Jump to content

Golf 7 - Probleme puddle lights


Jorjel
 Share

Postare recomandată

Intr-un final am achizitionat oglinzile din postul anterior, le-am montat, le-am codat si functioneaza totul OK. Singurul inconvenient e ca puddle lights nu functioneaza daca oglinzile sunt pliate. Daca oglinzile sunt in pozitia normala puddle lights se aprind. Dar daca bifez in compositione media "fold in when park" ele se pliaza automat cand incui masina si se depliaza cand pun contactul ... dar luminile raman stinse. Cred ca e ceva din codare dar nu gasesc unde!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu este v-o codare si pentru anormal? Sa aprinde puddle lights chiar daca oglinzile sunt pliate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot aprinde puddle lights daca oglinzile sunt pliate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

La mine se aprind,cand deschid masina se aprind toate luminile (seara binenteles) ,inclusiv puddle lights cu oglinzile pliate!!

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca da, nu-mi mai aduc exact aminte cum era, ca am făcut acest retrofit acum câteva luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/28/2019 at 8:17 AM, gmtiby2016 said:

Nu se pot aprinde puddle lights daca oglinzile sunt pliate.

Cum sa nu, Byte 1, Bit 5 fix asta face. Pe modulele din usi (42 si 52)

2020-01-26 22_42_47-Ross-Tech Forums.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca iti vor lumina cu ele pliate , adica in geamuri, pentru ca oglinda are alta miscare de pliere comparativ cu g6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 27.05.2019 at 20:32, Jorjel a scris:

Intr-un final am achizitionat oglinzile din postul anterior, le-am montat, le-am codat si functioneaza totul OK. Singurul inconvenient e ca puddle lights nu functioneaza daca oglinzile sunt pliate. Daca oglinzile sunt in pozitia normala puddle lights se aprind. Dar daca bifez in compositione media "fold in when park" ele se pliaza automat cand incui masina si se depliaza cand pun contactul ... dar luminile raman stinse. Cred ca e ceva din codare dar nu gasesc unde!?

La a mea se aprind doar daca comutatorul de aprins lumini este in pozitia de Auto, pe 0 nu au functionat niciodata... a si bdw se aprind doar daca ma apropii de masina (cred ca citeste prin senzorii de parcare automata prezenta de miscare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica se aprind doar daca esti aproape de masina ? Eu stiu ca se aprind doar cand descui masina si sunt si celelalte conditii indeplinite (comutator pe auto si intunecat afara) nu ca la Renault cand se aprind cand te simt ca te apropii de masina chiar daca nu ai descuiat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, situatia 1 dupa ce opresc motorul si afara este intunecat comutatorul faruri fiind intodeauna pe auto (nu inteleg sensul de ce iti trebuie sa rotesti de el inafara de a fii in permanenta pe auto) la scoaterea cheii din contact si deschizand usa se aprind luminile din oglinda, daca stau ca prostu' in masina cu motorul oprit nu se aprind... repet doar daca deschid usa.

situatia 2, trotineta sta parcata, deschid din telecomanda masina, oglinzile se deschid si ma apropii de ea (afara fiind ''noapte'') in momentul cand mai am de parcurs 2-3 metri se aprind si luminile din oglinda.

Singurul lucru care l-am codat este ''nordic lights always on'' nu stiu daca are o legatura directa cu oglinzile (aspectul lampilor led stinse in timpul mersului este mizerabil si de neconceput pentru mine) bdw nu am keyless entry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate te ajuta asta:

[09] Cent. Elect. -> Security Code 31347 -> Adaptations -> "Comfort illumination-Coming-home Einschaltereignis" -> setezi "ignition"

In rest, mai mult decat ce am scris mai sus nu poti face. Nu conteaza ca esti aproape sau departe, nu influenteaza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Salutare, 

Vreau sa montez puddle lights pe oglinzi normale, fără pliere. Am reușit sa duc fir de la oglinda pana în portiera. Calculatorul ușii este 5Q4 959 393 și are pini putini la mufa care merge la oglinda. Oare cablurile care vin în ușa sunt aceleași indiferent de tipul calculatorului din ușa?

Ma gândeam sa leg puddle la luminile de la picioare și nu știu cum as putea ajunge acolo. 

Poate aveți ceva ponturi. 

Ms. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ajungi la bcm. Pt asta trebuie sa treci prin mufele intermediare de la stalp usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta m-am gandit si eu. Ar trebui sa pun pini in mufele de la usa? E complicat? Nu prea as face o tiganeala sa trec firul direct.

 

Oare prin mufele intermediare de pe stalpul usii trec aceleasi numar de fire indirefent de dotarile masinii? Intreb in ideea de a schimba calculatorul din usa.

Masina este un golf 7 variant 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele, pinii, difera in funtie de echipare

montezi pini, etc... nu tragi fire direct..asta daca nu optezi sa inlocuiesti calc de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

buna ziua tuturor. am facut un retrofit al oglizilor exterioare, montandu-le pe cele cu rabatare electrica si puddle lights. stiti cumva de ce luminile de pe oglinda se aprind si ziua? mentionez ca retrofitul oglinzilor l-am facut inainte de a face retrofit si la faza scurta automata/stergatoare automate(schimbat senzorul de umezeala hvac cu un senzor lumina/ploaie/umezeala).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este codata cu senzor de lumina/auto si funcționează corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52 minutes ago, F l o r i n said:

Deci este codata cu senzor de lumina/auto si funcționează corect?

daca inteleg bine intrebarea: da, masina este acum codata cu senzor de lumina/auto dar oglinzile au fost montate inainte de aceasta codare pentru ca senzorul de lumina/auto a fost instalat ulterior. inainte sa instalez senzorul, luminile de pe oglinizi functionau la fel ca si acum dar atunci era de inteles pentru ca nu aveam senzorul de lumina inca. momentan luminile de pe oglinzi nu functioneaza corect, pentru ca nu iau in considerare daca afara e lumina sau intuneric..se aprind tot timpul.

Modificat de sonyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt eu orb... functioneaza corect luminile. Era ziua afara cand am incercat dar lumina era scazuta deci senzorul de lumina și-a facut treaba. Imi cer scuze pentru timpul vostru pierdut, citind aceste postari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare postez și eu aici daca e vorba de lumini :D, am făcut și eu o mic retrofit la uși am pus proiectoare la fetele de la uși cu logo vw, acum as vrea sa pun și pe spate dar nu am nici o schemă, știe careva firele de unde trebuie sa mă leg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ce masina, din ce an ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu este echipata cu calculatoare usi spate, trebuie sa iei plus de la motor geam electric spate si masa de la iesirea din switch yala spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!