cursul BNR +1%. Stiti vreo modalitate sa mai economisesc cei 1%?.

Euro e la maximul istoric azi... acum m-am gasit si eu sa-mi iau masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, iti raspund la ce stiu :)

1. Nu are rota de rezerva, are kit de pana dar gasesti sa cumperi rezerva slim.

3. Depinde de jante si de cauciucuri....noi/sh tabla/aliaj/china/germania. Ai nevoie de 4x100 5Jx14" ET35 cu 165.70.R14

4.Nu ai cum sa scapi de 1%. Toti dealerii dau pretul conform Porsche Bank (BNR+1%)

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai aflat cineva ceva despre producție? Merge înainte sau e pe pauza de la baterii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producția e-Up! - ului merge înainte aparent în detrimentul Citigo-ului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate spunea dealerul Skoda majoritatea citigo au termen de livrare in 2021. 

La e-up situatia e "normala", adica 3 luni pt configurate si 2 saptamani pt preconfigurate si stoc din moment ce intra rabla +

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, 

Dupa o analiza amanuntita a pietei auto pentru achizitia unei masini de mici dimensiuni care sa se conduca usor (folosire exclusiva in oras) , am decis sa ma alatur grupului e-up!. Pretul, dupa ce punem rabla+, este f similar cu variantele cu motorizare termica din aceasta clasa avand cutie automata, ceea ce pentru mine a reprezentat un factor decisiv. 

Achizitia o fac prin Porche Romania. Am ales o masina din comenzile plasate de ei, cu cel mai mic termen de livrare posibil (ajunge undeva in sfarsitul lui Mai inceputul lui Iunie). Pentru varianta plasarii de comanda noua sistemul dadea un termen de genul septembrie - octombrie, cu mentiunea ca exista sanse ca acesta sa scada dar nimeni nu poate garanta asta. Ca si configuratie este un pure white cu pachet comfort, iarna si priza combinata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua tuturor.

Numai am vrut sa zic ca am facut comanda la 2buc E-up in Cluj acum 3 saptamani.Ziceau ca ajung spre sfarsit de Aprilie/Mai.

Ambele au fost configurate diferit si sunt la comanda.La pret iesim 13,500euro una si 14,500euro cealalta (dupa toate bonusurile de la stat)

O colega la lucru a mers a doua zi si a cumparat si ea dupa ce a auzit ce oferta buna este le E UP.

Personal abia astept sa vina,m-am saturat de motoare termice si am avut numai masini puternice (peste 20 de masini pana acum) Momentan am un Mercedes S320cdi 270cp si inainte am avut un Cayenne Turbo de 500cp dar ma enerveaza de numa ca trebuie sa astept sa intre puterea dupa ce apas pedala.De aceea am cumparat masina electrica.

Poate e un motiv aiurea,dar nu mai suport "turbo lag" si "lag" in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O buna parte din masinile cu pre-comanda au ajuns la dealer. Am fost si eu ieri sa duc fiscalul si sa o vad pe a mea.

Cf informatiilor pe care le are dealerul, programul incepe in aprox 10 zile iar apoi mai dureaza cateva zile pana la livrare.

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ti-au adus-o într-o luna de la comanda? Eu am semnat contractul saptamana trecuta iar termenul de livrare e de 18 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost o masina "din stoc" , adica configurata si comandata de dealer, in productie atunci cand am dat eu avansul . Dc vroiam una configurata de mine termenul la momentul respectiv era 12 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar toate masinile existente in Ro sunt deja vandute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. A mea e la dealer in curte. Acum sa inceapa mai repede rabla plus 

 

20200319_231941.jpg

Modificat de Alexxander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa mai inceapa? A inceput deja. Eu am achitat o pe a mea si se livreaza in max 10 zile.

20200310_172859.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a lansat încă oficial Rabla Plus, dar nici nu mai durează mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce stiu e ca sapt ce urmeaza se genereaza userul pt tichet si se scot numerele rosii, urmand ca pana la maxim sfarsitul lunii sa ridic masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ploiesti, la singurul dealer vw din oras :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 21.03.2020 at 6:53, VON a scris:

Ce sa mai inceapa? A inceput deja. Eu am achitat o pe a mea si se livreaza in max 10 zile.

Felicitari. Sa fie intr-un ceas bun. Se misca mai repede la ploiesti decat la constanța 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VON da, au dat drumul la aplicație, se pot înregistra producătorii, dar de lansat efectiv încă nu. "Pe surse" ar fi săptămâna viitoare, 25, deci ai toate șansele să îl iei până la sfârșitul lunii (dacă nu interzic ăștia circulația de tot) LOL

Urmărim aici: https://afm.ro/vehicule_electrice_comunicate.php

Modificat de bogdanxtoma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A demarat Rabla plus; a disparut e-Up din configuratorul VW. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!