Jump to content

Tiguan AD1 FL 2020 - cum arata, ce e nou, cand apare


SORINHO
 Share

Postare recomandată

E cazul sa apara, pe configurator (atat ro cat si de) nu mai poate fi configurat Tiguan, doar Allspace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

morpheusmaster

A aparut :) Cu bune si cu mai putin bune (nu pot sa trec peste noul selector de viteze DSG si fake exhausts....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, la exterior desi nu sunt mari modificari, arata mai bine datorita noilor blocuri optice, insa la interior nu imi plac multe aspecte: designul glossy, climatizarea cu touch control, volanul cu butoanele aferente (volanul actual de R-Line e mai reusit). Ce e interesant e posibiliatea de a modifica culoarea la interior si anumite dotari care vor veni standard pe echiparea R-line.

Poze mai gasiti si aici:

https://www.km77.com/coches/volkswagen/tiguan/2021/estandar/imagenes

Modificat de Cristi S.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Clima + schimbătorul clar sunt preluate de pe varianta aferentă pieței chineze. Pe varianta .:R au pus jante pe 21”, frane de ClubsportS, scaunele scoica de pe KodiaqRS și volanul de pe TouaregR, capacitiv, cu butoane touch și padele mărite. Cel mai interesant lucru este evacuarea finala Akrapovic - care va fi, cel mai probabil, la un preț mega-prohibitiv. 

Per total, îmi place ce au făcut :D. Fix pe gustul meu, personal :)).

1745E5AE-F7B9-4BE9-AFCF-A08B90040147.jpeg

801FDABD-CE6A-406C-BB4C-DBCB7FEEA6D7.jpeg

0E037C4E-A6B7-4840-BDB2-1188A7E8A7BE.jpeg

A3BC418A-815F-4A46-A80E-653889D79E0F.jpeg

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place si mie in mare, as fi preferat butoane de clima evident si selector by wire. Evidend evacuarile fake sunt oribile, dar asta se rezolva usor ulterior. Si oricum ma uit la R, evident :) . La care R totusi nu prea ma incanta scaunele standard cu tetiera integrata, cele normale mi se par mai practice.. Despre butoanele capacitive nu pot sa zic nimic pentru ca nu stiu cum se simt. Evident nici glossy ala de la volan nu imi prea place, dar sa zicem ca nu e o chestie peste care sa nu poti trece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce mi-am dat seama pana acum, au mutat butonul de asistenta sofer  de pe volan pe maneta de semnalizare

iar intre scaune, nu mai exista usita aceea ce acopera suporturile de pahare- golf 8 style. mie personal imi place foarte mult acea usita...

in rest, cred ca merita upgrade doar pentru motor, mild hybrid.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, morpheusmaster a scris:

nu pot sa trec peste noul selector de viteze DSG

Mai degraba il puneau pe ala micu' de pe golf 8. Cel nou, daca are luminile stinse, poti foarte usor sa zici ca e defapt cutie manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, radu.bin said:

 

iar intre scaune, nu mai exista usita aceea ce acopera suporturile de pahare- golf 8 style. mie personal imi place foarte mult acea usita...

 

 

Ba exista usita, priveste mai atent ;) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usita aceea este ca si acum in functie de varianta de echipare (in filmul de prezentare postat aici R-Line-ul nu o are, iar R-ul o are). 

Apropo de facelift, nu imi plac semnalizarile fata, as fi vazut mai ok colorarea ledurilor luminilor de zi (ca la Golf 7.5) si iarasi varinata fara R-Line exterior va fi hidoasa (era un filmulet cu versiunea ehybrid care spune multe in acest sens). Nimic despre scaunele ergoactive, cheia observ ca e neschimbata, la fel si sistemul de infotainment (in plus fata de cele sesizate de voi anterior). 

Parerea mea este ca il vor scoate pe piata la acelasi pret cu varianta actuala (mai putin discounturile generoase practicate pe ultimele masini livrate) pentru ca nu sunt dotari care fie schimbate radical. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi plac: partea de jos a bării față (e ceva mai fluidă) si modelul tapiteriei scaunelor.

Ce imi place asa-si-asa: bordul, noile faruri si grila care fac masina mai feminină, devine un fel de Q5, noul volan e un regres la aspect fata de cel de Rline, stopurile spate nu ma dau pe spate... ;)

La capitolul "Hate": aici intra de departe evacuarile false care acum sunt prea "in your face" si noul panou tactil de comanda al climei.

Varianta mai putin echipata parcă arata mai bine decât cea anterioară, in special partea frontală este mai reusită.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce va mira noul schimbator ... era aproape clar ca va fi asa deoarece este noul look al manetelor DSG, asa cum se gaseste pe T-Cross. Aruncati un ochi la T-Cross si veti vedea ca este acelasi.. 

Personal nici mie nu imi place deloc noul look al manetei DSG si nici ideea de fake exhaust.. dar asta este. Cum ne-am obisnuit, acceptam si mergem mai departe. La design imi place ca au dus destul de mult spre Touareg.

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

morpheusmaster

Dincolo de ce ne place / ce nu ne place, eu personal nu pot sa trec peste ideea ca in 2021 - VW Tiguan intr-o echipare de peste 35K (R-Line) sau 40K (R) nu are reglaje electrice pe scaune (nici la sofer macar)... sa nu mai vorbim de "ventilate". Ok, "la pachetul piele exista" ...dar standard, scaunele cu care vine R-Line-ul si R, ca si in prezent sunt manuale. (se vede pe video si zice si tipul) La o masina de multisori banuti.

Iar pentru cei care-si doresc din tot adinsul reglajul electric si memoria aferenta, cu siguranta pachetul piele vine in continuare fara ventilatie in scaune.

Ce pot sa zic, la acest capitol concurenta fluiera pe langa Tiguan. Cumva degeaba faci aia si aia schimbi si aia daca nu remediezi niste erori de proiectare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum s-ar zice +1 de la mine. Daca masina e condusa zilnic de mai mult de un sofer, scaunele cu memorie fac sens din plin, altfel scaune doar electrice sunt o fita scumpa, sunt mai practice alea manuale, le reglezi mai repede pe pozitie. Politica grupului aici e ciudata, acum citiva ani majoritatea Skodelor din echiparile medii si superioare primeau scaune cu memorie, iar Golful R de exemplu doar electrice fara memorie. Ciudatenii de marketing ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e ciudat ca la sume de 45-50k (un bitdi) nu ai ventilatii si nici memorii la scaune. Cum merg doar eu cu masina nu simt nevoia de memorii dar ventilatiile ar fi fost un plus. Skoda e peste vw la unele echipari.

Ca sa o dam in gluma, probabil ca s-a renuntat la partea de mecanisme complicate in favoarea celor simple strict pe considerent de greutate, s-au inspirat de la vreun ferrari F40, in curand ajungem la manivele la geamuri. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara a transforma acest subiect intr-un versus si cu scuzele aferente unui eventual OT, strategia VAG este clar definita si fiecare brand are anumite directii. In continuare VW are unul dintre cele mai permisive configuratoare, si te lasa sa alegi un bitdi fara a fi obligat ca la Skoda sa alegi o versiune de genul RS. 

Cu siguranta VW va continua sa 'rupa' cu acest facelift, iar mutarea lor de a nu face o schimbare radicala (ca la Golf 8 vs.  Golf 7.5) cred ca va fi apreciata de viitorii clienti, mai ales in contextul actual in care cererea este limitata. 

@morpheusmaster esti cam optimist referitor la preturile variantelor prezentate. Un R-Line cred ca se va invarti pe la 40k EUR, iar R-ul cu siguranta pe la 50k EUR (T-Roc R sau Cupra Ateca sunt deja pe la 45k)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

morpheusmaster
1 hour ago, b94uri said:

 

@morpheusmaster esti cam optimist referitor la preturile variantelor prezentate. Un R-Line cred ca se va invarti pe la 40k EUR, iar R-ul cu siguranta pe la 50k EUR (T-Roc R sau Cupra Ateca sunt deja pe la 45

Cumva intentionat am fost atat de optimist :) Cu atat mai mult pe plaja 40-50K sa nu ai acele reglaje, in contextul in care concurenta le ofera de pe la 25K in sus....e caaaam.......trist.

Ca sa revenim on topic si sa incheiem rantul cu reglajele, eu sunt foarte curios la ce pret o sa ajunga la noi configuratia R Line cu motorizare hibrida si CAND!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar, au fost anuntate si ceva preturi pentru piata din Germania. Se pare ca in varianta de baza, pretul noului model (putin peste 28.000 EUR) este sub cel al vechiului model (prin Noiembrie 2019 era pe la 30.000 EUR). Ramane de vazut ce si cum poti configura. Exista o versiune R-Line care pleaca de pe la 39.000 EUR, asa incat e putin probabil sa mai existe optiunea unui pachet R-Line exterior pentru versiunile Life/Elegance. 

In Germania va fi disponibil in aceasta vara, asa incat ar trebui sa ajunga si pe la noi in August - Septembrie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 28.01.2020 at 11:05, SORINHO a scris:

Chiar urmeaza un facelift anul asta . Posibil sa fie prezentat la Salonul Auto de la Geneva.

S-ar putea ca motoarele sa vina si cu  mild hybrid (ca pe Golf 8)...

Nota: Tiguanul alb este doar un "rendering"....

https://gaadiwaadi.com/2021-volkswagen-tiguan-rendered-based-on-spy-shots/

descărcare.jpg

668404.jpg

2021-Volkswagen-Tiguan-Rendering-2-740x416.jpg

Mi-am luat și eu un Tiguan R-Line,Allspace...sunt foarte dezamăgit.La nici 10 luni și cu doar 9000 km la bord...face un zgomot urat pe stânga față,pare a fi produs de către cutie 🤷‍♀️.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!