Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

On 5/16/2024 at 10:03 AM, zidanne said:

@dercos remember 1.6TDI? CAYB CAYC CAY;)

DA, aceleasi piese, aceleasi interne, aceeasi turbina si puteri diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel*77

Da, am făcut. Nu m-a dat pe spate, dar e interesantă. Mi-a plăcut, nu pot zice că nu.

Da, mare parte va fi folosită în oraș, dar are garanție totuși, patru ani, și cam atât aș vrea să o țin.

 

Eu sunt fan manuală, după cum am mai spus, dar dacă manuala asta nu e ce trebuie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gabriel*77 daca nu te interesează postgaranția si esti dispus ca platesti 8000€ in plus pentru modelul nou... deja stii răspunsul ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In loc de 8.000eur platesti 500 la un tuner si o sa ai 300nm sau mai mult plus efectul de cangur reparat si raspunsul pedalei de acceleratie nu se compara cu cel nemodificat. Restul banilor ii tii daca crapa motorul si trebuie reparat, dar n-am auzit sa fie cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel*77

Ținând cont că mașina are 8 luni, nu cred că se pretează umblarea-n soft la cineva neautorizat să o facă. 

Aș pierde garanția și nu asta vreau.

Eram doar curios cum se mișcă DSG-ul pentru că iau serios în calcul achiziția de FL cu DSG. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un nonsens sa intrebi persoane necunoscute daca orice, Merita .

Fiecare are calculele proprii, pentru unii 8k sunt bani de seminte, pentru altii sa schimbi NFL cu FL e o tampenie pentru ca tot o tigaie este etc.

Atat ai frecat si ai invartit la configurari pentru ca voiai manuela si acum esti nemultumit...iti recomand pe viitor un test drive prelungit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era sa fii multumit. Poti ajunge acolo cu 500 eur si riscul de a se defecta ceva si sa repari pe cheltuiala proprie cu restul de 7500eur  sau poti sa-i dai toti odata pe 1.5tsi dsg FL.
Riscul ca ceva sa se intample la motor in garantie dupa primii 15000-20000km cred ca e foarte mic, asa ca acea garantie de care zici e doar pentru a fii tu linistit.

Vezi daca gasesti un 1.5tsi stage 1 sa dai o tura. S-ar putea sa te convinga :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vizitator

@Gabriel*77:  Eu nu as face pasul ca sa schimb o Octavie cu alta Octavie, chit ca cea noua vine cu cutie automata. Cutia DQ200 de pe motoarele 1.5 TSI nu este cea mai potrivita pentru traficul in oras, poate ceda la frecarea in oras si cuplul maxim la care rezista este de 250 Nm (adica exact cat are motorul tau). Daca as fi in locul tau, m-as uita la Audi A4 TFSI 150 CP cu cutie automata. Este alta cutie automata, mai buna decat DQ200, si mult mai confortabil si placut la condus decat Octavia 4. Un A4 in varianta Base cu dotari decente ajunge la 39000 euro, dar reducerile sunt mari acum . Eu am obtinut preturi de 33 000 euro la negocieri ptr aceata masina, parerea mea e ca merita. 

Daca vrei neaparat sa ramai la Skoda Octavia si nu te intereseaza alta marca, atunci mai bine o tii pe cea de acum, parerea mea este ca nu merita sa dai banii in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bune sfaturile, dar va rog sa nu transformati acest topic intr-un versus.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vizitator

@Gabriel*77: daca esti interesat de sfatul meu cu Audi A4, poti sa imi scrii pe PM. Daca nu, succes in continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Păreri motorizare Octavia 4FL 2024 1.5 TSI 116HP mHEV DSG?

Modificat de Bebeee
Nu trebuie deschis un topic nou pt o intrebare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

ai mers la Test drive cu ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am făcut test drive, nu a apărut inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!