Jump to content

PoloGTi vs FabiaRS vs IbizaFR


mambalaia
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic pentru a afla parerea si otiune voastra intre aceste trei modele ale VAG.Am introdus Ibiza Fr pentru ca mi se pare mult mai aproape de modele VW si Skoda decat Ibiza Cupra atat prin raportul pretului cat si prin motoarele utilizate. Deci:

PoloGti:1.8T 150 PS. Dotari standard:ESP,16" etc. Optionale: nu se poate comanda Xenon,etc.

Pret. 13.999e CIP

FabiaRS :1.9Tdi 130 PS Dotari standard:16'',bord computer,etc.Optionale:nu se poate comanda Climatronic

Pret. 14.266e CIP

IbizaFR :1.8Tsau1.9Tdi Dotari standard:ESP,17'',bord computer,Climatronic. Optionale:Xenon,etc

Pret. 16.502e CIP

Aceste sunt principalele diferente observate de mine ,alte diferente astept sa le specificati voi si sa va spuneti obtiune voastra si motivul pentru care ati alege un anumit model.Toate acestea ma vor ajuta si pe mine sa cumpar una dintre aceste masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-as vrea pe toate. insa as alege ibiza. e cea mai sportiva si imi place cel mai mult cum arata. este si mai scumpa decat celelalte doua ... dar o ibiza fr 1.8 T... :Driver: :D :D e tot ce am avut de spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza e foarte interesanta....dar ca pret aberanta...mai ales versiuna 1.9 Tdi. Cred ca cea mai buna alegere,cel putin pentru mine ar fi Skoda Fabia VRS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog un admin sa genereze si un sistem de votare la acest topic. Eu nu stiu cum sa-l generez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ibiza polo fabia

sau

polo ibiza fabia.

inca nu stiu. e vorba aici de putere si de design. la ibiza oricum ma uit 99% la 1.9 TDI. parca are 150 PS, nu?

cu o mica remapare ajunge safe la 180, deci oricum va fii cea mai sportiva. doar daca 1.8T are el din start 180 cai. caz in care nu as mai sta pe ganduri. asta ajunge cu remapare la 225, si deja pe leon rupe ..deci pe ibiza va fi deja super car. pur si simplu racheta.

deci ori cum as gandi, ibiza sau polo va ramane. parerea mea, ca arata si mai bine decat fabia. oricum, toate trei sunt masini super, si cu ajutorul lui draos vor ajunge mici rachete.

succes la oricare dintre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.polo

2.ibiza

3.fabia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo, deorece arata cel mai bin e dintre toate (trebuie tinunt cont ca designul e o chestiune de gusturi :D ).

Ar fi interesant sa faci un drive test cu fiecare dintre ele si in final sa o alegi pe cea care iti cade cel mai bine la inima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.polo

2.polo

3.polo

Are lookul si iti da sentimentul unui GTI adevarat ,nu prin prisma performantelor care la ora actuala sunt mai degraba modeste pt. un GTI ci prin "feelingul" masinii.In plus are calitatea asamblarii cea mai buna si mor dupa bordul albastru cu rosu..

In plus este o masina la care se preteaza foarte usor tuning-ul (mai ales la aprte de motorizare).

Singurul inconvenient major este reprezentata de cutia de viteze in 5 rapoarte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu la alegere este sa te gandesti bine ce motor vrei sa ai pentru ca masinile sunt IDENTICE dpdv mecanic. Restul este o chestiune de gusturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce vrei in primul rand ca motorizare, benzina sau diesel

in optiunea diesel as alege fabia

benzina polo gti

bafta la cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... o Fabie 1.8T cu pret de Polo GTI ar fi cea mai interesanta alegere :)

OnTopic: PoloGTI (daca iti place moaca si interiorul :-) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Polo daca doresti performanta mai mare (mai tarziu mai ales), motorul suporta cea mai spectaculoasa remapare dintre toate.

Dar atentie la pret ca mai trebuie optionale care pe celelalte sunt standard: portiere, airbaguri, etc.

Ca aspect Polo GTI mi se pare reusit, fara a avea evident lui Da Silva pe care o are Ibiza.

2. Un 1.9 TDI care iti poate oferi si performanta si economie, dar e mai scump, mai ales in varianta de pe Ibiza.

Ibiza poate fi considerata mai frumoasa (de gustibus ...) dar e si cea mai scumpa.

De fapt, revin, si Ibiza are motorul 1.8T: aceleasi consideratii ca la punctul 1, cu precizarea ca parca e mai scumpa ca GTI.

Oricum trebuie bine cantarite toate aspectele, platformele sunt foarte apropiate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege un polo gti dupa care as baga optionale.

La diesel m-as orienta spre fabia.

Modificat de lau090
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q:

am vazut ca e prezenta ibiza FR. dar CupraR de ce nu?

nu are si tractiune integrala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q:

am vazut ca e prezenta ibiza FR. dar CupraR de ce nu?

nu are si tractiune integrala?

Ibiza FR pentru ca are aceleasi motorizari ca Polo,respectiv Fabia. Nu am luat in discutie Ibiza Cupra pentru ca are motorizari de 1.8T 180PS si 1.9Tdi 160PS iar pretul pleaca de undeva de la 19.000e CIP,deci din prisma pretului putem vorbi mai degraba de Golf GTI 18.882e CIP. Si nu,nici o masina de clasa mica a grupului VAG nu are tractiune integrala indiferent de motorizare.

Mie cel mai mult imi place Polo atat ca design cat si dpdv al calitatii materialelor si finisarii si nu in ultimul rand datorita pretului.Privitor la calitate clasamentul ar arata cam asa :

1 Polo

2 Ibiza

3 Fabia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza e foarte interesanta....dar ca pret aberanta...mai ales versiuna 1.9 Tdi. Cred ca cea mai buna alegere,cel putin pentru mine ar fi Skoda Fabia VRS.

Votez Fabia RS, pret f bun, dotari decente si nu uitati ca e singura cu discuri pe spate! (nu stiu din ce considerent, dar masinile testate in AMS - Polo GTI si Ibiza FR- au tambure pe spate!!!!!! :( )

Pacat de motor...in schimb la Fabia un chip te duce la 163CP, cat are BMW Seria 1 cu motorul de 2 l diesel (scuze pt OT) :(

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dorele, mai practici mult dezinformare? Ibiza are si pe fata tambure :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Site-ul seat.ro ne invata ca Ibiza 150 CP are discuri pe toate cele 4 roti din dotare. Parca ne zgarie pe ureche sa auzim de tambure pe spate la o masina din 2006 cu 150 CP :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T.: Ne zgarie sa auzim si de esp cu tambure in 2006, dar in fine.

La subiect: In cazul unei motorizari diesel as alege Fabia vRS 1,9Tdi. Cam pacatos faptul ca nici macar la aceasta versiune nu poti opta pt climatronic, dar daca trecem peste e ok.

In cazul unei benzinare as inclina mai mult spre Polo 1,8T

Pana la urma chestiune de gusturi. Oricum se impune drive test (pe cat posibil cu modelele respective).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica corectura referitor la motorul ibizei FR. Nu mai este 1,9 TDI.

IBZA FR are acum motorul 2.0 TDI 160 CP si multe alte imbunatatiri si este la acelasi pret si bineinteles ca are frane ventilate fata spate :). In varianta cupra vine si cu frane brembo si scaune recaro.

Pretul piperat pe care il are se datoreza materialelor si sudura cu laser pe care le are masina.Mai explicit s-au chinuit sa o faca foarte usoara si aerodinamica. Recomand aici citirea postului cu nr 41 al lui Vincentsv de AICI.

Cutia de viteze este bineinteles in 6 trepte iar masina cantareste intre 1090 si 1215 kg.

Mai trebuie mentionat un aspect foooaarte important: calitatea materialelor si a plasticelor. Cand te urci in FR sau Cupra ai impresia ca nu mai este Seat :). S-a acordat o atentie deosebita la detalii. Toate cusaturile sunt facute excelent (cu ata rosie peste tot, pana si pe covorase si volan) iar plasticile din masina sunt dementiale, iti vine sa o atingi tot timpul :D Sunt f multe detalii la finisaj pe care nu pot sa le pun in scris ar dura prea mult, dar masina este total diferita fata de o ibiza de serie / normala...dar cel mai important este sentimentul pe care il traiesti cand conduci o masina de 1000 de kg si 160 cp ....

Trebuie sa mai zic cu cine as vota? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate bune si frumoase, dar cu pretul cum ramane. Nu de alta dar e cam maricut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica corectura referitor la motorul ibizei FR. Nu mai este 1,9 TDI.

IBZA FR are acum motorul 2.0 TDI 160 CP

Un link te rog ...

Dupa ce am citit aceasta informatie am incercat sa vad si eu.

Nu m-am limitat desigur la seat.ro, am incercat si seat.com, dar nu am gasit decat motorul 1.9 TDI 160 CP si acesta pe Cupra, nu pe FR, iar FR figureaza tot cu motorul 1.9TDI 130 CP.

Nici aici in “New SEAT Ibiza 2006 In Depth” nu vad mentionat motorul 2.0 TDI.

OT: De pretul Cuprei nu mai amintesc ... GTI (Golf) e mai ieftin.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sursa este de la dealerul seat. Am verificat in 2 locuri si am primit acelasi raspuns. In maxim 2 luni va intra in productie! Motorul de 1,2 va avea 74 cp si cel de 1,4 84 cp. Nu se anunta ca sa nu piarda clienti la motoarele amintite mai devreme :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dorele, mai practici mult dezinformare? Ibiza are si pe fata tambure :D

:) INAINTE sa deschid polemica cu tine, te invit sa citesti ultimul numar AMS si vei vedea ca informatia este preluata de acolo. Asta daca nu esti carcotas! Mai stii... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, X-Ecutor, inseamna ca vom avea in curand niste oferte foarte tentante la Ibiza.

Ma gandesc ca ar fi posibil sa apara aceste motorizari si pe Polo sau pe Fabia.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!