Jump to content

Sunet in accelerare - vibratie de plastic


Sheghy
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Sunt proaspat posesor al unui VW Passat B8, 2.0 TDI 150 CP, 169.000km , insa recent am inceput sa aud un sunet in accelerare la 2000 rpm, dureaza 1-2 secunde dupa care dispare.

Il asociez cu o vibratie de plastic.

Mentionez ca masina functioneaza in parametri normali.

 

Din ce am citit pe alte forumuri din afara, posesorii descriu aceleasi simptome la modelul din 2015.

Ei spun de faptul ca, 2 tevi de la sistemul de climatizare, situate sub torpedou, sunt foarte apropiate si la vibratia motorului, ele ajung sa se atinga intre ele.

A mai intampinat careva problema asta?

Multumesc de ajutor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu problema asta. In acceleratie mai puternica se aude o vibratie de undeva din bord. Daca mai are cineva problema asta poate ne poate ajuta si pe noi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa atasez cateva postari gasite pe un forum din UK:

"Hi all
I have been reading the forum for a while now but posting for the first time. There seem to be many experts here, I am hoping to get some advice on an issue with my car.
I have recently bought a VW Passat from Cargiant. I have had this terrible vibration noise since day 1 and Cargiant couldn't find anything on two occasions. I have also showed it to my local garage and they can't seem to find a reason behind it. The garage told me that they have checked for any loose fitting but couldn't find anything. The noise comes when the car reaches 2,000 RPMs on sharp acceleration. I hear it almost every time I need to overtake or joining the motorway. It will vibrate for a second or two and then go away till I drop RPMs and accelerate again. I have booked the car for Alan Day VW diagnostics but I am not sure if they will be able to locate this kind of issue. I hope someone here can help me before I waste my money with them."

 

"Hi nabmo
I am having this same issue with my 2015 Passat rline. Did you ever find a solution to the noise?
Cheers
Mark"

 

"Holy thread resurrection batman...
I have this warble/vibration noise in my 2015 2.0tdi passat too!
Did anyone identify their source?
Cheers"

 

"I am also interested in the outcome. I bought a 2015 (65) 2.0 tdi passat estate and it seems mine is doing the same. It sounds like a loose plastic fixing or maybe something with exhaust. I havent lost power etc.
I am ringing my local vw dealer in the morning to see if any light can be shed."

 

Si solutia gasita de unul din posesori:

 

"Hey all, this noise has to do with the piping normally found under the glovebox in the newer models. They place them too close together so they touch when the engine vibrates. This is an easy fix by placing a cover of sorts around the pipes.. This was done on a 2015 Passat. Hope this helps."

 

"Thanks man, that was exactly the problem. I put a rubber pipe isolation rated for high temperature in between those pipes. Works like a charm, car is quiet now. I was going nuts for a month.. Also, might be helpful for everyone else - there is a pipe in the engine compartment that may go lose and produce the same noise but on passenger side (Jetta 2015). You can fix it the same way."

 

Ideea este ca nu mentioneaza niciunul unde se regasesc acele "pipes", in interior sub torpedou, sau in compartimentul motorului. 

Modificat de Sheghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a rezolvat prin prinderea tevilor de climatizare in spate la motor.

Atasez poze din TSB VW precum si cum am rezolvat.

1.thumb.png.7087be05b230dc80df83eef28a24bfa0.png2.thumb.png.089581d38c1b9f6b63f8a3200ec16a88.png3.thumb.png.45269f1b2c8e0b27766d4cd921516b5c.png

20190826_110343.thumb.jpg.19817e573a08b4def09aba78b1a19398.jpg 20190826_110347.thumb.jpg.40ef5553bfed075bda2f1b64586ad7cf.jpg 20190826_110350.thumb.jpg.6732e0a0cf386faeef5ab390422b39bf.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la cel din 2015, am rezolvat si prin distantarea tevilor din interior.

Am pus si un buret intre ele. Adica si foto 1

image.png.f3c75a918f5285371011a63bcbf9a42d.png

 

La cel din 2016, nu a fost cazul, este foarte silentios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de solutii, baieti.

O sa incerc sa le prind conform pozelor atasate de voi.

Inteleg ca cele din interior ( imagine 1) se regasesc mai jos de torpedou, in peretele lateral - dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost discutata aceasta problema. Imaginea 1, panou lateral stanga, tunel central.

Sunt TPi uri in acest sens.    TPI 2042131/3

image.thumb.png.471a1e2a31b2d10c9a9a0333cfd8c687.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aplicat colierul in seara asta peste cele 2 tevi din compartimentul motor. Nu l-am strans foarte tare. Maine ii fac testul sa vedem cum sta treaba. Daca mai face trec si la cele de interior.

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poti sa mai strangi putin si abia apoi sa treci si la cele de interior. Asa am facut si eu. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am observat nu cred ca mai este nevoie sa trec la interior ? . Este liniste acum deci cred ca s-a rezolvat. Multumim colegilor pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la mine s-a rezolvat fara sa mai trec la interior.

Multumim mult de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am sesizat o vibratie produsa de airbag si corpul volanului. Cand pun putina presiune pe airbag acea vibratie dispare. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, la mine vibreaza plasticul din cotiera ( partea inferioara a capacului, unde sta cotul rezemat ), daca accelerez puternic se aude 1 sec apoi dispare.

Daca am capacul cotierei ridicat nu se mai aude. 

Stie cineva cum se da jos acel plastic? Ma gandesc sa pun banda dublu adeziva. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am o problema și anume la plecarea după loc se aude un zăngănit, apoi în turații zăngănitul se accentuează,  când nu accelerez  nu se mai aude nimic,  în marșarier nu face deloc, țin sa precizez ca am demontat jumătate de bord, am izolat conductele de la climatizare, am strâns cu un colier și conductele de la motor conform instrucțiunilor de pe forum și tot degeaba,  mai aveți cumva și alte soluții ??Vă multumesc...

Dețin un Passat B8 2.0 190cp din 2016 luna a șasea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o problemă rezolvată ... zgomotul nu a fost o tevile de răcire din interior și nici în exterior ... zgomotul a fost de motor, s-au slăbit șuruburile modulului Adblue și zăngănea de caroseria mașinii, acest modul se găsește sub vasul lichidului de frână .... nota 10 a celor de la service (Câmpina, localitatea Brebu Prahova) ... costă 50lei .. Valabil celebrul cu AdBblue ...

Modificat de panca.mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 3/15/2020 at 6:21 PM, BTeo said:

La mine s-a rezolvat prin prinderea tevilor de climatizare in spate la motor.

Atasez poze din TSB VW precum si cum am rezolvat.

1.thumb.png.7087be05b230dc80df83eef28a24bfa0.png2.thumb.png.089581d38c1b9f6b63f8a3200ec16a88.png3.thumb.png.45269f1b2c8e0b27766d4cd921516b5c.png

20190826_110343.thumb.jpg.19817e573a08b4def09aba78b1a19398.jpg 20190826_110347.thumb.jpg.40ef5553bfed075bda2f1b64586ad7cf.jpg 20190826_110350.thumb.jpg.6732e0a0cf386faeef5ab390422b39bf.jpg

La mn nu s a rezolvat cu asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scăpat și eu de acel zdrăngănit de plastic la accelerare prin legarea celor două conducte din spatele motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am reusit sa izolez vibratia la acceleratii intre 3000 si 3100 rpm (orice treapta de viteze). dupa investigatiile de azi mi-au spus ca ar fi de la tevile de climatizare, dar solutia ar fi sa-mi demonteze tot bordul, actiune pe care am refuzat-o momentan oricat a insistat consilierul (fara rezolvare nu e platit de VW).

o sa incerc solutiile prezentate aici, desi in prima faza n-am reusit sa identific conductele din pozele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in spatele motorului,eu le-am legat împreună cu un colet de plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/16/2020 at 3:04 PM, theo said:

Eu la cel din 2015, am rezolvat si prin distantarea tevilor din interior.

Am pus si un buret intre ele. Adica si foto 1

image.png.f3c75a918f5285371011a63bcbf9a42d.png

 

La cel din 2016, nu a fost cazul, este foarte silentios.

Cine stie unde sunt pozitionate tevile din imagine? Cum ajung la ele?

Pe cele din spatele motorului le-am identificat, incerc sa le fixez in weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E consola pe care e schimbatorul de viteze.

Se demonteaza dinspre partea soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
alexandru.passat16

Buna seara, detin si eu un Passat B8 2016, 2.0 150HP. 

Problema sta in felul urmator, in momentul in care merg pe un drum in care soseaua nu este neteda, sau cand merg la turatii mici, undeva la 1200-1300 (undeva pe acolo), emblema din volan parca face un zgomot ca si cum ar fi partial desprinsa, un zgomot mai mult sau mai putin metalic sa ii zic. 

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vibratia din bord/motor. Am miscat de tevile din poze dar par destul de solide si nu s ar lovi de ceva incat sa faca zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba misti, cu mana nu e la fel ca in exploatare.. pune colierul si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 29.04.2020 at 19:49, Alex87. a scris:

Salutare,

Am sesizat o vibratie produsa de airbag si corpul volanului. Cand pun putina presiune pe airbag acea vibratie dispare. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Salut. Am și eu aceiași problema, ai rezolvat cumva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!