Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

 

De pe site:

 

"Oferta se referă la modelul Škoda Octavia Selection 1.5 TSI 115 CP, cutie manuală, 6 trepte. Prețul final de vânzare este 17.942 € cu TVA (89.710 Lei), include prima de casare REMAT și EcoBonus în valoare de ~2600 €, echivalent pentru casarea a două autovechiule uzate mai vechi de 15 ani sau care au normă de poluare nu mai mare de Euro 3, discount în valoare de 3.050 € și Bonus PFG în valoare de 1428 €, în conformitate cu condițiile campaniei Porsche Finance Group Romania. Prezenta ofertă este cu titlu informativ, iar informațiile oferite referitoare la prețuri, dotări standard și opționale corespund momentului actual."

 

Adica:

 

image.png.53a61076aacce4155341fb91772cef0f.png

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da, in anunțuri e pretul scăzut,  varianta de baza e 25 000 euro, ei pun in afișe 22k euro sau 18000 dupa ce scad rabla 2600 euro si porsche finance 1500 euro.

 

Eu vorbesc de pret de lista 27k euro configurația de mai sus, din care se scad 3k euro + 2600 euro rablele + reducere dealer.

Modificat de Crs.Vag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel*77

Nu scade 2600 € rabla că nu e așa. 

Dacă nu ai tu acele rable, fizic, adică dacă nu sunt ale tale să le duci tu la REMAT pentru tichete, reducerea o să fie de DOAR 1000 € pentru că tichetele LE CUMPERI și, anul trecut în septembrie, eu am dat 8.000 (opt mii) lei pe ele, și din euforia reducerii de 2600 € m-am trezit brusc la realitatea de 1000 € reducere. Decât nimic, e bună și ea, dar 1000 nu e 2600.

Deci mare atenție.

Dacă ruda nu poate da mai mult de 20.000 pe mașină înseamnă că nu și-o permite și ar trebui să se uite la altceva.

Pe lângă achiziție se mai adaugă RCA și eventual CASCO pe care ar fi ideal să-l aibă dat fiind faptul că dacă face vreun pocinog, o să plângă lângă ea având im vedere bugetul.

Plus reviziile periodice...

În 2016 am dat eu pe O3 1.4 tsu, syle, cu ceva optiuni, 18.800 €, redus de la 22.000, iar de atunci mașinile s-au scumpit mult.

Altă marcă a încercat?

 

Porsche finance?

Să stea cuminte. Sunt bani dați cu dobândă. Nu e un favor.

Modificat de Gabriel*77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Adi_vw said:

Teoria suna bine, dar m-as mira sa iasa asa bine la pret, chiar si cu bonusul de 3000eur.
Sa ne zici ce oferte primesti.

P.S. Merita drive mode selection pt 100eur.

Dotare obligatorie, mai ales pe o cutie manuala. Eu o tin doar pe Sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar am spus ce oferte au. 

 

Masina va fi luata cu banii jos, dar nu are rost sa dea mai mult de 20-22k euro pe masina. 

 

Stiu si de alte cheltuieli, si le asuma, rca, casco etc.

 

Rablele le au, deci nu e problema.

 

Alta marca ce sa respecte condiții de spatiu, dotări și la banii ăștia nu este. Si nouă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 minutes ago, Crs.Vag said:

 

Alta marca ce sa respecte condiții de spatiu, dotări și la banii ăștia nu este. Si nouă. 

 

Și eu am ajuns la aceeași concluzie acum patru ani juma'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel*77

Dacă mașina este 27.000 preț de listă, e achitată cu 22.000 plus câteva opționale, iar proprietarii nu sunt prea pretențioși, e bine (eu aș fi optat pentru 150 cp, însă preferințele nu le comentez) și fiecare își configurează după nevoi, buget, gusturi. Să fie totuși atenți că socoteala din târg nu se potrivește niciodată cu cea de acasă.

Sunt curios ce termen de livrare vor primi.

Succes!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 380 euro

 

 

Redusa la 23600 euro. Avia pantelimon. 3000 euro reducerea de acum + 780 euro dealer. Covorase cauciuc, numere rosii, protecție portbagaj din partea dealer.

 

Rabla, daca e sa fie, e 2900 euro. Se scade din aia 23 600 euro.

 

Se gândesc,  mai dau un mail si vad după. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Crs.Vag mergi cu oferta asta la PBV1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel*77

Numerele roșii ți le dau ei oricum (trebuie să pleci cu ea de acolo și nu știu ce mari costuri ar fi) iar covorașele de cauciuc le poți cumpăra tu separat, nu e un favor de care să profiți. Astea nu sunt opțiuni.

Ce înseamnă protecție portbagaj?

Rabla începe în septembrie și ei, din ce știu de la cineva de acolo, dacă aplici pentru ea, sunt obligați să îți livreze mașina în 120 de zile. Dacă termenul de livrare se prelungește, nu mai beneficiezi de rabla.

 

@tetea Între Avia și Brady, cerere de ofertă, a fost de 100 € mai puțin la Brady în cazul meu.

Am dubii că reducerea unui anume dealer ar fi substanțială încât să te determine să faci diferența. 

Dar... merită încercat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel*77 la PBV1 ai incercat? @tetea așteaptă un Superb L&K 2.0 TSI "cutotcevreipeea" ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel,  pai ce ai obținut sau ce ai cere tu "din partea dealerului"?

 

Protecția portbagaj e chestia aia textila pe o parte, cauciucata pe cealaltă parte, ce zace in portbagaj, pe podea. E doar 98 euro parca...covorasele tot pe acolo, nu mai tin minte exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel*77

Păi, nu știu, depinde ce vrei să obții. Un anumit pachet de accesorii sau o rducere ceva mai substanțială, dar covorașele și numerele roșii nu sunt opționale. Opționale sunt farurile full led, portbagaj electric, climă in trei zone etc, ceva substanțial, dar nu știu dacă se mai fac reduceri la anumite pachete, sau "cadouri" aceste pachete.

 

Eu vorbesc având în vedere că sunt la a 3 a Octavia comandată. 2016, 2023, 2024 

 

Spre exemplu în 2016 când am comandat O3 Style mi-au dat pachetul bixenon bonus, fără a-l plăti.

Nu mai știu ce clever pack era atunci.

 

În 2023 nu m-au mai preafericit cu nimic în afară de acea reducere de dealer de 1000 €.

 

Posibil că anumite "cadouri" să le primești la o mașină superaccesorizată, însă e doar părea mea.

 

Cu siguranță vei găsi soluția și varianta optimă pentru cei despre care spui că vor să cumpere mașina. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2016 sunt vremuri faine...pana in 2020 asa,  apoi nu au mai acordat mari chestii ca discount...valabil pt toti dealerii. Iar prețurile nu mai sunt ce au fost,  s-au dus mult in sus. Țelul e minim 1k euro discount de la dealer + accesorii de bază. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBV face cele mai mari reduceri dintre toti dealerii, si nu doar la Skoda, ci si la Audi si Seat. Asa cum au spus si colegii mai sus, nu ar fi rau sa mergeti cu oferta de la Avia la un dealer PBV, sigur va face una mai buna. Mie Avia si PBN mi-au facut cele mai slabe oferte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, Crs.Vag said:

27 380 euro Redusa la 23600 euro

20700 eur cu tot cu rabla e foarte bine.
Sa nu uite de optionalele ieftine care ulterior sunt foarte greu de adaugat, gen DMS, ACC, geamuri duble pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzi, ce inseamna DMS? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa...da, trebuie pus clar. La fel si stergatorul de luneta (chit ca nu arata  bine). ACC nu mi se pare un must have, este foarte bun si tempomatul traditional (care vine standard). De geamurile duble nu stiu ce sa zic, e posibil sa fie utile, mai ales ca Octavia nu e cea mai bine antifonata masina din lume.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vizitator daca ai camera de mers inapoi (e must-have) ștergătorul e redundant. Bine, nu stiu daca in 20 de ani am facut mai mult de 3 parcari cu spatele uitandu-ma prin luneta - ca de cele mai multe ori.... nu aveam ;)) 

ACC-ul este cea mai tare invenție ever. Recomand cu caldura... pana si in oras. 

Conduc alternativ masina cu ACC si doar cu tempomat si... ma simt gol. 

TJA-ul e util dar doar pe DSG.

Asistenta pentru unghi mort nu e musthave darrr, m-a scapat de cateva luni prin tribunale ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DMS asta e subiectiv, pana la urma. Faci DMS din cutie, viteza inferioara si aia e. Se poate trai si fara, la fel si fara ACC. Toate astea urca pretul, care si asa e maricel, mai ales si daca nu beneficiaza de rabla (ca nu iti garanteaza nimeni ca e atat de rapid incat sa iti introduca datele in sistem). E bine insonorizata, deci geamuri duble nu are rost. Stergator nu are rost, e inestetic si, cum eu nu am pe Octavia mea (nici nu am vrut sa aiba, iar daca avea -avand in vedere ca am luat sh-, ma gandeam daca sa o iau sau nu), nu i-am simtit absolut deloc lipsa in 5 ani.  Luneta e curata, se vede bine cand ploua sau cand e murdara, nimic deranjant. Sunt oglinzile laterale, e camera pt mers cu spatele, deci nu isi are rostul acel stergator...

 

acc ala face treaba buna, parerea mea, cu cutie automata.

Modificat de Crs.Vag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DMS nu e subiectiv deloc. Modifica raspunsul acceleratiei, ea fiind setata standard, atunci cand nu ai DMS, spre confort/consum deci niveleaza varfurile si intarzie raspunsul astfel incat sa ai un mers lin cu un consum optim. In sport motorul se tureaza o data cu pedala de acceleratie, nu dupa 0.5s (timp dat exemplu, nu stiu cat e intarzierea).
E una dintre optiunile cele mai ieftine, dar cel mai greu de adaugat ulterior.

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel*77

Când îți configurezi o mașină și ești condiționat de buget, ori ți se pare prea scumpă și nu vrei să dai pe ea decât o anumită sumă, opționalele nu reprezintă o prioritate, sau dacă sunt, evident că sunt foarte puține.

Octavia standard este destul de dotată și o poți folosi și stock destul de bine, doar că, na, fiecare cu gusturile lui.

Eu am învață din "greșelile" anterioare vizavi de anumite opționale pe care nu le-am pus pe fosta și actuala, dar le-am pus pe viitoarea pentru că unora le-am simțit lipsa deși m-am incăpățât să nu le pun că "nu am nevoie", iar unele m-ar fi ajutat în anumite situații.

Plus că mă gândesc și la revânzarea acesteia. 

Prezența anumitor opționale pot ridica prețul sau o pot vinde mai repede în cazul în care vrei să o vinzi.

Să fiu sincer nici mie nu mi se pare ștergătorul de lunetă ceva indispensabil (poate el e bun, nu zic nu, dar strică aspectul mașinii în opinia mea) și din acest motiv nici eu nu l-am bifat.

Restul accesoriilor sunt opționale, ca să zic așa, și fiecare le configurează după cum crede de cuviință, însă, o altă părere, este bine dacă tot faci pasul să-l gândești bine că nu cumperi în fiecare an o mașină și măcar să fie ce trebuie.

Unele opționale nu le poți pune ulterior sau dacă da, nu sunt ca cele puse de fabrică de la început niciodată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu: selectarea modului de conducere este o optiune utila, creste placerea condusului, reduce lag-ul la acceleratie pe modul sport. Daca tu intentionezi sa iei motor de 115 CP, nu vei mai simti atat de mult lag-ul la acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PB Vest 1 ofera 1237 euro discount...practic acopera pachetul care include lumini ambientale, lumini la picioare,  alt textil cu piele pe laterale si dms ala, pe care il vor adauga😀 si oglinda sofer antiorbire, ca, daca vrei pachetul de 366 euro cu piele, textil, ambientale si ce mai e pe acolo, esti condiționat sa iei pachetul oglinzi antiorbire sofer, 136 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!