Jump to content

Probleme tehnice specifice Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Asta este explicatia lor si avand in vedere ca diferentele constructive sunt minime intre motorul tau si cel de pe generatia trecuta asta banuiesc ca e problema si la tine;

1_1.thumb.PNG.163f93b053d8b44f7e5610484910d4c4.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Textul in lb. engleza spune ca la fabricatie a existat o abatere la parametrii filetului din flansa arborelui cotit. Figura 2, care este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Figura 2 este o poza cu partea incercuita plina cu ulei. Nu este relevanta in cazul de fata si de asta nu am pus-o. Nu a fost remediat nimic, problema inca este prezenta pe toate motorizarile, in anumite situatii, solutia este mai multa pasta autoblocanta pe filetul surubului si acesta sa fie introdus folosind o viteza de rotatie cat mai mica.

 

Daca cei din service vor sa vada unde este problema pot da electromotorul jos, baga o camera video si se uita pe unde pierde ulei : flansa sau garnitura. Nu trebuie data jos cutia pentru inspectie.

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/23/2021 at 5:01 PM, tbege said:

cand am conectat telefonul la infotainment, mi-a aparut din start optiunea de Android Auto wireless, confirm, cu varianta asta merge, dar...

  • obviously, nu mai am acces la net, din moment ce m-am conectat la WiFi-ul masinii

 

A face hotspot cu telefonul, pentru a fi active si datele mobile si WiFi, nu stiu daca ajuta.

Masina are deja acces la internet prin eSim-ul incorporat dar se pare ca nu vrea sa-l ruteze in reteaua WiFi.

Din cate stiu eu masina poate oferi internet prin hotspot-ul ei, insa probabil ca trebui ca eSim-ul masini sa fie legat de un abonament de date personal. Trebuie intrebat la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Între timp a rezolvat și netul. Trebuia dezactivat conexiunea eSIM din mașină, că așa telefonul nu consideră că aș avea acces la net, ciudat.. Când mă conectez, telefonul mă întreabă dacă vreau conexiunea la WiFi că nu are conexiune la net, dau cancel și nu mai am treabă după. E boierie cu AA wireless sincer. 

În orice caz, merge acuma, mucho love. 😁

 

Hotspot oricum nu e ok, că nu știe să stea pe WiFi și să și devină router telefonul. 

 

Cât despre Cubic Telecom, le-am scris mail, mi-au răspuns că momentan serviciul de date mobile nu este disponibil în România, doar ca și "turist". Poți activa cont doar în anumite țări momentan, dar trebuie documente justificative pentru rezidență... După aia dacă vii în România, merge, asta înseamnă partea cu "turist"... 

 

Dacă s-a mai scris, aia e, mai repet o dată precondițiile pentru AA wireless:

1. eSIM data connection disabled

2. WiFi enabled

3. WiFi as hotspot enabled

4. Software 1806+ (nu sunt 100% sigur de asta, dar cred că în orice caz 1800+)

5. Device part number mai nou de "F" (iarăși, cred) 

Modificat de tbege
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge și la mine Android auto wireless, cu versiunea 1788 și device part E (detalii mai sus), însă după 15-20 de minute începe să sacadeze muzica de pe telefon. Din cauza asta nu-l folosesc decât foarte rar. La AA prin cablu nu există problema asta. Muzica prin bluetooth normal funcționează fără probleme. Și telefonul își folosește internetul lui, nu preia net de la conexiunea mașinii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva Android Auto patchuit? Eram curios daca ruleaza youtube fluent prin wireless cu aplicatii gen Fermata Auto / Car Stream?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabip pare a fi exact ce se intampla acum la mine. multumesc pt infos - extrem de utile.

@BFlamer si la mine facea sacadari audio si pe wireless si pe fir si am dezactivat sincronizarea de contacte din setarile bluetooth din telefon.

@yang de asta sunt si eu interesat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, BFlamer said:

Merge și la mine Android auto wireless, cu versiunea 1788 și device part E (detalii mai sus), însă după 15-20 de minute începe să sacadeze muzica de pe telefon. Din cauza asta nu-l folosesc decât foarte rar. La AA prin cablu nu există problema asta. Muzica prin bluetooth normal funcționează fără probleme. Și telefonul își folosește internetul lui, nu preia net de la conexiunea mașinii.

 

La mine e stabilă conexiunea, nu sacadează absolut nimic, am încercat și Waze și Spotify și apeluri, Maps... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, tbege said:

 

Cât despre Cubic Telecom, le-am scris mail, mi-au răspuns că momentan serviciul de date mobile nu este disponibil în România, doar ca și "turist". Poți activa cont doar în anumite țări momentan, dar trebuie documente justificative pentru rezidență... După aia dacă vii în România, merge, asta înseamnă partea cu "turist"... 

 

 

Thank you for contacting Cubic Telecom Data Plan Service Customer Support.

At this point in time Romania cannot be chosen as a country for registration even though the service can be used in the country. 

What we advise is to choose a different country for the registration. For example, the UK, Sweden, Finland, Denmark etc. 
Please note that the data will still work even though the registration is in a different country. For some countries you might be required to validate your ID. 
If required, you need to submit pictures of the front and back of your ID which are clear, not cropped and the edges of the document are all visible. 
The file must be either .JPG or .JPEG

If your ID is verified successfully you will receive an activation email.
If the ID is rejected we can manually verify your account - this can be done by you sending us the images of the ID directly, along with the VIN of your vehicle, so that we can find it in our system. Once we receive the images the issue will be forwarded to our technical department and your account will be verified and activated.

Please let us know if you require any additional assistance or if you have any further questions.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Dar eu unul nu am documente de rezidență în alte țări... 

Anyhow, am scris că merge acuma și fără Cubic, nu este problemă. 😊

 

Asta am primit eu:

"Unfortunately the service is not available for purchase in Romania, it is only enabled for touristic roaming. If you have a residency address in another country that is listed on our website (Germany, UK, Denmark, the Netherlands, France, Italy, Spain, Sweden, The Czech Republic, Bulgaria, Portugal, Croatia, Poland, Hungary) you may select them and register there.
Keep in mind that when registering, some countries require verification of your ID. If you do not have legal documents for residency in those countries you will not be able to register there. If you do have such documents - you need to submit pictures of the front and back of your ID which are clear, not cropped and the edges of the document are all visible."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred AA wireless ca are legatura neaparat cu versiunea dar probabil ca actualizarea la 1806 aduce si AA wireless.

Un coleg de la noi are masina luata de pe stoc model 2021 produsa parca in martie, daca nu ma insel, dar are versiunea 1315 cu device part cu A la capat. Un Ambition. Dar merge AA wireless.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca este ciudat versiunea 1315 pentru o masina produsa in 2021. Am pus si poza.

Atunci cand a venit masina nu mi-a venit sa cred si am verificat si o litera din VIN, dar acuma nu mai stiu care este, si corecpunde cu model 2021 asa cum apare si undeva prin acte cand este produsa.

Si AA wireless functioneaza, asa cum am mai spus.

20210712_120941.jpg

Modificat de Cristian.P
o mica adaugare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, tbege said:

Exact. Dar eu unul nu am documente de rezidență în alte țări... 

Anyhow, am scris că merge acuma și fără Cubic, nu este problemă. 😊

 

Asta am primit eu:

"Unfortunately the service is not available for purchase in Romania, it is only enabled for touristic roaming. If you have a residency address in another country that is listed on our website (Germany, UK, Denmark, the Netherlands, France, Italy, Spain, Sweden, The Czech Republic, Bulgaria, Portugal, Croatia, Poland, Hungary) you may select them and register there.
Keep in mind that when registering, some countries require verification of your ID. If you do not have legal documents for residency in those countries you will not be able to register there. If you do have such documents - you need to submit pictures of the front and back of your ID which are clear, not cropped and the edges of the document are all visible."

Tocmai asta spuneam, ca m-au invitat frumos sa pun buletinul meu si sa aleg alta tara, si ca daca nu merge valideaza ei. Asa am si facut, pentru grecia am luat net in masina, a mers ok. 

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, eu am inteles de acolo ca le pare rau dar nu se poate momentan decat in tarile respective... :P

In orice caz, mersi, bine de stiut daca merg undeva, dar din moment ce am vreo 5 GB de net in roaming in UE, probabil nu o sa am nevoie foarte curand, doar daca merg in ceva tara non-UE unde este disponibil. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge! Eu am pus la tara Austria si in rest adresa din Bucuresti.Am pus poza CI si au activat serviciul imediat.Merge si la noi in Roaming.

24/09/20212:14 PM0.20 MB

24/09/20211:02 AM0.10 MB

23/09/20216:39 PM0.12 MB

23/09/20212:22 PM6.93 MB

23/09/20211:32 AM0.78 MB

22/09/20217:16 PM3.47 MB

22/09/20211:40 AM7.13 MB

21/09/20212:23 PM16.38 MB

21/09/20211:52 AM53.24 MB

20/09/20211:47 PM9.03 MB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Vin si eu cu o intrebare: la infotainment mie imi apare la notificari cand e versiune noua de software si mi-a facut update-ul in mers. E cumva datorita faptului ca e Bolero si Skoda connect sau e ceva diferit de ce s-a mentionat mai sus cu mers la reprezentanta si stat cu orele? Scuze daca am omis cumva raspunsul la intrebare prin discutii.

Ca probleme nu am observat nimic, fara blocat sau ceva, folosesc tot timpul aceeasi cheie si sunt configurat ca utilizator principal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

De astăzi am întrat și rândul lumii cu AA, varianta wireless funcțională, am primit faimosul update.Telefonul fiind conectat wireless,  apare  wireles barat  ca nu are conexiune dar totuși telefonul funcționează pe date mobile. Și cum în viața nimic nu vine gratuit,  am primit ' bonus" o unitate OPU (controlează senzori de parcare și frânare de urgență) ce trebuie înlocuită.

PS. Când am ajuns la service aceștia m au informat ca masina are o acțiune pe calculatorul airbag-urilor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continuare  la postul anterior:

 

Acum pe head up display am și virajele următoare ale Waze. În schimb încărcarea pe cablu nu mai face fata consumului,  practic telefonul consuma mai mult decât încarcă masina.

Totodată după o ora de funcționare,  a închis muzica pe AA sa se audă sacadat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/30/2021 at 4:09 PM, eugen91 said:

Salut,

 

Vin si eu cu o intrebare: la infotainment mie imi apare la notificari cand e versiune noua de software si mi-a facut update-ul in mers. E cumva datorita faptului ca e Bolero si Skoda connect sau e ceva diferit de ce s-a mentionat mai sus cu mers la reprezentanta si stat cu orele? Scuze daca am omis cumva raspunsul la intrebare prin discutii.

Ca probleme nu am observat nimic, fara blocat sau ceva, folosesc tot timpul aceeasi cheie si sunt configurat ca utilizator principal.

Update-urile "mari" nu o să vină OTA (over the air), pentru alea momentan trebuie o vizită și planificare la service. Ce ai primit tu probabil a fost vreun patch minor, părerea mea. Nu știu de Bolero, dar în cazul meu a durat câteva ore pentru că varianta ce aveam era deja destul de veche, a durat până s-a instalat noul firmware. 

 

Ciudat asta cu încărcarea, la mine chiar și cu wireless AA și nepunând telefonul pe charger în mașină rezistă super bine, de cablul să nici nu zic.. Ajung cu 100% dacă merg cu AA wired. Cred că ai tu ceva apps care îți mănâncă din baterie, verifică în telefon la consumatori.. 

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tbege mersi frumos pentru raspuns. Sincer sa fiu daca nu am bug`uri sau erori nu o sa ma rog de ei sa updateze sa se mai strice cine stie ce :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/30/2021 at 8:10 PM, bogdan2 said:

Și cum în viața nimic nu vine gratuit,  am primit ' bonus" o unitate OPU (controlează senzori de parcare și frânare de urgență) ce trebuie înlocuită.

 

unitatea se numeste OCU, se ocupa cu apelul de urgenta localizat, nu are treaba cu alti senzori si nici cu franarea de urgenta. 

In caz de accident, unitatea OCU suna automat la 112 si trimite toate informatiile necesare pentru interventia autoritatilor : locatie GPS, numar de scaune ocupate, numar de centuri cuplate, numar de airbaguri declansate, viteza in momentul accidentului, etc.

Acelasi lucru il face si apasarea butonului SOS din plafoniera.  

Mai este si butonul de apel catre service, tot prin OCU .....

Tot OCU este responsabil pentru conectivitatea la serviciile GSM, pentru conexiunea Skoda Connect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mulțumesc pentru clarificare.  Se explica de ce nu funcționează Skoda Connect 😇

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca e de la OCU. DAca ledul de la butonul de SOS este verde, OCU este functional. 

Connect e cam instabila, de cele mai multe ori problema e la serverele fabricii.

rechemarea pe OCU e de natura preventiva. Nu toate sunt defecte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În 99,9% din timpul de funcționare al mașinii, SOS a fost funcțional.  La ridicarea mașinii după faimosul upgrade al AA, masina a avea eroarea pe senzorii de parcare și de aici am înțeles ca ar fi vorba de OPU. Oricum saptamana viitoare sunt programat la înlocuire și aflu mai exact despre ce este vorba 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!