Jump to content

Servicii și costuri de incarcare


avpascal
 Share

Postare recomandată

citim acelasi articol???

"Printre măsurile adoptate de autorități se numără și obligarea tuturor benzinăriilor să instaleze stații de încărcare pentru mașinile electrice. În prezent, în Germania există 14.118 benzinării, potrivit datelor oficiale raportate de ADAC."

https://www.automarket.ro/stiri/germania-obliga-toate-benzinariile-sa-instaleze-statii-pentru-incarcarea-98385.html

eu vad ca scrie clar de obligatie. si da, statul te poate obliga ca privat sa faci multe lucruri. daca considera ca trebuie niste masuri pentru sustinerea unei categorii sociale, statul are multe parghii sa te determine sa faci cum vrea el. si cum adica nu te poate obliga legal? ca ilegal CU SIGURANTA nu te poate obliga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, mandelu said:

citim acelasi articol???

 

daca citim stirea din surse slabe, atunci da, NU citim acelasi articol.

Hai sa cautam stirea oficiala.

Dar legea este clara. Pe tine daca ai magazin, te poate statu' obliga sa vinzi pufuleti? in conditiile in care nici fabrica de pufuleti (curent), nici transportul lor, nu sunt de stat. 

https://electrek.co/2020/06/04/germany-requires-all-gas-stations-to-provide-ev-charging/

"REQUIRES" =/= obliga.

"REQUIRES" === solicita.

Da-mi te rog o metoda prin care STATUL te obliga LEGAL (adica cu parghii legale, directe, nu indirecte, cum sunt la noi X controale pe zi, pana cedezi si faci ce vor ei, doar ca sa scapi de alte masuri ..stupide) sa vinzi ceva in compania ta, privata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte discutabil. requires in actele legale are si inteles de obligatie. la mine in institutie cand se da un act scris in engleza si apare asa ceva, nu iti solicita cu titlul de "daca vrei" iti solicita cu titlul de "ori faci asa, ori suporti rigorile legii". dar de cand nemtii dau comunicate in limba engleza???? (ca tot vorbim de sursa stirii).

iar in privinta metodei: foarte simplu - maine statul roman declara ca e obligatorie masca si ca pentru a nu avea omul scuze ca nu a avut de unde lua, toate magazinele de tipul X, Y, Z etc sunt obligate sa puna contra cost asa ceva la dispozitie. simplu. si nici macar nu e prima oara sau primul domeniu in care s-a facut. e suficient ca in cazul de fata statul german sa considere o prioritate pt bunastarea cetatenilor (respectiv ca o electrica nu polueaza) masinile electrice si ii poate obliga. dar de asta ma si intrebam daca le si ramburseaza din cost ceva. in fine, discutam discutii, personal nu vad deloc ca nu e obligatie si nu are sens sa o tot lungim.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ii obliga prin ceva gen codurile CAEN la noi, si sa adauge un paragraf unde cu titlu obligatoriu daca comercializeaza cmbustibili lichizi/gazosi cu amanuntul sa fie si o priza de incarcare masini electrice. Poate pun si ceva cu numarul prizelor per numar de pompe din statie. Vrei sa continui,bine, nu, iti da amenda pana inchizi sau te conformezi. Parerea mea ca altfel nu au sa faca. Si cum totul se face de frica amenzilor, au sa implementeze pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin afara tarii ati folosit plugshare? de exemplu, bulgaria. Sunt sisteme de plata/acces diferite? vad si multe private.

iar la ruse in centru vazusem o statie dar pe plug share nu apare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folost cineva, persoana fizica, vreo statie enel x?

Merge aplicatia Juice Pass?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ro861 Am folosit eu acum câteva zile la un Mega. A mers ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tot pe aceeasi tema, tocmai ce am primit pe mail:

 

"...

Bun găsit,

Perioada pe care o traversăm este o provocare pentru noi toți, însă suntem încrezători că fiecare astfel de moment vine și cu oportunități. Pentru noi, ultimele luni au fost dinamice, am mărit rețeaua de stații de încărcare a mașinilor electrice și ți-am pus la dispoziție încărcări gratuite, pentru ca tu să poți călători în siguranță.

Continuăm să îți oferim servicii de încărcare a mașinii tale electrice, iar începând cu luna iulie 2020 am pregătit o serie de planuri tarifare care să răspundă cât mai bine nevoilor tale de mobilitate. Este un pas care ne permite să dezvoltăm cât mai bine rețeaua de stații, iar ție să beneficiezi de serviciile noastre la costurile potrivite.

Îți mulțumim că ești alături de noi și îți oferim un cod cupon de 30 kWh pe care să îl folosești pentru a reîncărca automobilul tău electric, dacă te abonezi în perioada 1 iulie – 1 august la unul dintre planurile tarifare Basic X sau Premium X. Consultă aici condițiile de utilizare ale cuponului.

Codul cupon poate fi utilizat la toate stațiile de încărcare Enel X disponibile în România, în aplicațiaJuicePass, și este valabil două luni de la primirea acestuia.

 

Planuri tarifare disponibile in aplicatia JuicePass

Plată/Consum Basic

Preț unitar de 1,29 RON (TVA inclus) pentru fiecare unitate de încărcare consumată (1 unitate de încărcare = 1 kWh), pentru încărcare semi-rapidă AC (curent alternativ)

Preț unitar de 1,79 RON (TVA inclus) pentru fiecare unitate de încărcare consumată (1 unitate de încărcare = 1 kWh), pentru încărcarea rapidă DC (curent continuu)

Poți consulta prețurile actualizate în aplicația mobilă Enel X JuicePass și pe site-ul enelx.ro

La finalul unei sesiuni de încărcare, vei primi o factură în format PDF la adresa de e-mail furnizată la crearea contului

Factura va fi disponibilă în aplicația mobilă JuicePass, în secțiunea „Contul meu”

 

Plată/consum Premium

Preț unitar de 1,29 RON (TVA inclus) pentru fiecare unitate de încărcare consumată (1 unitate de încărcare = 1 kWh), pentru încărcare semi-rapidă AC (curent alternativ)

Preț unitar de 1,79 RON (TVA inclus) pentru fiecare unitate de încărcare consumată (1 unitate de încărcare = 1 kWh), pentru încărcarea rapidă DC (curent continuu)

Serviciu de rezervare a unui punct de încărcare - 9 RON/lună, disponibil nelimitat pentru o lună de la data abonării la plan; se efectuează întotdeauna verificarea stațiilor de încărcare compatibile cu serviciul de rezervare în aplicație și de pe pagina web

Poți efectua rezervarea unui punct de încărcare de maximum 3 ori consecutiv fără a efectua o sesiune de încărcare, urmând ca la următoarea încercare serviciul să fie suspendat pentru 20 de minute

Planul tarifar este activat odată cu abonarea la serviciul de rezervare și este reînnoit în mod automat în fiecare lună, în aceeași zi

Factura este emisă și trimisă în momentul achiziționării opțiunii serviciului de rezervare

Poți consulta prețurile actualizate în aplicația mobilă Enel X JuicePass și pe site-ul enelx.ro

La finalul unei sesiuni de încărcare, vei primi o factură în format PDF la adresa de e-mail furnizată la crearea contului

Factura va fi disponibilă în aplicația mobilă JuicePass, în secțiunea „Contul meu”

 

Basic X

Taxă fixă de 75 RON/lună (TVA inclus) care include 60 unități de încărcare (1 unitate de încărcare = 1 kWh)

Dacă vei încărca mai mult de 60 de unități, pentru unitățile suplimentare se va aplica automat tariful din planul Plată/Consum Basic

Prețul unitar este 1,29 RON (TVA inclus) pentru încărcare semi-rapidă AC (curent alternativ) și 1,79 RON (TVA inclus) pentru încărcare rapidă DC (curent continuu)

Tariful lunar include acces nelimitat la serviciul de rezervare și acces fără costuri suplimentare la orice tip de conector

Planul tarifar este activat odată cu abonarea la serviciu și este reînnoit în mod automat în fiecare lună, în aceeași zi

Modificările planului și taxei lunare pot fi vizualizate în secțiunea specială dedicată din cadrul aplicației și pe site-ul enelx.ro

Factura este emisă și transmisă la data abonării la plan sau a reînnoirii acestuia. Factura include atât taxa lunară pentru perioada de referință, cât și costurile suplimentare generate de depășirea plafonului lunar (dacă este cazul) din luna anterioară reînnoirii. Factura se emite lunar, în aceeași zi în fiecare lună

Dacă vei trece de la planul lunar Basic X la Premium X, actualizarea acestuia va intra în vigoare la sfârșitul lunii incluse în planul tarifar lunar inițial

Dacă vei trece de la planul lunar Basic X la Basic sau Premium, noile opțiuni vor intra în vigoare la sfârșitul lunii incluse în planul tarifar lunar inițial

 

Premium X

Taxă fixă de 140 RON/lună (TVA inclus) care include 120 unități de încărcare (1 unitate de încărcare = 1 kWh)

Dacă vei încărca mai mult de 120 de unități, pentru unitățile suplimentare se va aplica automat planul Plată/Consum Basic

Prețul unitar este 1,29 RON (TVA inclus) pentru încărcare semi-rapidă AC (curent alternativ) și 1,79 RON (TVA inclus) pentru încărcare rapidă DC (curent continuu)

Tariful lunar include acces nelimitat la serviciul de rezervare și acces, fără costuri suplimentare, la orice tip de conector

Planul tarifar este activat odată cu abonarea la serviciu și este reînnoit în mod automat în fiecare lună, în aceeași zi

Modificările planului și taxei lunare pot fi vizualizate în secțiunea specială dedicată din cadrul aplicației și pe site-ul enelx.ro

Factura este emisă și transmisă la data abonării la plan sau a reînnoirii acestuia. Factura include atât taxa lunară pentru perioada de referință, cât și costurile suplimentare generate de depășirea plafonului lunar (dacă este cazul) din luna anterioară reînnoirii. Factura se emite lunar, în aceeași zi în fiecare lună

Dacă vei trece de la planul lunar Premium X la Basic X, actualizarea acestuia va intra în vigoare la sfârșitul lunii incluse în planul tarifar lunar inițial

Dacă vei trece de la planul lunar Premium X la Basic sau Premium, noile opțiuni vor intra în vigoare la sfârșitul lunii incluse în planul tarifar lunar inițial

Ne poți contacta pentru informații la +40(314) 032.231 de luni până duminică, între orele 08:00-24:00, sau ne poți scrie la enelxromania@enel.com..."

 

Stiu, e cam lung, dar e explicat pe indelete.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot sper ca va aparea o aplicatie cu acces si un portofel electronic care le va uni pe toate. pentru ca fiecare firma are putine statii comparative cu nevoia de mobilitate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar și PlugShare ar vrea să facă asta, dar va mai dura muuult până să se implementeze integrările necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, ro861 said:

Cred ca ceva in sensul asta e Plugsurfing

https://www.plugsurfing.com/home

 

in zona Ploiesti vad doar statia de la Renovatio/kaufland nu toate..deci nu e prea e de ajuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Au dat pagina jos ... :)

Eu m-am inscris in program, si dupa inscriere, cand scanez la kaufland codul QR (dupa cumparaturi de 100 ron), cupoanele sunt valabile pana pe 1.aug.2020 (anterior erau valabile pana in iunie.2021).

Modificat de Rhadoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel imi apar si mie cuponul valabil pana la data de 01.aug. In ce fel se modifica procedura de incarcare? Vad ca nu le merge pagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici gasiti regulamentul care era postat pana sa fie data pagina jos:

 

https://media.kaufland.com/images/PPIM/AP_MarketingDocument/rum/22/83/Asset_7022283.pdf

 

Pe scurt, nu mai e nevoie de mers la info clienti si sa va treaca pe tabel, dupa care sa scanati codul QR ... cupoanele se atribuie automat de kaufland in contul renovatio daca se indeplinesc conditiile de acolo ... teoretic ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costuri in DE

ed2q5olqyzb51.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si noi ne plangem de preturile de la noi :).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, Ionity este (deja) o mare teapa data Comisiei Europene care cofinanteaza proiectul, de producatori auto traditionalisti mana in mana cu firme petroliere care incearca (printre altele, mai mult sau mai putin subtil) sa compromita Green Deal....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca incepe si la noi sa se miste, deci va conta si asta cu 100kwh.

https://0-100.ro/2020/07/09/romania-continua-eforturile-pro-masini-electrice-mai-mult-ca-niciodata-in-pofida-pandemiei-prima-statie-de-150-kw-plus-noi-jucatori-puternici-in-piata/

iar dincolo, e si mai mult avans

https://buhnici.ro/230-de-lei-pentru-un-plin-la-tesla/

un Taycan în puțin peste 15 minute.

Dar, se pare ca fast charge-ul nu este indicat mereu, ci doar la nevoie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fast charge este indicat doar la drumuri lungi, da, și acolo chiar contează viteza de incarcare. La o stație de 100 kWh stai, teoretic, de 2 ori mai puțin la încărcat decât la una de 50 kWh; atâta timp cât și mașina poate duce 100 KW pentru ca este inutil sa pui o mașină care poate încarca cu 50 kW la o stație de 100 kWh. 

Asta o sa fie următorul hop de trecut, sa convingem oamenii cu mașini de 40-50 kWh sa nu ocupe inutil stațiile de 100-150 kWh. Dar măcar o sa scăpăm de tot ce înseamnă Tesla la stațiile de 50 kWh :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar trebui sa facem niste petitii la primarii si Ministerul Mediului pentru instalarea de statii ieftine, lente dar gratuite in orase, in parcari de bloc etc

In toate tarile exista asa ceva. Statiile private sint una, si dupa cum vedem au ajuns sa taxeze kW-ul la de 4 ori costul de achizitie, si sa faca o incarcare de electrica mai scumpa ca una de diesel/benzinara, iar cele instalate de primarii sint alta, si ar fi logic sa existe macar in parcarile de primarii, sint vestite deja cele cateva parcari executate in sectorul 4, Straulesti etc si se presupune ca vor mai exista parcari pt park&ride

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!