Jump to content

Sfaturi achizitie - e-Up!


Rhadoo
 Share

Postare recomandată

Salut!

Astazi am semnat si eu contractul pentru noul e-Up cu bateria mare.

Luat de pe stoc varianta fara pachet style, cu pack confort, pack iarna si AC/DC extra.

Va fi folosita 100% pt oras.

Astept sa inceapa Rabla sa pot intra in posesia ei :)

Aveti ceva linkuri cu brosuri / manuale?

Difera modelul nou cu ceva in afara de baterie fata de modelul vechi?

Mai e careva cu modelul nou pe aici?

MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cate saptamani ar trebui sa iti vina

 

Ai putea sa te uiti la el pt mai multe detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de sugestie. Am vazut tot pe YouTube .. am gasit si ceva brosuri, doar ca in DE .. am dat cu Google Translate.

Livrarea era pe săptămână 10 din 2020 .. deci sf lui feb.

Era unul dintre modelele preconfigurate de PBN.

Modificat de Rhadoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intentionez sa cumpar noul e-UP ca a 2-a masina din familie, fiind folosita de sotie pt naveta zilnica la serviciu. Sunt cam indecis cu priza combinata AC/DC care costa 550EUR. Locuim la casa deci masina se va incarca 99% din reteaua casnica de 220V iar in orasul unde locuiesc este o singura statie de incarcare rapida CCS(dc am inteles corect doar aici ma ajuta priza AC/DC),  la Kaufland, momentan gratis insa fiind singura statie e mai mereu ocupata din ce vad pe Plug-Share. Merita investitia in cazul acesta?Mai vreau sa pun pachetul confort si cel de iarna. Dc mai aveti alte sfaturi care merita luate in considerare la achizitie va rog sa imi spuneti. Multumesc.

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VON am aceeași dilemă...mare nevoie de CCS nu cred că o sa am, dar un lucru la care mă gândesc este partea de revânzare peste un număr de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iau in calcul in momentul asta revanzarea, pot spune ca sunt egoist si ma gandesc doar la ce am eu nevoie de la masina asta :)).

Pana la urma la revanzare scazi valoarea ccs din pret...

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa luati ccs. Reteaua de statii de incarcare publice se va tot dezvolta in urmatorii ani si o sa aveti nevoie la un moment dat, poate chiar o sa va instalati o priza rapida la curte in cazul in care treceti pe electrice complet. Iar la revanzare, nu stiu cine va cumpara o masina fara priza de incarcare rapida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fără CCS limitezi potențialii cumpărători doar la cei care stau la casa sau pot încarcă la birou și atât. Într-o tara dominata de oameni care stau la bloc și parchează pe strada nu cred ca e o mișcare deșteaptă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios care e ponderea de cumparatori de electrice care stau la bloc si nu au acces la alt punct de incarcare(serviciu sau altceva), desi nu cred ca a facut cineva un studiu in acest caz :).  In plus, cand se incarca cu bani, costul DC e aproape dublu fata de AC din ce am inteles (va rog sa ma corectati dc stiti exact ce si cum), ceea ce ar face nerentabil aproape achizitia unei electrice. In cazul in care  ajunge costul  pt DC e undeva la 2RON-KW/h deja da cu virgula in conditiile in care masina consuma un 20kw/100km intr un regim de confort. Cam astea ar fi dilemele mele. O sa pun si AC/DC pe configurator si astept oferta de la dealer, sunt curios dc in vocabularul dealerilor vw exista termenul de discount. Va tin la curent(AC momentan) :)

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu, unul, stau la bloc și nu am unde sa încarc și mai stiu încă un posesor de e-Up! în aceeași situație.

Chiar și cu un preț de 2 lei/KW DC mașina mea tot iese cam la o treime (maxim 50%) din costul unei mașini termice și acest cost scade cu cât mai multe încărcări gratuite fac. Dacă merita sau nu timpul pierdut versus banii economisiți tine de părerea fiecăruia, eu as prefera sa conduc o electrica chiar dacă m-ar costa la fel. 

Odată ce te obișnuiești cu mașina o sa vrei sa mergi cu ea peste tot, și sa dai o fuga pana la Sinaia e foarte la îndemână, și ieftin, dar nu o sa poți face asta fără charger-ul DC ca să poți încarcă repede la Bușteni / Brașov (și or sa mai apară puncte de încărcare pe măsură ce apar mai multe mașini electrice). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DC merita in situatia in care se ramane din diverse motive fara masina pe termic, sau cum zice si Rave ma decid la o aroganta de aprox 200km+ . Desi sper sa se apropie in conditii de utilizare normala de 200km cu un plin, cred ca asta ar fi valoarea maxima realizabila. Oricum sunt peste 50% decis sa trec DC pe lista, pt a evita sa ma oftic pt situatiile  in care voi avea nevoie, fie ele extrem de putine :P  . Multumesc pt raspunsuri. Am inteles ca vine standard cu incarcator pt 220V si type 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la dealer sa vad noul e-up, nu era disponibil pt test pt ca nu e inscrisa masina, insa am putut sa ma invart cu el prin jurul locatiei cat sa mi fac o idee.

Pot sa spun ca e  ABSOUT GENIAL!!!

Dc tot m-am dus am dat si comanda :)) , pachet confort, iarna si AC/DC. S-a specificat pe contract ca se va restitui avansul fara penalitati dc se va anula/decala/modifica programul rabla/rabla+. 

Am timp acum sa ma uit de statii, aplicatii si restul :)

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

Și în 2020 se păstrează valoarea de circa 10.000 de euro (45.000 lei) pentru masini electrice. Dacă românii vor casa un autoturism vechi de peste 8 ani (1.350 euro), voucherul poate ajunge la 10.700 euro.

Lansarea a fost azi, Rabla Plus ramane in linii mari cum era, singura diferenta este ca acum nu se mai poate vinde masina in primul an de la achizitie, pentru a evita "bisnita" cu masini cumparate in tara, mai ieftin, si vandute in afara ei cu mai multi bani.

Pana acum limitarea era ca fiecare persoana poate cere o singura prima pe an.

Felicitari pentru decizie si... bafta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mefisto81bogdan

@Ravein ce sens a fost lansarea? Am citit ca programul va demara in luna martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică au anunțat oficial termenii în care se vor acorda primele și în ce constau ele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mefisto81bogdan

Mie mi-era teama sa nu se blocheze avand in vedere situatia politica(uite guvernu, nu e guvernu?), dar vad ca lucrurile merg inainte, asa ca astept cu infrigurare(mai ales ca fac achizitia pe firma si e mai complicat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tutror si bine v-am gasit!

Va scriu in calitate de viitor posesor de e-up. Avansul a fost platit pe 22 ian, preluand o camnda data de dealer cu termen de livrare in martie.

Pret total: 24563,98 euro - 1100 euro discount = 23.463 euro

Dotari optionale: pachet comfort, asistenta sofer, iarna, priza ac/dc, sunet motor, volan piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ,astazi am dat comanda pentru noul e-up electric 36kw pe care o voi folosi doar ptr. oras  si nu pot sa accept faptul ca au faruri cu bec halogen in 2020 intrebare se pot pune becuri cu led 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de putut se poate, dar nu sunt legale si va fi foaaaarte greu sa gasesti niste becuri LED care sa nu ii orbeasca ceilalti participanti la trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Vei avea probleme si cu garantia dc pui alt tip de bec. Dc cel OEM e H7 exista becuri cu lumina alba f bune, Philips x-tream vision de ex...

Numarul de masini electrice va creste extrem de mult in acest an, probabil se vor dubla. Cand am dat comanda, era in jur de ora 17.00, mi-a spus reprezentantul de vanzari ca sunt clientul cu nr 5 de e-up....DIN ZIUA RESPECTIVA :))

Sa vezi cozi la statii, probabil ca in scurt timp cele gratuite vor disparea.

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari. din ce vad se accepta comenzi. are cineva idee cate sunt alocate pe romania? Am fost acum 2 saptamani la skoda pantelimon iar cele 100 citiGOe erau deja epuizate pentru acest an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice discutie am avut in ultimul timp cu reprezentantul unui dealer, nu am primit nicio informatie concreta.

Cred ca la Skoda este inca multa inceritudine.

Problema est, cred, a furnizorilor asiatici de baterii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai trag cu ochiul la masinile electrice si e-up e una din variante. Dar poate ma puteti ajuta sa inteleg ceva.

Pretul de plecare pentru up este aproximativ11k€ iar pentru e-up este 21k€

Daca scadem rabla si rabla plus sau cum se numeste inseamna ca e-up ajunge sa coste cat un up clasic sau ma insel?

Pentru ca imi e greu sa cred asta si sigur gresesc eu la calcule undeva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina electrica are si dezavantaje. Dc nu ai o priza unde poti incarca cand vrei e problema, timpul petrecut la incarcat la statiile publice, pretul platit la statiile DC in momentul in care va disparea gratuitatea, cred ca se va intampla mai devreme decat anticipat treaba asta, numarul mic de km parcursi, restrictii de viteza datorate autonomiei scazute in acest regim, Nu toata lumea e dispusa sa treaca la electric si pt ei exista varianta "clasic". Mai sunt companiile care iau in regim de flota si aici nu se poate aplica rabla+ din cate stiu.

Pretul ala de 21k e pt un model chel totusi. Mai trebuie adaugat un 1000E pt un minim de confort deci iese oricum mai ieftin clasicul , care se incadreaza si el la rabla .

Modificat de VON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din discutiile avute si la vw si la dealeri de alte marci, am inteles ca diferenta uriasa de pret al masinilor, de la simplu la dublu intre modele cu motoare termice si cele electrice, este din cauza pretului foarte mare al bateriilor.

Pe care toti producatorii, exceptand Tesla, le iau de la producatorii asiatici care au in prezent un monopol si fac legea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!